REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 10

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU1)

z dnia 16 kwietnia 2025 r.

w sprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Przemysłu

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 2b i 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 oraz z 2024 r. poz. 834, 1222, 1473, 1572 i 1907) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. W Ministerstwie Przemysłu, zwanym dalej „Ministerstwem”, tworzy się Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół realizuje zadania, o których mowa w art. 12 ust. 2c ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, zwanej dalej „ustawą”, w dziale administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi, którym kieruje Minister Przemysłu, zwany dalej „Ministrem”.

3. W zakresie wykonywania zadań Zespół współdziała z:

1) Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy;

2) Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy;

3) Rządowym Zespołem Ochrony Ludności, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz. U. poz. 1907);

4) właściwymi rzeczowo i miejscowo zespołami zarządzania kryzysowego utworzonymi przez inne organy administracji publicznej.

§ 2.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu - Minister;

2) Zastępcy Przewodniczącego Zespołu:

a) sekretarz stanu,

b) dyrektor generalny;

3) pozostali Członkowie Zespołu:

a) dyrektor Departamentu Budżetu i Finansów,

b) dyrektor Departamentu Cyfryzacji i Bezpieczeństwa,

c) dyrektor Departamentu Energii Jądrowej,

d) dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych,

e) dyrektor Departamentu Górnictwa i Hutnictwa,

f) dyrektor Departamentu Komunikacji,

g) dyrektor Departamentu Prawnego,

h) dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej,

i) dyrektor Biura Dyrektora Generalnego i Administracji,

j) dyrektor Biura Ministra,

k) dyrektor Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,

l) szef Gabinetu Politycznego Ministra.

2. W pracach i posiedzeniach Zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu, z jego inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu, których kwalifikacje, wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.

3. Funkcję Sekretarza Zespołu pełni dyrektor Departamentu Cyfryzacji i Bezpieczeństwa.

§ 3.

1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w razie jego nieobecności wyznaczony przez niego Zastępca Przewodniczącego Zespołu. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu i Zastępców Przewodniczącego Zespołu, pracami Zespołu kieruje osoba wyznaczona przez Przewodniczącego Zespołu.

2. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:

1) zwoływanie posiedzeń Zespołu;

2) prowadzenie posiedzeń Zespołu;

3) zlecanie Członkom Zespołu opracowania dokumentów, opinii oraz analiz niezbędnych do realizacji zadań Zespołu;

4) zatwierdzanie protokołów z posiedzeń Zespołu oraz pozostałej dokumentacji Zespołu.

3. Do zadań Członków Zespołu należy w szczególności:

1) uczestniczenie w pracach Zespołu;

2) opracowywanie na zlecenie Przewodniczącego Zespołu analiz zagrożeń i ocen ryzyka oraz innych dokumentów niezbędnych do realizacji zadań Zespołu, w zakresie właściwości kierowanych przez nich komórek organizacyjnych Ministerstwa;

3) przygotowywanie propozycji rozwiązań w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom mogącym doprowadzić do sytuacji kryzysowej w obszarze właściwości Ministra;

4) realizowanie, w zakresie właściwości kierowanych przez nich komórek organizacyjnych Ministerstwa, zadań wynikających z:

a) zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny,

b) wprowadzenia stanu nadzwyczajnego,

c) wprowadzenia lub zmiany stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 194);

5) niezwłoczne powiadamianie Przewodniczącego Zespołu i Sekretarza Zespołu o wystąpieniu zagrożenia mogącego mieć wpływ na ciągłość działania Ministerstwa lub doprowadzić do sytuacji kryzysowej;

6) udział w ćwiczeniach w ramach zarządzania kryzysowego oraz ćwiczeniach obronnych;

7) wykonywanie zadań Zespołu, o których mowa w art. 12 ust. 2c ustawy;

8) wykonywanie innych zadań zleconych przez Przewodniczącego Zespołu.

4. Do zadań Sekretarza Zespołu należy w szczególności:

1) sporządzanie planu posiedzenia Zespołu oraz protokołu posiedzenia Zespołu po jego zakończeniu;

2) przekazywanie Członkom Zespołu informacji o terminie, trybie, miejscu i przedmiocie posiedzenia Zespołu wraz z jego planem oraz przewidywanymi do rozpatrzenia dokumentami;

3) koordynowanie, na polecenie Przewodniczącego Zespołu, opracowania przez Członków Zespołu projektów decyzji administracyjnych i innych dokumentów niezbędnych do realizacji zadań Zespołu;

4) przekazywanie Członkom Zespołu decyzji i poleceń Przewodniczącego Zespołu;

5) przekazywanie protokołu z posiedzenia Zespołu do zatwierdzenia Przewodniczącemu Zespołu;

6) archiwizowanie dokumentacji Zespołu.

5. Członkowie Zespołu uczestniczą w pracach Zespołu osobiście. W uzasadnionych przypadkach Członka Zespołu, za zgodą Przewodniczącego Zespołu, może reprezentować osoba przez niego wyznaczona.

§ 4.

1. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu.

2. Zwołując posiedzenie Zespołu, Przewodniczący Zespołu określa, biorąc pod uwagę zakres rozpatrywanych spraw, czy będzie ono prowadzone w trybie jawnym czy niejawnym.

3. Przewodniczący Zespołu, za pośrednictwem Sekretarza Zespołu, zawiadamia Członków Zespołu i osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu o terminie i miejscu posiedzenia Zespołu.

4. Zespół obraduje na posiedzeniach w siedzibie Ministerstwa lub w innym miejscu wskazanym przez Przewodniczącego Zespołu. Posiedzenia Zespołu, na którym nie będą przetwarzane informacje niejawne, mogą odbywać się w trybie zdalnym z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w postaci telekonferencji albo wideokonferencji z wykorzystaniem dostępnego bezpiecznego oprogramowania.

5. Posiedzenia Zespołu odbywają się stosownie do okoliczności, w szczególności w przypadku:

1) podwyższenia stanów gotowości obronnej państwa;

2) wprowadzenia lub zmiany stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych;

3) wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;

4) wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

5) wystąpienia sytuacji kryzysowej mającej wpływ na funkcjonowanie Ministerstwa;

6) wystąpienia istotnego zagrożenia dla ciągłości działania Ministerstwa;

7) udziału Ministerstwa w zorganizowanych przez uprawniony organ ćwiczeniach, treningach oraz szkoleniach z zakresu zarządzania kryzysowego lub szkoleniu obronnym;

8) zakłóceń ciągłości działania kluczowych systemów teleinformatycznych w Ministerstwie;

9) konieczności wykonania zadań Zespołu, o których mowa w art. 12 ust. 2c ustawy;

10) wypracowania propozycji rozwiązań w zakresie usuwania skutków sytuacji kryzysowej w obszarze właściwości Ministra.

6. Zespół podejmuje decyzje kolegialnie, w drodze uzgodnienia stanowisk. W przypadku braku jednomyślności Przewodniczący Zespołu może zarządzić głosowanie, w którym decyzje zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu.

7. Z przebiegu posiedzenia Zespołu Sekretarz Zespołu sporządza protokół, który zatwierdza Przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności wyznaczony przez niego Zastępca Przewodniczącego Zespołu. Zatwierdzony protokół Sekretarz Zespołu przedstawia do zapoznania się pozostałym Członkom Zespołu.

8. W przypadku zwołania posiedzenia Zespołu w trybie niejawnym, Członkowie Zespołu oraz osoby, o których mowa w § 2 ust. 2, muszą posiadać dostęp do informacji niejawnych o stosownej klauzuli tajności oraz ważne zaświadczenie o odbyciu szkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych. Osoby te zobowiązane są do okazania pełnomocnikowi do spraw ochrony informacji niejawnych w Ministerstwie dokumentu potwierdzającego dostęp do informacji niejawnych o określonej klauzuli tajności oraz zaświadczenia o odbyciu szkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych.

§ 5.

1. Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu, może zarządzić rozstrzygnięcie sprawy przez Zespół w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy) i wyznaczyć termin do zajęcia stanowiska.

2. Sprawę uważa się za rozstrzygniętą, jeżeli w wyznaczonym terminie nie zgłoszono uwag. W przypadku zgłoszenia uwag, które nie zostały uwzględnione lub wyjaśnione, sprawę rozstrzyga Zespół na posiedzeniu.

3. Sekretarz Zespołu przedstawia Przewodniczącemu Zespołu do zatwierdzenia wykaz spraw rozstrzygniętych w trybie obiegowym zawierający zestawienie przyjętych dokumentów, a po jego zatwierdzeniu przekazuje go Członkom Zespołu.

§ 6.

1. Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu, może zarządzić pełnienie całodobowych dyżurów przez poszczególnych Członków Zespołu, w przypadku:

1) wystąpienia i eskalacji sytuacji kryzysowej mającej wpływ na funkcjonowanie Ministerstwa;

2) wystąpienia istotnego zagrożenia dla ciągłości działania Ministerstwa;

3) wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

4) wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;

5) wprowadzenia lub zmiany stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych;

6) wystąpienia innych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu Ministerstwa.

2. Całodobowe dyżury mogą być pełnione z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

§ 7.

1. W celu realizacji zadań Zespołu, Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu, może powoływać grupy zadaniowe do opracowywania poszczególnych zagadnień należących do zakresu zadań Zespołu.

2. W skład grup, o których mowa w ust. 1, wchodzą w szczególności pracownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa lub organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych.

3. Przewodniczący Zespołu, powołując grupę zadaniową, określa jej skład, zakres zadań i terminy ich wykonania.

§ 8.

Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek innego Członka Zespołu, może zlecić rzeczoznawcom, ekspertom lub innym podmiotom wykonanie opracowań, analiz, prognoz, ekspertyz, opinii, koncepcji, rozwiązań programowych, systemowych, organizacyjnych lub innych czynności, w celu zapewnienia skuteczności realizacji zadań Zespołu.

§ 9.

1. Obsługę Zespołu w zakresie:

1) merytorycznym - zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa w sprawach zarządzania kryzysowego we współpracy z komórką organizacyjną Ministerstwa, w której zakresie właściwości wystąpiła sytuacja kryzysowa;

2) organizacyjnym - zapewnia Biuro Dyrektora Generalnego i Administracji;

3) obsługi teleinformatycznej i wsparcia technicznego - zapewnia Departament Cyfryzacji i Bezpieczeństwa;

4) dokumentów niejawnych - zapewnia pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych.

2. Komórki organizacyjne Ministerstwa oraz organy i jednostki podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane współdziałają z Zespołem i na wniosek Przewodniczącego Zespołu udzielają Zespołowi niezbędnego wsparcia w celu umożliwienia realizacji jego zadań.

§ 10.

Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 48 - Gospodarka surowcami energetycznymi, której dysponentem jest Minister.

§ 11.

Za udział w posiedzeniach Zespołu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie ani zwrot kosztów podróży na posiedzenie.

§ 12.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Przemysłu: Marzena Czarnecka


1) Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej - gospodarka surowcami energetycznymi, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2024 r. poz. 289 i 999).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2025-04-23
  • Data wejścia w życie: 2025-04-24
  • Data obowiązywania: 2025-04-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA