Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertów
Kodeks pracy zakreślił pewne nieprzekraczalne terminy, po upływie których pracodawca nie może już ukarać pracownika karą porządkową, nawet jeżeli pracownik na to zasługuje.
W przypadku naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca ma prawo ukarać pracownika stosowną karą.
REKLAMA
Nagrody i wyróżnienia (art. 105)
28.08.2009
Każdy pracownik za dobrze wykonywaną pracę ma prawo otrzymywać nagrody i wyróżnienia. Informacja o takim wyróżnieniu powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika.
Obowiązywanie regulaminu pracy (art. 104(3))
28.08.2009
Kiedy pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową, bądź samodzielnie ustali regulamin pracy, dla pracowników istotne jest, od kiedy jest on dla nich wiążący.
REKLAMA
Kto ustala regulamin pracy? (art. 104(2))
28.08.2009
W regulaminie pracy znajdują się prawa i obowiązki stron stosunku pracy – pracowników i pracodawcy. Kto jednak ma ostateczny wpływ na jego kształt?
Co określa regulamin pracy? (art. 104(1))
28.08.2009
Regulamin pracy ogólnie mówiąc określa szczegółowo prawa i obowiązki pracowników i pracodawcy w konkretnym zakładzie pracy.
Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
Zakaz konkurencji (art. 101(1)-101(4))
27.08.2009
Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć między sobą umową, na podstawie której pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy, w także po jego ustaniu.
Obowiązki pracownika (art. 100)
27.08.2009
Kodeks pracy nakłada obowiązki nie tylko na pracodawcę, ale także na pracowników. Jakkolwiek są oni stroną uprzywilejowaną w stosunku pracy i szeroko chronioną przez przepisy prawa, to jednak również mają pewne obowiązki, których niewykonywanie może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.
Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie pracownikowi świadectwa pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Co się dzieje w sytuacji, kiedy pracodawca tego nie zrobi?
Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)
27.08.2009
Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.
Przeciwdziałanie mobbingowi (art. 94(3))
27.08.2009
Jednym z podstawowych obowiązków nałożonych przez Kodeks pracy na pracodawcę jest przeciwdziałanie mobbingowi.
Pracodawca ma obowiązek informować wszystkich swoich pracowników o możliwości zmiany rodzaju zatrudnienia.
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o obowiązujących w danym zakładzie przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
Obowiązki pracodawcy (art. 94)
27.08.2009
Kodeks pracy określa podstawowe obowiązki, jakie ma pracodawca względem swoich pracowników.
Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne może (ale nie musi) być zawieszone. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.
Niewiele osób wie, że niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy. Dlaczego tak się dzieje?
Co to jest ugoda administracyjna?
27.08.2009
Sprawy urzędowe załatwiane są nie tylko poprzez wydane decyzje czy postanowienia. Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza zawieranie ugody w trakcie postępowania pomiędzy stronami.
Kodeks pracy, a także inne akty regulujące prawa i obowiązki pracownika są normami bezwzględnie obowiązującymi.
Pracownicy i pracodawcy, w celu ochrony swoich spraw mają prawo zrzeszać się w różnego rodzaju organizacje związkowe.