REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2022 poz. 25
ZARZĄDZENIE NR 25/22
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 5 lipca 2022 r.
w sprawie czynności konwojowo-ochronnych
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1671 i 2333) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1.
Przepisy ogólne
§ 1.
1) zasady oraz tryb organizowania i realizowania konwoju przez funkcjonariuszy lub pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", polegającego na przemieszczaniu osób lub mienia, w tym:
a) materiałów zawierających informacje niejawne,
b) wartości pieniężnych oraz przedmiotów wartościowych,
c) broni i amunicji,
d) osób zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych lub skazanych,
e) obecnych lub byłych funkcjonariuszy CBA, lub osób udzielających pomocy CBA
- oraz podejmowaniu zespołu czynności realizowanych w związku z tym przemieszczaniem;
2) sposób dokumentowania czynności, o których mowa w pkt 1, oraz zasady postępowania w razie wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych podczas ich wykonywania.
§ 2.
1) dowódca - wyznaczonego konwojenta, odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg konwoju;
2) jednostka - jednostkę organizacyjną, o której mowa w statucie CBA, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 72 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. z 2010 r. Nr 76, poz. 953, z 2019 r. poz. 259 oraz z 2021 r. poz. 618);
3) jednostka obliczeniowa - 120-krotność przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504);
4) konwojent - funkcjonariusza CBA lub, w przypadku określonym w § 11 ust. 4, pracownika CBA, przeszkolonego w CBA w zakresie zasad i trybu konwojowania, wykonującego czynności, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, i wyposażonego w szczególności w broń palną, z zastrzeżeniem § 11 ust. 4;
5) organizator konwoju - kierownika jednostki lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza, odpowiedzialnego za planowanie, zabezpieczenie materiałowe i przebieg konwoju;
6) osoba transportująca - osobę przenoszącą lub przewożącą wartości pieniężne;
7) przedmiot konwoju - osoby lub przedmioty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1;
8) służba ochrony - służbę ochrony, o której mowa w § 6 ust. 4 pkt 1 zarządzenia nr 25/20 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 6 października 2020 r. w sprawie ochrony obiektów i zasad dostępu do nich, organizacji służby ochrony oraz prowadzenia działań profilaktycznych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. Urz. CBA poz. 26 i 30 oraz z 2021 r. poz. 25);
9) uczestnik konwoju - osobę niebędącą konwojentem upoważnioną do ustaleń lub uczestniczenia w konwoju i posiadającą istotne informacje dla jego realizacji, w tym osobę transportującą;
10) zdarzenie nadzwyczajne - sytuację wyjątkową stwarzającą realne zagrożenie dla przeprowadzanego konwoju lub w inny sposób zakłócającą jego prawidłową realizację, w szczególności zamach, czynną napaść, kolizję drogową oraz inne zdarzenia powodujące poważne zagrożenie dla konwojentów, uczestników konwoju lub przedmiotu konwoju.
Rozdział 2.
Organizacja i realizacja konwoju
§ 3.
2. W przypadku gdy ze względów technicznych jednostka, o której mowa w ust. 1, nie ma możliwości zorganizowania konwoju samodzielnie lub gdy konwój dotyczy przemieszczania osób szczególnie niebezpiecznych albo występują inne przesłanki dotyczące potencjalnych zagrożeń, kierownik tej jednostki lub osoba przez niego upoważniona występuje z pisemnym wnioskiem o zorganizowanie i przeprowadzenie konwoju przez jednostkę dysponującą odpowiednimi środkami.
3. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa się planowaną datę i przedmiot konwoju, trasy lub miejsca, uczestników konwoju z jednostki wnioskującej oraz inne informacje istotne dla jego realizacji.
4. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 1.
§ 4.
2. Organizator konwoju sporządza zlecenie wykonania konwoju i zapoznaje z nim dowódcę.
3. Wzór zlecenia, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 2.
4. Zlecenie wykonania konwoju podlega rejestracji w jednostce organizatora konwoju.
§ 5.
2. Przed rozpoczęciem konwoju:
1) organizator konwoju przeprowadza instruktaż dla dowódcy;
2) dowódca zapoznaje pozostałych konwojentów z planem konwoju i przeprowadza dla nich instruktaż;
3) dowódca nawiązuje kontakt ze służbą ochrony właściwą dla organizatora konwoju w celu:
a) omówienia trasy,
b) ustalenia sposobu powiadamiania o fakcie rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia konwoju.
3. Konwojenci są obowiązani do stosowania wyposażenia przewidzianego w zatwierdzonym planie konwoju.
4. W trakcie konwoju dowódca, zgodnie z ustaleniami, na bieżąco informuje służbę ochrony właściwą dla organizatora konwoju o jego przebiegu.
5. W przypadku rozpoczęcia lub kontynuowania konwoju po zakończeniu pełnienia służby przez służbę ochrony właściwą dla organizatora konwoju, obowiązki służby ochrony określone w niniejszym zarządzeniu wykonuje służba ochrony obiektu CBA przy Al. Ujazdowskich 9 w Warszawie.
6. Przed zakończeniem pełnienia służby w obiekcie, służba ochrony właściwa dla organizatora konwoju powiadamia o kontynuowaniu konwoju służbę ochrony obiektu CBA przy Al. Ujazdowskich 9 w Warszawie, a ta przejmuje nadzór nad realizowanym konwojem i niezwłocznie nawiązuje kontakt z dowódcą oraz ustala z nim sposób dalszego powiadamiania jej o przebiegu i zakończeniu konwoju. Informacje dotyczące przekazania nadzoru nad konwojem wpisują w książce wydarzeń służba ochrony organizatora konwoju oraz służba ochrony obiektu CBA przy Al. Ujazdowskich 9 w Warszawie.
§ 6.
2. Gdy jest to uzasadnione interesem służby, za zgodą organizatora konwoju, konwój można przeprowadzić z użyciem pojazdu służbowego CBA niewyposażonego w mobilne urządzenie monitorowania pojazdu.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organizator konwoju w trakcie udzielania instruktażu dowódcy przekazuje wytyczne dotyczące sposobu bieżącego informowania o przebiegu konwoju, o którym mowa w § 5 ust. 4, z uwzględnieniem zagrożeń związanych z brakiem wyposażenia pojazdu służbowego CBA w mobilne urządzenie monitorowania pojazdu.
§ 7.
2. O odstąpieniu od realizacji konwoju dowódca, za pośrednictwem swojego bezpośredniego przełożonego, bezzwłocznie powiadamia organizatora konwoju, wskazując przyczyny odstąpienia.
§ 8.
1) udzielania osobom nieupoważnionym informacji dotyczących konwoju, w szczególności o trasie przejazdu oraz czasie i miejscu jego przeznaczenia;
2) wykonywania w czasie konwoju innych czynności niż wynikające z planu konwoju;
3) nieuzasadnionego odstąpienia od realizacji planu konwoju;
4) pozostawiania przedmiotu konwoju bez nadzoru.
2. Przemieszczanie przedmiotu konwoju należy zaplanować w taki sposób, aby mogło być zrealizowane w możliwie najkrótszym czasie.
§ 9.
2. Procedury, o których mowa w ust. 1, wymagają zatwierdzenia przez dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa.
3. Do konwoju organizowanego w trybie niejawnym nie stosuje się obowiązku dokonywania adnotacji, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 3, a zadania służby ochrony określone w niniejszym zarządzeniu realizuje organizator konwoju lub osoba przez niego wyznaczona.
Rozdział 3.
Dokumentacja konwoju
§ 10.
1) zlecenie wykonania konwoju;
2) plan konwoju;
3) adnotacje funkcjonariuszy służby ochrony w dzienniku wydarzeń dotyczące rozpoczęcia, przebiegu i zakończenia konwoju.
2. Wzór planu konwoju, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stanowi załącznik nr 3.
3. Zatwierdzony plan konwoju podlega rejestracji w jednostce organizatora konwoju.
4. Ponowne wykorzystanie tego samego planu konwoju jest dopuszczalne, o ile nie zmieniły się istotne warunki przeprowadzania konwoju, w szczególności w zakresie: punktów newralgicznych i rozpoznanych zagrożeń, tras przejazdów, miejsc oraz przedmiotu konwoju.
Rozdział 4.
Konwój materiałów zawierających informacje niejawne
§ 11.
2. Materiały zawierające informacje niejawne o klauzuli "ściśle tajne", "tajne" lub "poufne" przewozi i ochrania co najmniej dwóch konwojentów.
3. Na terenie tej samej miejscowości dopuszczalny jest konwój materiałów zawierających informacje niejawne o klauzuli "poufne" przez jednego konwojenta.
4. Materiały zawierające informacje niejawne o klauzuli "zastrzeżone" może przewozić i ochraniać jeden nieuzbrojony konwojent, będący funkcjonariuszem lub pracownikiem CBA.
5. W przypadku gdy użycie pojazdu nie jest uzasadnione odległością miejsca, do którego są transportowane materiały zawierające informacje niejawne, ich konwój, z zachowaniem szczególnej ostrożności, może być wykonywany pieszo.
§ 12.
2. Konwój materiałów zawierających informacje niejawne może być realizowany pieszo wyłącznie w przypadku zastosowania pojemnika, o którym mowa w ust. 1, zamykanego przynajmniej dwoma zamkami kluczowymi lub szyfrowymi i wyposażonego w system paralizatora, system sygnalizacji akustycznej oraz pilot zdalnego uruchamiana.
3. Wymogów określonych w ust. 1 i 2 można nie stosować przy konwoju przesyłki zawierającej informacje niejawne o klauzuli "zastrzeżone".
§ 13.
Rozdział 5.
Konwój wartości pieniężnych lub przedmiotów wartościowych
§ 14.
1) nazwę i adres nadawcy;
2) informację o treści: "Znalazca niniejszego pojemnika proszony jest o niezwłoczne przekazanie go do najbliższej jednostki Policji. Pojemnika nie rozplombowywać i nie otwierać.".
§ 15.
1) jeden konwojent - przy transporcie wartości pieniężnych do 4 jednostek obliczeniowych;
2) dwóch konwojentów - przy transporcie wartości pieniężnych powyżej 4 do 8 jednostek obliczeniowych;
3) czterech konwojentów - przy transporcie wartości pieniężnych powyżej 8 jednostek obliczeniowych.
2. Dopuszcza się transportowanie wartości pieniężnych nieprzekraczających 0,05 jednostki obliczeniowej bez organizowania konwoju.
3. Podczas konwoju wartości pieniężnych lub przedmiotów wartościowych nie można łączyć funkcji konwojenta, osoby transportującej i kierującego pojazdem.
Rozdział 6.
Konwój broni i amunicji
§ 16.
1) nie więcej niż 10 jednostek broni lub nie więcej niż 10 tysięcy sztuk amunicji - konwój realizuje co najmniej jeden konwojent;
2) nie więcej niż 40 jednostek broni lub nie więcej niż 50 tysięcy sztuk amunicji - konwój realizuje co najmniej dwóch konwojentów;
3) więcej niż 40 jednostek broni lub więcej niż 50 tysięcy sztuk amunicji - konwój realizuje co najmniej czterech konwojentów oraz konwój ubezpiecza się poprzez przydzielenie co najmniej jednego samochodu ubezpieczającego.
2. W uzasadnionym przypadku, dozwolone jest przewiezienie jednej sztuki broni i przypisanej do niej amunicji, z uwzględnieniem obowiązków, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 3 i ust. 4, oraz z zastosowaniem adnotacji, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 3, uwzględniających dodatkowo informacje dotyczące trybu przewożenia broni, bez sporządzania dokumentacji, o której mowa w § 10 ust. 1 pkt 1-2 oraz w § 18, przez funkcjonariusza CBA za pisemną zgodą kierownika jego jednostki.
3. Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 4.
4. Dokument, o którym mowa w ust. 2, podlega rejestracji w jednostce, w której go wystawiono.
§ 17.
§ 18.
Rozdział 7.
Konwój osób zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych lub skazanych
§ 19.
§ 20.
2. W przypadku konwoju osób, o których mowa w § 19, uznanych za szczególnie niebezpieczne lub w innych uzasadnionych okolicznościach, konwój powinien być realizowany przez co najmniej czterech konwojentów z użyciem pojazdu służbowego CBA zapewniającego bezpieczne jego zrealizowanie. Konwój ubezpiecza się poprzez przydzielenie co najmniej jednego samochodu ubezpieczającego.
§ 21.
§ 22.
§ 23.
2. W przypadku gdy po zbadaniu osoby konwojowanej lekarz stwierdzi niezdolność osoby konwojowanej do przebywania w miejscu, w którym planowano zakończenie konwoju, konwój jest kontynuowany celem przewiezienia osoby konwojowanej do miejsca, w którym będzie możliwe zapewnienie jej niezbędnej opieki medycznej.
3. W przypadku gdy po zbadaniu osoby konwojowanej lekarz stwierdzi, że jej stan zdrowia nie pozwala na jej przewożenie pojazdem służbowym CBA lub konwojowanie pieszo, konwój wykonuje się z użyciem odpowiedniego środka transportu sanitarnego oraz z zapewnioną na czas przewozu obsługą medyczną, z udziałem co najmniej jednego konwojenta.
Rozdział 8.
Konwój osób ochranianych przez funkcjonariuszy CBA
§ 24.
§ 25.
Rozdział 9.
Postępowanie w przypadku zaistnienia zdarzenia nadzwyczajnego
§ 26.
1) podjąć działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa przedmiotowi konwoju, uczestnikom konwoju oraz konwojentom;
2) podjąć działania zmierzające do wyeliminowania przyczyn i skutków zaistniałej sytuacji;
3) niezwłocznie powiadomić służbę ochrony oraz organizatora konwoju za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.
2. Działania, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na ewentualnym odparciu ataku, ewakuacji z miejsca zdarzenia do miejsca bezpiecznego oraz zapewnieniu pomocy medycznej osobom poszkodowanym.
§ 27.
1) miejsce i czas zdarzenia;
2) charakter zdarzenia;
3) imiona i nazwiska dowódcy i pozostałych konwojentów, uczestników konwoju oraz organizatora konwoju;
4) podjęte przez dowódcę i pozostałych konwojentów działania oraz środki zmierzające do wyeliminowania przyczyn i usunięcia skutków zaistniałej sytuacji;
5) obrażenia u konwojentów, uczestników konwoju lub osób konwojowanych, poniesione straty oraz uszkodzenia konwojowanego mienia;
6) przypadki zapewnienia pomocy medycznej poszkodowanym, w szczególności poprzez wskazanie czy pomocy udzielono samodzielnie, czy wezwano Pogotowie Ratunkowe;
7) przypadki wezwania Policji;
8) okoliczności wykorzystania albo użycia środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej;
9) inne okoliczności mające wpływ na organizację i przebieg działań podejmowanych z powodu zaistniałego zdarzenia.
Rozdział 10.
Przepisy końcowe
§ 28.
§ 29.
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego
Andrzej Stróżny
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 25/22
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 5 lipca 2022 r.
WZÓR WNIOSKU O ZORGANIZOWANIE I PRZEPROWADZENIE KONWOJU
Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 25/22
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 5 lipca 2022 r.
WZÓR ZLECENIA WYKONANIA KONWOJU
Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 25/22
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 5 lipca 2022 r.
WZÓR PLANU KONWOJU
Załącznik Nr 4 do Zarządzenia Nr 25/22
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego
z dnia 5 lipca 2022 r.
WZÓR ZGODY NA PRZETRANSPORTOWANIE ORAZ ZDANIE BRONI Z WYPOSAŻENIEM
- Data ogłoszenia: 2022-07-06
- Data wejścia w życie: 2022-07-07
- Data obowiązywania: 2022-07-07
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA