Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertówRodzaje umów o pracę w Austrii
04.10.2009
Rozpoczynając pracę w Austrii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć. W Austrii jest ich bowiem kilka rodzajów.
Czas pracy w Austrii
04.10.2009
Przed podjęciem pracy w Austrii warto wiedzieć, jaki w tym kraju obowiązuje wymiar czasu pracy.
REKLAMA
Wyjeżdżając do jakiegokolwiek kraju w poszukiwaniu pracy musimy liczyć się z tym, że możemy zachorować. Warto wiedzieć, jakie świadczenia będą nam przysługiwały.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi prawo do wnoszenia skarg, wniosków i petycji do organów państwowych i instytucji społecznych.
REKLAMA
Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)
28.09.2009
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował.
W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie.
Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
27.09.2009
Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?
Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))
27.09.2009
Każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie.
W praktyce często spotykamy się z problemem, czy musimy czy nie musimy wykorzystać urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Ma to istotne znaczenie, gdyż za urlop niewykorzystany należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Odwołanie z urlopu (art. 167)
27.09.2009
Czasem zdarzają się sytuacje, że pracodawca musi odwołać pracownika z urlopu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby takie odwołanie było zgodne z prawem?
Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać całości urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.
Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.
Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.
Kiedy składa się zażalenie?
10.09.2009
Organ administracji rozstrzyga nasze sprawy w drodze decyzji lub postanowienia. Jeżeli organ wydaje decyzję, my wnosimy od niej odwołanie, jeżeli jednak wydane zostało postanowienie, zamiast odwołania przysługuje zażalenie.
Często zdarza się tak, że organ administracji orzeka w pewnej sprawie nie znając wszystkich okoliczności sprawy. Decyzja taka staje się ostateczna, czyli nie służy od niej odwołanie, a w rzeczywistości jest ona niesprawiedliwa lub nie odpowiada rzeczywistości.
Nie każda decyzja organu administracji jest słuszna. Poza przysługującym stronie prawem do zaskarżania decyzji, organ może sam z urzędu stwierdzić nieważność decyzji administracyjnej.
Oczywiste jest, że jeżeli dany pracownik ma w aktach osobowych informację, iż został ukarany przez pracodawcę za naruszenie obowiązków pracowniczych, nie jest to dla niego korzystnie.
Sprzeciw od kary (art. 112)
28.08.2009
Każdy ma prawo odwołać się od krzywdzącej dla niego decyzji. Również pracownik może sprzeciwić się decyzji o nałożeniu na niego kary porządkowej.
Pracodawca powinien dokładnie rozważyć zastosowanie kary wobec pracownika, informacja o ukaraniu znajdzie się bowiem w jego aktach osobowych.
Zawiadomienie o zastosowaniu kary (art. 110)
28.08.2009
Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika o nałożonej na niego karze tak, aby pracownik miał prawo się sprzeciwić.