REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Golińska

Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Ekspert w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ukończyła prawo i prawo kanoniczne. Obecnie pracuje w administracji rządowej i specjalizuje się także w prawie telekomunikacyjnym

Zasadą jest, że składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe osób prowadzących pozarolniczą działalność finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni.
W dniu 5 lutego 2010 roku Polska złożyła w Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Działanie to ma na celu pomoc zwalnianym pracownikom w adaptacji do nowych warunków na rynku pracy.

REKLAMA

W ramach działań UE podejmowanych na rzecz łagodzenia skutków kryzysu gospodarczego, przewiduje się udzielanie wsparcia osobom objętych zwolnieniami. Narzędziem realizacji powyższego celu jest utworzony w 2006 roku Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji.
Kryzys gospodarczy i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy w sposób szczególny, jak pokazują statystyki, dotyka osoby młode. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomi dodatkową pulę środków na przeciwdziałanie bezrobociu i aktywizację zawodową osób do 30 roku życia.

REKLAMA

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wymienia czynności prawne, do których dokonania konieczna jest zgoda współmałżonka. Jedną z nich jest właśnie darowizna.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków obowiązek współdziałania przy podejmowaniu decyzji. Są czynności prawne, których jednak nie dokonamy bez zgody małżonka.
Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.
W polskim ustawodawstwie istnieją pewne uprzywilejowane grupy pracowników, w stosunku do których nie można stosować żadnych innych poza podstawowym systemów czasu pracy.
W obecnych czasach praca w niedziele i święta stała się niemal powszechna. Pracownik ma jednak prawo do dni wolnych za dni pracy w te szczególne dni.
Skrócenie czasu pracy poniżej normy dotyczy przede wszystkim pracy wykonywanej w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, której trwanie przez powszechnie obowiązujące normy czasu pracy kolidowałoby z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy.
System pracy weekendowej zakłada wykonywanie pracy przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy tylko w piątki, soboty, niedziele i święta.
Co do zasady każdego pracownika obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, przy założeniu że pracujemy 8 godzin dziennie.
Pracownicy cenią sobie możliwość choćby częściowego wpływu na swój czas pracy. Umożliwienie im tego, o ile nie powoduje to większych trudności po stronie pracodawcy, jest wskazane na gruncie dobrego zarządzania zasobami ludzkimi.
Artykuł 141 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy wprowadzenie przerwy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.
Zadaniowy system czasu pracy jest stosowany najczęściej wtedy, gdy pracodawca nie może na bieżąco kontrolować naszej pracy. Wprowadza zatem wtedy tzw. system zadaniowy i rozlicza nas ze zleconych zadań. Taki system najczęściej spotykany jest u przedstawicieli handlowych
Przerywany czas pracy polega na tym, że pracodawca ma uprawnienie do takiego ukształtowania godzin pracy pracownika, aby w ramach jednej doby roboczej nie wykonywał on pracy nieprzerwanie, tylko aby praca jego była podzielona na części.
Z definicji pracy w ruchu ciągłym wynika, że jest nią praca, która nie może być wstrzymana.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Czy tylko?
Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.
Prawo przyznaje małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia prawo do żądania od małżonka winnego alimentów.

REKLAMA