Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertówKiedy nieletni odpowie za przestępstwo
22.12.2009
Kodeks karny ustanawia pewną minimalną granicę wiekową, poniżej której niemożliwe jest pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej za popełniony czyn na podstawie kodeksu karnego.
Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa
22.12.2009
Następną przeszkodą małżeńską, która stanowi jednocześnie przesłankę do jego unieważnienia jest pokrewieństwo lub powinowactwo przyszłych małżonków.
REKLAMA
Przeszkoda bigamii
22.12.2009
Bigamia to nic innego jak wielokrotne małżeństwo, bez unieważniania poprzedniego czy uzyskania rozwodu. Niewiele osób wie, że jest to także przestępstwo.
Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.
REKLAMA
Przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego
22.12.2009
Kolejną przyczyną powodującą nieważność aktu zawierania małżeństwa jest istnienie po stronie któregokolwiek z małżonków ubezwłasnowolnienia całkowitego.
Przeszkoda wieku
22.12.2009
Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera zamknięty katalog przeszkód, których zaistnienie czyni niemożliwym zawarcie małżeństwa. Jedną z nich jest przeszkoda wieku.
Unieważnienie małżeństwa – podstawowe zasady
22.12.2009
Zawarcie małżeństwa wiąże ze sobą pewne określone skutki. Pomimo że realnie one zaistnieją, unieważnienie małżeństwa w świetle prawa powoduje cofnięcie tych wszystkich skutków i uznanie że pewnych zdarzeń po prostu nie było.
Czy partner może odmówić składania zeznań
20.12.2009
Konkubinat w wielu kwestiach znacząco różni się od małżeństwa. Są jednak sytuacje, kiedy wzajemne relacje partnerów są na tyle ważne, że pomimo istotnych różnic partnerzy są traktowani podobnie jak małżonkowie.
Kiedy sąd nie orzeknie o winie?
20.12.2009
Rozwód co do zasady może być orzeczony z uwzględnieniem winy jednego lub obojga małżonków. Są jednak sytuacje, kiedy sąd w ogóle nie orzeknie o winie.
Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy
20.12.2009
Otwieram własną działalność gospodarczą, mam jednak wątpliwość, jaki jest minimalny wiek dla pracowników, których chciałbym zatrudnić.
Wady rzeczy darowanej
20.12.2009
Darowizna to często duża niespodzianka i najlepszy prezent dla obdarowanego. Niestety rzecz darowana może także przysporzyć sporo problemów, szczególnie kiedy nie jest taka, jaka być powinna…
Kiedy można żądać odsetek od darczyńcy?
20.12.2009
Obdarowany i darczyńca zawierając umowę darowizny mogą w niej określić dzień spełnienia świadczenia, który może być określony na dzień podpisania umowy bądź na każdy inny dzień uzgodniony między stronami. Co w sytuacji, kiedy darczyńca zwleka z wykonaniem darowizny?
Zaspakajanie potrzeb rodziny to jeden z głównych obowiązków małżonków, jaki nakłada na nich Kodeks rodzinny i opiekuńczy w momencie zawarcia małżeństwa. Co w sytuacji, kiedy ciężka sytuacja materialna zmusza np. do zaciągnięcia kredytu?
Zaspokajanie potrzeb rodziny – podział ról
20.12.2009
Kto i w jakiej części zaspokaja potrzeby rodziny? Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków w chwili zawarcia małżeństwa szereg obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny.
Co to jest obowiązek alimentacyjny
20.12.2009
Pojęcie obowiązku alimentacyjnego często pojawia się w kontekście należnych alimentów, jest także częścią większości wyroków rozwodowych. Co oznacza w praktyce?
Mediacje w sprawie alimentów
20.12.2009
Alimenty są jedną z najbardziej trudnych kwestii dla rozwodzących się małżonków, szczególnie jeśli w grę wchodzi dobro małoletnich dzieci. Aby uniknąć walki, może warto sprawę przynajmniej spróbować załatwić polubownie?
Dobrodziejstwo inwentarza i jego spis
16.12.2009
W sprawach spadkowych często spotykamy się z pojęciem przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co w praktyce oznacza ten zwrot?
Obowiązek opiekowania się w czasie choroby
16.12.2009
Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?
Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?
16.12.2009
Trwały i zupełny rozkład pożycia jest kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu. Pojęcie to, podobnie zresztą jak wiele innych pojęć, takich jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”, nie zostało nigdzie zdefiniowane.
Matka – sporna kodeksowa definicja
14.12.2009
W artykule 61(9) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zawarta jest definicja matki, zgodnie z którą matką jest kobieta, która dziecko urodziła. Nie w każdej sytuacji jednak jest to takie oczywiste.