Magdalena Golińska
Dołącz do grona ekspertówCzym jest zaprzeczenie macierzyństwa
14.12.2009
Zaprzeczenie macierzyństwa to nic innego, jak specjalny prawny tryb wykazania, że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia dziecka tak naprawdę nie jest jego matką.
w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymienione są sytuację, w których małżeństwo ustaje. Kiedy jest możliwe ustanie małżeństwa?
REKLAMA
Podstawowe obowiązki małżeńskie
13.12.2009
Osoby wstępujące w związek małżeński często mają mylne wyobrażenie na temat podstawowych obowiązków małżeńskich. Ich nieznajomość może często prowadzić do konfliktów pomiędzy małżonkami, którzy często mają rozbieżne oczekiwania.
Kodeks cywilny stanowi, że darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Co jednak w praktyce oznacza to pojęcie?
REKLAMA
Są pewne grupy zawodowe, którym kodeks przyznaje szczególną ochronę przed zwolnieniem. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego.
Jeżeli na terenie danego zakładu działa organizacja związkowa zrzeszająca pracowników, to pracodawca bardzo często musi liczyć się z jej zdaniem, często też wiele działań uzależnionych jest od jej zgody.
Zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37)
13.12.2009
Utrata pracy jest zawsze dużym problemem dla pracownika, szczególnie jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny. Dlatego też kodeks pracy przyznaje mu uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy.
Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach.
Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.
Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny.
Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.
Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na okres próbny.
Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.
Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.
Nie zawsze chcemy i nie zawsze możemy pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Dlatego też kodeks pracy obejmuje ochroną pracowników pracujących np. na pół etatu.
Odrzucenie spadku przez małoletniego
11.12.2009
Odrzucenie spadku często jest jedyną drogą w celu uniknięcia dużych – często przewyższających wartość samego spadku – długów spadkowych.
Czy tylko pieniądze mogą być alimentami?
11.12.2009
Powszechnie przyjęło się, że kiedy mówimy o alimentach praktycznie zawsze mamy na myśli jakąś określoną kwotę pieniędzy. Dla większości ludzi dużym zaskoczeniem będzie fakt, że polskie prawo dopuszcza alimenty także w naturze.
Zachowek w konkubinacie
10.12.2009
Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo.
Wynagrodzenie za pracę w Portugalii
08.12.2009
Zanim podejmiemy decyzję o wyjeździe do pracy do Portugalii, warto zastanowić się nad wynagrodzeniem, na jakie możemy liczyć.
Własna działalność gospodarcza w Portugalii
08.12.2009
Dla osób które zdecydowały się na emigrację w poszukiwaniu pracy do Portugalii, interesującą alternatywą może być założenie własnej działalności gospodarczej.