REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Golińska

Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Ekspert w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ukończyła prawo i prawo kanoniczne. Obecnie pracuje w administracji rządowej i specjalizuje się także w prawie telekomunikacyjnym

Pracodawcy mogą zawierać między sobą porozumienia, w wyniku których pracownicy mogą pracować np. na zmianę u dwóch pracodawców.
Doręczane nam z urzędu pisma, postanowienia bądź decyzje nie zawsze są dla nas dobre, często boimy się je odebrać mając nadzieję, że jeśli nie odbierzemy, to dana decyzja czy postanowienie nie będzie nas obowiązywać. Niestety tak nie jest.

REKLAMA

Udając się do urzędu mamy nadzieję, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona przede wszystkim obiektywnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że wolelibyśmy, aby naszą sprawę rozpatrywał ktoś inny.
Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

REKLAMA

Planując stałe osiedlenie się w Finlandii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.
Przed wyjazdem do pracy do Finlandii warto zapoznać się z podstawowymi, często określanymi przez ustawy, warunkami pracy.
Kiedyś standardową umową o pracę w Finlandii była umowa na czas nieokreślony, teraz coraz częściej spotyka się umowy okresowe.
Nawet pracując w Finlandii legalnie i mieszkając tam na stałe należy liczyć z utratą pracy. Warto zatem wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć, jeżeli stracimy naszą pracę.
Od 1 maja 2006 r. nie ma już ograniczeń w dostępie do rynku pracy w Finlandii dla obywateli Polski, ponieważ swobodne poruszanie się po obszarze UE należy do podstawowych praw Unii.
Obcokrajowiec legalnie pracujący w Finlandii ma takie same prawa socjalne jak obywatele Finlandii. Jednym z nich jest dodatek ojcowski.
Jeżeli legalnie pracujemy w Finlandii należą nam się takie same praw socjalne, jak obywatelom Finlandii. Takim prawem jest bez wątpienia dodatek macierzyński i rodzicielski.
Oczywiste jest, że stroną w postępowaniu jest przede wszystkim osoba, której dana sprawa dotyczy. Co się jednak dzieje w przypadku, kiedy dana osoba nie może, lub nie chce być stroną?
Obecnie, w czasach kryzysu, groźba utraty pracy jest bardzo realna. Pomimo, iż jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą nas spotkać, warto wiedzieć, jakie obowiązki ma pracodawca w stosunku do zwalnianego pracownika.
Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.
Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania.
Wszelkie akty wydawane przez organy administracji, czyli wszystkie rozstrzygnięcia urzędów we wszystkich naszych sprawach mają postać bądź decyzji, bądź postanowienia. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiej decyzji.
Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wysokości płac minimalnych w 20 krajach UE. Krajem, który ma największą płacę minimalną jest Luksemburg, a najmniejszą – Bułgaria. Jak Polska plasuje się w tym rankingu?
Mam 58 lat i pobieram wcześniejszą emeryturę. W tym roku chciałabym pojechać do Włoszech i podjąć się jakiejś pracy sezonowej. Czy takie dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na moją emeryturę? Czy ZUS będzie miał prawo do jej obniżenia?
Umowa o dzieło, choć nie określona wprost w kodeksie pracy, stanowi jedną z często spotykanych form „zatrudnienia”. I choć jest regulowana przez kodeks cywilny, to jednak w niektórych wypadkach może zostać potraktowana jak swoistego rodzaju umowa tworząca między stronami stosunek prawny przypominający stosunek pracy.

REKLAMA