REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2025 poz. 111

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 22 kwietnia 2025 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw zautomatyzowanego monitorowania transakcji i danych zawartych w systemach teleinformatycznych wykorzystywanych w sądach powszechnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Powołuje się Zespół do spraw zautomatyzowanego monitorowania transakcji i danych zawartych w systemach teleinformatycznych wykorzystywanych w sądach powszechnych, zwany dalej „Zespołem”.

2. Celem Zespołu jest wsparcie dyrektorów sądów powszechnych w realizacji zadań związanych z nadzorem nad gospodarką finansową przez zautomatyzowane monitorowanie działań finansowych i księgowo-rachunkowych sądów według jednolitych, obiektywnych kryteriów, ukierunkowane na minimalizację ryzyk wystąpienia nadużyć, fraudów i oszustw skutkujących nieprawidłowym wydatkowaniem środków publicznych w sądach powszechnych.

§ 2.

Do zadań Zespołu należy:

1) rozpatrywanie wniosków o dokonanie zautomatyzowanych, elektronicznych weryfikacji i monitoringu operacji/transakcji skutkujących wydatkowaniem środków publicznych w sądach powszechnych, zwanych dalej „zadaniami monitorującymi”;

2) przygotowanie programów zadań monitorujących, dobór metod, testów i skryptów adekwatnych do celu realizacji tych zadań;

3) przeprowadzanie i ocena uzyskiwanych wyników zadań monitorujących, raportowanie tych wyników i wydawanie rekomendacji mających na celu wykluczenie bądź ograniczenie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości czy fraudów w przyszłości.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) Przewodniczący Zespołu - Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie;

2) pozostali członkowie Zespołu:

a) Audytor wewnętrzny Sądu Apelacyjnego w Krakowie,

b) Koordynator Obszaru Raportowania i Analiz Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Kadr,

c) Zastępca Koordynatora obszaru Raportowania i Analiz Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Kadr,

d) przedstawiciel Biura Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości,

e) osoba wskazana przez Dyrektora Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - Kierownika Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Kadr,

f) wskazani przez Przewodniczącego Zespołu przedstawiciele sądów powszechnych.

2. Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, inne osoby będące pracownikami sądów powszechnych i Ministerstwa Sprawiedliwości, których wiedza lub doświadczenie będą przydatne do realizacji zadań Zespołu.

§ 4.

1. Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, do zadań którego należy:

1) opracowanie regulaminu pracy Zespołu;

2) ustalanie harmonogramu pracy Zespołu;

3) zwoływanie posiedzeń Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;

4) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu i czuwanie nad ich sprawnym przebiegiem;

5) przydzielanie zadań członkom Zespołu i organizacja pracy;

6) ustalanie terminu i programu kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;

7) przedstawianie Ministrowi Sprawiedliwości, nie rzadziej niż co 3 miesiące, informacji o realizacji zadań Zespołu.

2. Przewodniczący Zespołu wyznacza spośród członków Zespołu swojego Zastępcę, który w razie nieobecności Przewodniczącego Zespołu wykonuje uprawnienia i obowiązki Przewodniczącego.

§ 5.

1. Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość w postaci telekonferencji albo wideokonferencji. Zespół może obradować również na posiedzeniach w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w siedzibie Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

2. Przewodniczący Zespołu zawiadamia członków Zespołu o terminie i trybie posiedzenia z przynajmniej 7-dniowym wyprzedzeniem na podane przez nich adresy poczty elektronicznej, wskazując jednocześnie miejsce posiedzenia Zespołu bądź sposób porozumiewania się na odległość oraz przesyłając agendę posiedzenia.

3. Z przebiegu posiedzenia Zespołu sporządzany jest protokół, który zatwierdza Przewodniczący Zespołu. W protokole zamieszcza się ustalenia i decyzje Przewodniczącego Zespołu podjęte na posiedzeniu.

§ 6.

Przewodniczącemu Zespołu oraz pozostałym członkom Zespołu, jak również osobom niebędących członkami Zespołu, o których mowa w § 3 ust. 2, w związku z udziałem w stacjonarnym posiedzeniu Zespołu, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w tym zwrot kosztów przejazdu i noclegów, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190) wypłacane odpowiednio przez pracodawcę członka Zespołu albo osoby niebędącej członkiem Zespołu, o której mowa w § 3 ust. 2.

§ 7.

1. Zespół współpracuje z sądami powszechnymi oraz komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Sprawiedliwości w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.

2. Sądy powszechne i komórki, o których mowa w ust. 1, są obowiązane do współdziałania z Zespołem oraz udostępniania niezbędnych informacji i danych.

§ 8.

1. Zespół wykonuje zadania monitorujące na wniosek.

2. Podmiotami uprawnionymi do wnioskowania o przeprowadzenie zadania monitorującego są: Minister Sprawiedliwości, kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorzy sądów apelacyjnych, zwani dalej: „Wnioskodawcami”.

3. Wniosek o przeprowadzenie zadania monitorującego Zespół ocenia pod kątem możliwości wykonania i informuje Wnioskodawcę o przyjęciu wniosku do realizacji albo odmowie przyjęcia i w takim wypadku przedstawia merytoryczne uzasadnienie takiej decyzji.

4. Wykonanie zadania monitorującego przez Zespół polega na:

1) ustaleniu metodyki i obiektywnych kryteriów monitorowania danych i transakcji w systemie informatycznym, adekwatnych do merytoryki zadania;

2) zaprojektowaniu i wytworzeniu zautomatyzowanego narzędzia monitorowania przy wykorzystaniu zasobów sprzętowych i oprogramowania pozostającego w dyspozycji Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych oraz sądów powszechnych;

3) przeprowadzeniu czynności monitorujących i utrwaleniu ich wyniku;

4) przekazaniu uzyskanych wyników Wnioskodawcy wraz z ewentualnymi wskazówkami i rekomendacjami dotyczącymi sposobu przeprowadzenia dalszej, szczegółowej, weryfikacji.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 4, szczegółowej weryfikacji wyników zadania monitorującego dokonuje dyrektor właściwego sądu apelacyjnego we współpracy z dyrektorami właściwych sądów okręgowych lub rejonowych - w ramach odrębnych procedur oraz posiadanych uprawnień i obowiązków, przy pomocy swoich służb finansowych i kontrolnych. Szczegółowa weryfikacja, realizowana poprzez analizę dokumentacji źródłowej, ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, wykluczenie albo potwierdzenie wystąpienia faktycznych nieprawidłowości.

6. Dyrektor sądu apelacyjnego, o którym mowa w ust. 5, przekazuje do Zespołu informację zwrotną o rezultatach przeprowadzonej weryfikacji.

7. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości właściwe organy sądu są zobowiązane do niezwłocznego podjęcia stosownych działań przewidzianych prawem i procedurami.

8. Po przekazaniu Wnioskodawcy wyników zadania monitorującego Zespół nie prowadzi oraz nie odpowiada za prowadzenie dalszych czynności nadzorczych, w tym za ewentualne zawiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstw czy nadużyć.

9. Szczegółowy tryb wykonywania przez Zespół zadań monitorujących zostanie określony w Regulaminie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1. Projekt Regulaminu przygotowuje Przewodniczący Zespołu, akceptuje Zespół i zatwierdza Minister Sprawiedliwości.

§ 9.

Obsługę organizacyjno-techniczną i biurową Zespołu zapewnia Sąd Apelacyjny w Krakowie.

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Adam Bodnar

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2025-04-22
  • Data wejścia w życie: 2025-05-07
  • Data obowiązywania: 2025-05-07
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA