Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertów
Nowelizacja Kodeksu pracy z 2004 roku w znaczący sposób uszczegółowiła przepisy prawa pracy dotyczące równego traktowania wszystkich pracowników.
W nowelizacji Kodeksu pracy z 2004 roku ustawodawca nie tylko rozszerzył i uszczegółowił przepisy dotyczące dyskryminację, ale wprowadził także przepisy przewidujące sankcje za naruszenie tej zasady.
REKLAMA
Kodeks pracy, jak zresztą każde przepisy prawa nie byłyby tak skuteczne i respektowane, gdyby nie szczegółowo określone zasady kontroli ich przestrzegania.
Kodeks pracy, oprócz kontroli sprawowanej przez Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Inspekcję Sanitarną przewidział także możliwość społecznej kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy.
REKLAMA
Kodeks pracy, jako jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy wymienia także obowiązek ułatwiania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika, oczywiście w takim zakresie, w jakim budżet pracodawcy może na to pozwolić.
Bezpieczeństwo i higiena pracy (art. 15)
25.08.2009
Funkcją ochrony pracy jest przeciwdziałanie niebezpieczeństwu dla zdrowia i życia ludzkiego, powstającemu w trakcie pracy, w zależności od warunków, w jakich jest ona wykonywana.
Prawo do wypoczynku (art. 14)
25.08.2009
Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.
Prawo do godziwego wynagrodzenia (art. 13)
25.08.2009
Kodeks pracy jako jedną z podstawowych zasad prawa pracy wymienia prawo pracownika do godziwego wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce?
Niedyskryminacja w zatrudnieniu (art. 11(3))
25.08.2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek niedyskryminacji pracowników w zatrudnieniu. Jest on ściśle powiązany z obowiązkiem równego traktowania wyrażonym w art. 112 Kodeksu pracy.
Kodeks pracy obliguje pracodawców do stosowania zasady równości w zatrudnieniu w każdym jej aspekcie, ze szczególnym naciskiem na równość kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Jednym z pierwszych przepisów Kodeksu pracy jest przepis nakładający na pracodawcę obowiązek poszanowania godności osobistej każdego pracownika.
Nawiązanie stosunku pracy (art. 11)
25.08.2009
Zatrudnienie nie powstaje samoistnie. Aby powstał stosunek pracy, konieczna jest wola zatrudnienia po stronie pracodawcy i chęć podjęcia pracy przez pracownika.
Nie tylko Konstytucja daje człowiekowi prawo do godnej pracy, za odpowiednim wynagrodzeniem. Prawa te określone są także w Kodeksie pracy.
Kto to jest pracownik? (art. 2)
23.08.2009
Kodeks pracy w przepisach ogólnych podaje definicję pracownika. Osoba, która kwalifikuje się do tej definicji, może korzystać z wszystkich pracowniczych przywilejów przewidzianych przez kodeks.
Kto to jest pracodawca? (art. 3)
23.08.2009
Kodeks pracy wprowadza jednolitą definicję pracodawcy określając tym samym, kto może zatrudniać pracowników, a kto nie.
Czym jest prawo pracy? (art. 9)
23.08.2009
Prawo pracy to nie tylko Kodeks pracy. To także szereg innych ustaw i układów zbiorowych, które są podstawą praw pracowniczych.
Każdą sprawę załatwianą w urzędzie, od złożenia wniosku o dowód osobisty, po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę może nazwać postępowaniem administracyjnym. Kiedy dokładnie jest ono wszczynane?
Bardzo często zdarza się, że zostaniemy źle potraktowani w urzędzie, albo nasza sprawa nie zostanie załatwiona tak szybko, jak byśmy chcieli. Nie jesteśmy jednak bezradni, gdyż ustawodawca dał nam prawo do wnoszenia skarg.
Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.