REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Golińska

Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Ekspert w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ukończyła prawo i prawo kanoniczne. Obecnie pracuje w administracji rządowej i specjalizuje się także w prawie telekomunikacyjnym

Osoby, które chcę zamieszkać i pracować w Szwecji muszą liczyć się z tym, że będą potrzebowały pomocy lekarskiej. Warto zapoznać się podstawowymi zasadami jej udzielania.
Przed rozpoczęciem pracy w Szwecji warto zapoznać się z podstawowymi zasadami zatrudnienia, takimi jak umowa o pracę.

REKLAMA

Każdy wyjazd i każda praca, bez względu na kraj jej wykonywania, niesie ze sobą ryzyko utraty tego zatrudnienia. Dlatego warto wiedzieć, jakiej pomocy państwa szwedzkiego możemy się spodziewać, gdy staniemy się bezrobotni.
Posiadając dziecko w Szwecji warto wiedzieć, jakie dodatki i zasiłki nam przysługują z tytułu wychowywania dziecka.

REKLAMA

Każda osoba rozpoczynająca pracę w Szwecji powinna znać podstawowe warunki pracy w tym kraju, takie jak czas pracy czy wynagrodzenie.
Dla każdego, kto na stałe osiedlił się i pracuje w Szwecji ważne jest, aby przysługiwały mu wszystkie świadczenia z zabezpieczenia społecznego. Jednym z nich jest właśnie zasiłek macierzyński.
Mieszkając w Szwecji chcemy mieć takie same prawa jak obywatele szwedzcy. Może się to przejawiać na przykład w chęci założenia własnej działalności gospodarczej.
Szwecja, podobnie jak większość krajów europejskich nie wprowadziła ograniczeń dla cudzoziemców chcących podjąć w tym kraju pracę.
Często załatwiając sprawę w urzędzie jesteśmy zdziwieni, jak wiele dokumentów jest powielanych i jak ważne jest każde pismo w danej sprawie. Często też denerwujemy się, że niczego nie można załatwić ustnie.
Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.
Niepełnosprawność na polskim rynku pracy nie jest już dziś sytuacją patologiczną, gdyż z roku na rok coraz większa liczba pracodawców decyduje się zatrudniać osoby niepełnosprawne w swoich przedsiębiorstwach czy urzędach.
Pracodawca, który zatrudnia osobę bezrobotną może liczyć na dofinansowanie pensji takiego pracownika. Wysokość tego dofinansowania zależna jest od stopnia niepełnosprawności a także od „rodzaju” pracodawcy.
Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne może zorganizować dla nich szkolenie, a poniesione przez niego koszty tego szkolenia mogą zostać zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zatrudnienie osoby bezrobotnej często wiąże się z przystosowaniem stanowiska pracy czy zakładu pracy do potrzeb takiej osoby. Również w tym względzie pracodawca może liczyć na zwrot kosztów.
Pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną, której konieczna jest pomoc osoby trzeciej może starać o zwrot kosztów zatrudnienia takiej osoby.
Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.
Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być zawieszone z przyczyn niezależnych od organu administracji. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.
Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być umorzone z przyczyn niezależnych od organu. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa nie zostanie przez urząd rozstrzygnięta.
Często zastanawiamy się, czy pracodawca w jakikolwiek sposób może nam odebrać zarobione i wypłacone już wynagrodzenie.
Wiele osób idąc na zwolnienie lekarskie nie zdaje sobie sprawy, iż w polskim prawie pracy przewidziana jest kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, mająca na celu sprawdzenie, czy pracownik ten rzeczywiście choruje.

REKLAMA