REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2010 nr 2 poz. 41
ZARZĄDZENIE Nr 16
DYREKTORA GENERALNEGO SŁUŻBY ZAGRANICZNEJ
z dnia 31 maja 2010 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych za prowadzenie szkoleń wewnętrznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 2 i ust. 10 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1
Zarządzenie określa zasady wynagradzania pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych i placówek zagranicznych, zwanych dalej „pracownikami”, za prowadzenie szkoleń wewnętrznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zwanym dalej „Ministerstwem”.
§ 2
Przez szkolenie wewnętrzne, o którym mowa w § 1, należy rozumieć wykład, prezentację lub cykl wykładów i prezentacji prowadzonych przez pracownika dla pracowników Ministerstwa, kandydatów do pracy kierowanych na stanowiska na placówkach zagranicznych oraz innych osób określonych przez kierującego komórką organizacyjną Ministerstwa właściwą w sprawach osobowych w celu przekazania im wiedzy niezbędnej lub pożądanej do wykonywania obowiązków służbowych, bądź innych zadań.
§ 3
1. Za przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego pracownik otrzymuje wynagrodzenie.
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje pracownikowi w przypadku, gdy w jego zakresie obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy znajduje się przeprowadzenie szkoleń z określonych dziedzin, a w szczególności, gdy pracownik:
1) przeprowadza instruktaż stanowiskowy BHP;
2) przekazuje innym pracownikom zatrudnionym w tej samej komórce organizacyjnej Ministerstwa informacje niezbędne do wykonywania przez nich obowiązków służbowych, w szczególności jeśli pracownik jest przełożonym lub został wyznaczony przez swojego przełożonego do realizacji tego zadania;
3) prezentuje działalność komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony, innym pracownikom Ministerstwa;
4) przekazuje wiedzę lub umiejętności nabyte na szkoleniu zewnętrznym, na które został skierowany przez Ministerstwo, w szczególności, jeżeli szkolenie zostało sfinansowane w całości lub w części przez Ministerstwo.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest po zakończeniu szkolenia wewnętrznego, na podstawie umowy, zawartej przed rozpoczęciem szkolenia.
4. Umowa, o której mowa w ust. 3, powinna zostać zawarta zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie umów cywilno-prawnych zawieranych na potrzeby Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz placówek zagranicznych oraz zasadami określonymi w załączniku nr 2 do tego zarządzenia.
5. W przypadku, gdy w wyniku wykonania umowy powstanie utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.), pracownik, w treści umowy, o której mowa w ust. 3, zobowiązany jest, w ramach otrzymanego wynagrodzenia przenieść na Ministerstwo całość przysługujących mu autorskich praw majątkowych i praw zależnych do przedmiotu umowy, na wszystkich znanych w dniu zawarcia umowy polach eksploatacji, w tym w szczególności:
1) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
3) w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2 – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
6. Przeniesienie autorskich praw majątkowych, o którym mowa w ust. 5, powinno być nieograniczone terytorialnie i czasowo z możliwością wykorzystywania przedmiotu umowy na całym świecie, we wszelkich mediach, przez cały czas trwania praw majątkowych.
7. Pracownik w umowie, o której mowa w ust. 5, zobowiązany jest wyrazić zgodę na:
1) udzielanie przez Ministerstwo licencji do korzystania z przedmiotu umowy przez osoby trzecie na warunkach określonych przez Ministerstwo;
2) przeniesienie przez Ministerstwo autorskich praw majątkowych do przedmiotu umowy na osoby trzecie.
§ 4
1. Nie później niż w dniu zakończenia szkolenia wewnętrznego materiały szkoleniowe powinny zostać przekazane dyrektorowi komórki organizacyjnej właściwej w sprawach szkoleń, który spowoduje umieszczenie ich w formie elektronicznej w sieci wewnętrznej Ministerstwa.
2. Jeżeli szkolenie wewnętrzne w Centrali Ministerstwa prowadzi pracownik zatrudniony w placówce zagranicznej, otrzymuje on polecenie podróży służbowej na czas prowadzenia szkolenia.
§ 5
1. Jeżeli pracownik prowadzi szkolenie wewnętrzne w godzinach swojej pracy, jest on zobowiązany przed zawarciem umowy, o której mowa w § 3 ust. 3, poinformować o tym pisemnie swojego bezpośredniego przełożonego, uzyskać jego zgodę, a także ustalić czas i formę odpracowania godzin przeznaczonych na szkolenie.
2. Wzór informacji, o której mowa w ust. 1, został określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
3. W przypadku braku zgody, o której mowa w ust 1, pracownikowi przysługuje prawo odwołania się do Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przeprowadzenia szkolenia wewnętrznego.
§ 6
Ewidencję szkoleń wewnętrznych przeprowadzonych przez pracowników Ministerstwa prowadzi komórka organizacyjna właściwa w sprawach szkoleń.
§ 7
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej |
Rafał Wiśniewski |
Załączniki do zarządzenia Nr 16 Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej
z dnia 31 maja 2010 r. (poz. 41)
Załącznik nr 1
1. Stawka minimalna wynagrodzenia za przeprowadzenie jednej godziny zegarowej (60 minut) szkolenia wewnętrznego wynosi 150 złotych brutto, stawka maksymalna 300 złotych brutto.
2. Minimalna wysokość wynagrodzenia w związku z przygotowaniem materiałów szkoleniowych (np. w formie prezentacji programu MS PowerPoint) wynosi 200 złotych brutto, a stawka maksymalna 600 złotych brutto.
3. Za przygotowanie materiałów szkoleniowych innych niż wskazane w pkt 2, pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w odrębnej umowie zawartej z dyrektorem komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej w sprawach szkoleń.
Załącznik nr 2
- Data ogłoszenia: 2010-08-05
- Data wejścia w życie: 2010-05-31
- Data obowiązywania: 2010-05-31
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA