REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 19

ZARZĄDZENIE NR 12
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI

z dnia 11 marca 2024 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie niektórych form organizacji i ewidencji czynności dochodzeniowo-śledczych Policji oraz przechowywania przez Policję dowodów rzeczowych uzyskanych w postępowaniu karnym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W zarządzeniu nr 4 Komendanta Głównego Policji z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie niektórych form organizacji i ewidencji czynności dochodzeniowo-śledczych Policji oraz przechowywania przez Policję dowodów rzeczowych uzyskanych w postępowaniu karnym (Dz. Urz. KGP poz. 9, z 2018 r. poz. 18, z 2019 r. poz. 91, z 2020 r. poz. 19 i 52 oraz z 2022 r. poz. 140) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 1 w pkt 1 lit. c otrzymuje brzmienie:

„c) ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. poz. 1700 oraz z 2023 r. poz. 289 i 1860), zwanej dalej „uwrn”;”;

2) użyte w § 2 w ust. 6 wyrażenie „u.p.n.” zastępuje się wyrażeniem „uwrn”;

3) § 18 otrzymuje brzmienie:

„§ 18. 1. Jednostka Policji, która została zawiadomiona o popełnionym przestępstwie, co do którego nie jest właściwa miejscowo lub rzeczowo do prowadzenia postępowania w rozumieniu przepisów k.p.k., albo rzeczowo, w rozumieniu przepisów dotyczących zasad funkcjonowania Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Biura Spraw Wewnętrznych Policji oraz w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji, jest obowiązana do niezwłocznego przekazania zawiadomienia o przestępstwie albo zawiadomienia o przestępstwie wraz ze zgromadzonym po jego przyjęciu materiałem dowodowym, zwanymi dalej „materiałami sprawy”, oraz z pismem uzasadniającym przekazanie:

1) bezpośrednio właściwej jednostce Policji lub innemu organowi uprawnionemu do prowadzenia postępowania - jeżeli dane zawarte w materiałach sprawy wskazują, że właściwą formą postępowania będzie dochodzenie;

2) właściwemu prokuratorowi - jeżeli dane zawarte w materiałach sprawy wskazują, że właściwą formą postępowania będzie śledztwo.

2. Jednostka Policji, o której mowa w ust. 1, przed przekazaniem materiałów sprawy jest obowiązana zapewnić niezwłoczne dokonanie czynności, o których mowa w art. 308 § 1 k.p.k., w szczególności oględzin, zatrzymania rzeczy lub danych informatycznych (np. zapisów z monitoringu wizyjnego), przeszukania osoby, miejsca albo urządzenia zawierającego dane informatyczne lub systemu informatycznego.

3. Przed przekazaniem materiałów sprawy jednostka Policji występuje do prokuratora o zatwierdzenie czynności, które tego wymagają w myśl przepisów k.p.k. i uzgadnia ich przekazanie z prokuratorem. Do czasu ich przejęcia dalsze niezbędne czynności wykonuje jednostka Policji przekazująca.

4. Jednostka Policji powiadamia osobę zawiadamiającą o popełnieniu przestępstwa, ustalonego pokrzywdzonego i jego pełnomocnika, jeżeli został ustanowiony, o przekazaniu materiałów sprawy prokuratorowi, innej jednostce Policji lub innemu organowi według właściwości, w szczególności przez doręczenie im kopii pisma przekazującego albo przekazanie odpowiedniej informacji za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej.

5. W przypadku ujawnienia w toku prowadzonego przez jednostkę Policji dochodzenia, zarejestrowanego w prokuraturze w odpowiednim urządzeniu ewidencyjnym, o którym mowa w przepisach o organizacji i zakresie działania sekretariatów oraz innych działów administracji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (repertorium Ds. lub rejestr Di), okoliczności wyłączających właściwość miejscową jednostki Policji, jego przekazanie do innej jednostki Policji następuje w sposób uzgodniony z prokuratorem. W szczególności można wystąpić do prokuratora z pisemnym wnioskiem o przekazanie dochodzenia według właściwości miejscowej innej jednostce organizacyjnej Policji.

6. Nie wymaga uzgodnienia, o którym mowa w ust. 5, przekazanie dochodzenia niezarejestrowanego w prokuraturze.

7. Jeżeli prokurator przekazał materiały sprawy lub powierzył prowadzenie postępowania jednostce Policji niewłaściwej miejscowo lub rzeczowo, jednostka ta występuje do prokuratora odpowiednio o zmianę decyzji w przedmiocie przekazania lub zarządzenia w przedmiocie powierzenia, uzasadniając właściwość innej jednostki, chyba że przekazanie lub powierzenie było poprzedzone uzgodnieniem.”;

4) po § 18 dodaje się § 18a w brzmieniu:

„§ 18a. 1. Do określenia właściwości miejscowej jednostki Policji stosuje się odpowiednio przepisy art. 31-34 k.p.k., a także przepisy ust. 2-7.

2. W sprawach o przestępstwo określone w art. 209 k.k. postępowanie prowadzi się w jednostce Policji, w terytorialnym zasięgu działania której stale zamieszkuje lub czasowo przebywa pokrzywdzony.

3. W sprawach o przestępstwa popełnione za pośrednictwem sieci teleinformatycznej i telekomunikacyjnej postępowanie prowadzi się w jednostce Policji, w terytorialnym zasięgu działania której sprawca działał. Jeżeli nie można ustalić miejsca działania sprawcy, właściwą do prowadzenia postępowania jest ta jednostka Policji, w terytorialnym zasięgu działania której Policja powzięła informację o przestępstwie (miejsce ujawnienia przestępstwa).

4. W sprawach o przestępstwa określone w art. 79 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598) postępowania przygotowawcze prowadzi się w jednostce Policji, w terytorialnym zasięgu działania której znajduje się siedziba podmiotu zobowiązanego do złożenia sprawozdania.

5. W sprawach o przestępstwa polegające na podrobieniu lub przerobieniu dokumentu polskiego urzędu w celu użycia go za autentyczny w toku postępowania o wydanie wizy prowadzonego przez polskiego konsula albo użyciu takiego dokumentu jako autentycznego w tym postępowaniu, postępowanie przygotowawcze prowadzi się w jednostce Policji, w terytorialnym zasięgu działania której znajduje się siedziba urzędu, którego dokument podrobiono lub przerobiono, jeżeli miejsce podrobienia lub przerobienia takiego dokumentu nie jest znane, a ujawnienie przestępstwa nastąpiło w polskim konsulacie lub ambasadzie.

6. W sprawach o kradzieże w transporcie lądowym, wodnym lub powietrznym oraz o przestępstwa dokonane na szkodę pasażerów korzystających z tego transportu właściwą do prowadzenia postępowania jest jednostka Policji, w terytorialnym zasięgu działania której Policja, prokurator, albo inny organ ścigania powziął informację o przestępstwie (miejsce ujawnienia przestępstwa).

7. W razie niemożności określenia miejsca ujawnienia przestępstwa, o którym mowa w ust. 6, właściwą jest jednostka Policji, w terytorialnym zasięgu działania której przyjęto zawiadomienie o przestępstwie.”;

5) w § 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Jednostka Policji, która po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie lub zebranych materiałów w trybie określonym w § 18 ust. 1 pkt 1, albo dochodzenia w trybie określonym w § 18 ust. 6, uznała się za niewłaściwą miejscowo lub rzeczowo, dokonuje ich zwrotu jednostce Policji, która je nadesłała w ciągu 3 dni od daty wpływu, z ewentualnym wskazaniem jednostki właściwej.”;

6) w § 21:

a) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:

„1a. W przypadku przewidywania, że wykonanie czynności, o których mowa w § 1, łączyć się będzie z wydatkami, o których mowa w art. 618 § 1 k.p.k., z wyłączeniem wydatków wynikających z czynności określonych w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz z użycia policyjnych środków transportu, sprzętu i środków techniki kryminalistycznej lub sprzętu techniki biurowej i materiałów biurowych, jednostka Policji zlecająca ich wykonanie podaje we wniosku o wykonanie określonych czynności także dane niezbędne do wystawienia faktury lub rachunku, które jednostka Policji wykonująca czynności udostępnia podmiotowi wystawiającemu fakturę lub rachunek.

1b. Jednostka Policji wezwana do wykonania czynności, przed przystąpieniem do jej lub ich realizacji, powiadamia jednostkę Policji zlecającą o możliwości jej lub ich dokonania w sposób wskazany we wniosku.”,

b) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Jednostki Policji, o których mowa w ust. 4, występują bezpośrednio do Akademii Policji w Szczytnie, szkół policyjnych i ośrodków szkolenia Policji, jeżeli wykonywane czynności związane są z udziałem policjantów pełniących służbę, odbywających szkolenie w tych jednostkach szkoleniowych lub wniosek związany jest z wykonaniem czynności procesowych na terenie tych jednostek szkoleniowych.”;

7) w § 58 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Wykazana w zestawieniu łączna kwota wydatków wyłożonych i kosztów poniesionych przez Policję jest informacją o kosztach postępowania w rejestracji postępowania, o której mowa w § 31 ust. 11 pkt 6 zarządzenia nr 70 Komendanta Głównego Policji z dnia 2 grudnia 2019 r. w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji (Dz. Urz. KGP poz. 114, z późn. zm.1)).”;

8) § 61 otrzymuje brzmienie:

„§ 61. 1. Wydatki związane z wykonaniem zleconych czynności, o których mowa w § 21 ust. 1, są wykładane przez jednostkę Policji zlecającą wykonanie czynności.

2. Jednostka Policji wykonująca czynności przesyła dokumentację dotyczącą należności wraz z materiałami lub w ślad za nimi jednostce Policji zlecającej wykonanie czynności.

3. Wydatki dotyczące czynności przeprowadzonych w postępowaniu przekazanym do innej jednostki Policji do dalszego prowadzenia lub przekazanym w celu połączenia z innym postępowaniem - do dnia przekazania akt postępowania lub wydania postanowienia o połączeniu są wykładane przez jednostkę Policji, która prowadziła sprawę przekazaną lub dołączoną.

4. Nie stosuje się rozliczania między jednostkami Policji wydatków związanych z wykonaniem czynności, o których mowa w § 21 ust. 1, wynikających z czynności określonych w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz z użycia policyjnych środków transportu, sprzętu i środków techniki kryminalistycznej lub sprzętu techniki biurowej i materiałów biurowych.”;

9) uchyla się § 63;

10) w § 77 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Przeglądanie przez osoby uprawnione akt głównych postępowania w jego toku i po jego zakończeniu oraz sporządzanie z nich odpisów lub kopii odbywa się pod nadzorem policjanta z wyjątkiem przypadku, gdy odbywa się ono w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu wyposażonym w monitoring. Informację w tym przedmiocie odnotowuje się w notatce urzędowej, włączanej do tych akt, ze wskazaniem osoby uprawnionej, czasu i sposobu zapoznania się z aktami. Uwzględnienie i odmowa uwzględnienia wniosku o udostępnienie akt sprawy, sporządzenie z nich odpisów i kopii oraz odpłatne wydanie uwierzytelnionych odpisów lub kopii następuje w formie zarządzenia.”.

§ 2.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

p. o. Komendant Główny Policji

insp. Marek BOROŃ


1) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. KGP z 2019 r. poz. 120, z 2021 r. poz. 100, z 2022 r. poz. 163, 223 i 232, z 2023 r. poz. 83 oraz z 2024 r. poz. 17.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA