Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertówSystem równoważnego czasu pracy
28.06.2009
System równoważnego czasu pracy ma zastosowanie wtedy, kiedy konieczne jest uelastycznienie czasu pracy i przedłużenie czasu pracy ponad przewidziane prawem 8 godzin dziennie w stałych godzinach.
Zmiana terminu urlopu z powodu choroby
28.06.2009
Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada?
REKLAMA
Odwołanie z urlopu bezpłatnego
28.06.2009
Niekiedy różne sytuacje życiowe, jak np. chęć wyjazdu do pracy za granicę zmuszają nas, abyśmy poszli na urlop bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że pracodawca może wezwać nas do przerwania takiego urlopu.
Fundusz Pracy jest funduszem, którego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie bezrobociu. Pozostaje od w dyspozycji Ministerstwa Praca, a jego budżet stanowią przede wszystkim składki obowiązkowe płacone przez pracowników.
REKLAMA
Jak wygląda rejestracja osoby bezrobotnej
28.06.2009
Jeżeli właśnie straciliśmy prace, lub też nigdy nie byliśmy bezrobotnymi i nie wiemy, jak odnaleźć się w urzędzie pracy, warto zacząć od początku – czyli od rejestracji – jak ona wygląda?
Zasiłek rodzinny w Hiszpanii
24.06.2009
Planując stałe osiedlenie się w Hiszpanii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.
Zasiłek macierzyński w Hiszpanii
24.06.2009
Osiedlając się w Hiszpanii warto znać swoje prawa w sytuacji, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i mieć dzieci. Jednym z takich uprawnień jest zasiłek macierzyński.
Zasiłek dla pracownicy w ciąży w Hiszpanii
24.06.2009
Pracując w Hiszpanii warto wiedzieć, że podobnie jak w innych krajach europejskich kobiety w ciąży mają prawo do specjalnego zasiłku.
Zasiłek dla bezrobotnych w Hiszpanii
24.06.2009
Każdy, kto pracuje na stałe za granicą chce mieć takie same uprawnienia w danym kraju jak rodowici pracownicy. Dotyczy to na przykład zasiłku dla bezrobotnych.
Umowa o pracę w Hiszpanii
24.06.2009
Obywatele krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają te same prawa co Hiszpanie, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy.
System urlopowy w Hiszpanii
24.06.2009
Przed podjęciem legalnej pracy w Hiszpanii warto wiedzieć, jakie są podstawowe urlopy pracownicze i zasady ich udzielania.
Obowiązek meldunkowy i nr N.I.F. w Hiszpanii
24.06.2009
Oprócz zarejestrowania się jako cudzoziemiec, każdy obywatel UE niebędący obywatelem Hiszpanii powinien się zameldować i uzyskać numer identyfikacji podatkowej.
Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii
24.06.2009
Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą bez ograniczeń podróżować, mieszkać i pracować w każdym z krajów członkowskich, korzystając z tych samych praw, co mieszkańcy wybranego kraju.
Kiedy termin może być przywrócony?
23.06.2009
Niekiedy zdarzają nam się sytuacje, że spóźnimy się z wysłaniem jakiejś odpowiedzi na pismo, czy ze złożeniem odwołania od decyzji. Nie należy się jednak poddawać, gdyż istnieje wyjście z sytuacji.
Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania.
Zajęcie pasa drogi publicznej
15.06.2009
Drogi, w znakomitej większości zarządzane przez miasto, są wykorzystywane w zasadzie tylko do ruchu pojazdów. Zdarzają się jednak sytuacje, takie jak publiczny marsz, lub innego rodzaju publiczne zgromadzenie, gdzie zajęcie takiego pasa drogi staje się koniecznością. Jak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności?
Zarobki posłów w Europarlamencie
11.06.2009
Niedawno odbyły się w Europie wybory do Parlamentu Europejskiego. Wielu z nas zastanawia się pewnie, ile tak naprawdę zarabia eurodeputowany.
Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.
Urlop postojowy
11.06.2009
Obecnie polski kodeks pracy nie przewiduje takiej instytucji, jak urlop postojowy. W związku jednak z kryzysem i przygotowywanym przez rząd pakietem antykryzysowym, pracodawca zamiast stosować zwolnienia grupowe, ma zyskać prawo do wysyłania pracowników na urlopy postojowe.
Zmienne składniki wynagrodzenia a urlop
11.06.2009
Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Wiadomo, że osoba na urlopie otrzyma takie samo wynagrodzenia jakie otrzymałaby, gdyby pracowała. A co w sytuacji, gdy nasze wynagrodzenie to nie tylko wypłata zasadnicza?