REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2011 nr 9 poz. 110
Departament Wychowania i Promocji Obronności
DECYZJA Nr 134/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 kwietnia 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się, co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej „odznaką”, oraz oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej „oznaką”, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu do Spraw Społecznych i Profesjonalizacji: Cz. Piątas
Załączniki do decyzji Nr 134/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 18 kwietnia 2011 r. (poz. 110)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ, 21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Załącznik Nr 3
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Załącznik Nr 4
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ
21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH
im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
1. Odznaka pamiątkowa stanowi zewnętrzny symbol przynależności żołnierzy do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nienagannej służby w szeregach podhalańczyków. Jest symbolem solidarności i współpracy żołnierskiej. Jej funkcją jest łączyć wszystkich żołnierzy brygady tak w służbie czynnej jak i rezerwie w jedną rodzinę i zobowiązywać każdego posiadającego odznakę do dzielnego stawania w obronie Ojczyzny i honoru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, zwanej dalej „21. BSP”.
2. Jest odznaką symbolizującą dziedziczenie i kultywowanie tradycji legendarnych jednostek górskich i podhalańskich walczących o odrodzenie niepodległego państwa w latach 1914-920, podczas agresji hitlerowskiej w 1939 roku oraz formacji podhalańskich odrodzonych w 1956 roku, wymienionych w decyzji Ministra Obrony Narodowej Nr 44/MON z dnia 12 maja 1994 r. w sprawie dziedziczenia tradycji i nadania imienia patrona 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz jej batalionom, a także ustanowienia Święta Brygady (Dz. Rozk. MON poz. 41).
3. Odznaka pamiątkowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ma wymiary 50x32 mm. Stanowi ją stylizowany orzeł osadzony na ciupagach górskich nawiązujących do tradycji jednostek podhalańskich II Rzeczypospolitej tworzących stylizowaną swastykę (prasłowiański symbol pomyślności i powodzenia w walce, znany wśród górali jako „niespodziany krzyżyk” i stosowany w pułkach podhalańskich od 1919 r.). W górnej i dolnej części ciupag igliwie koloru zielonego, symbolizujące również tradycje podhalańskie. Centrum odznaki stanowi duża liczba „21” w kolorze złotym. Dwie szarotki górskie po obu bokach herbu Rzeszowa nawiązują do tradycji okresu powojennego. Szarotki są koloru białego z żółtym środkiem.
4. Odznakę pamiątkową nadaje dowódca 21. BSP na podstawie wniosku przedstawionego przez przewodniczącego komisji do spraw odznaki 21. BSP, zwanego dalej „komisją”. Treść wniosku, po zatwierdzeniu go przez dowódcę, ogłasza się w rozkazie dziennym.
5. W skład komisji wchodzą:
1) Przewodniczący – zastępca dowódcy 21. BSP;
2) sekretarz: – szef sekcji wychowawczej;
3) członkowie:
a) mąż zaufania oficerów dowództwa 21. BSP,
b) pomocnik dowódcy 21. BSP do spraw podoficerów,
c) trzech najstarszych wysługą lat w dowództwie brygady żołnierzy zawodowych.
6. Prawo do odznaki przysługuje:
1) dowódcy 21. BSP z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w 21. BSP co najmniej roku;
3) pracownikom wojska po przepracowaniu w 21. BSP co najmniej dwóch lat;
4) żołnierzom rezerwy po spełnieniu warunków określonych w regulaminie odznaki;
5) innym osobom szczególnie zasłużonym dla 21. BSP.
7. Dowódca 21. BSP otrzymuje odznakę w dniu objęcia obowiązków służbowych. Wręcza mu ją w trakcie przekazywania obowiązków dowódca zdający obowiązki (aktu tego dokonać może również najstarszy stażem służby w 21. BSP oficer) na uroczystej zbiórce oficerów Dowództwa 21. BSP.
8. Odznakę wraz z legitymacją wręcza wyróżnionym dowódca 21. BSP w dniu Święta Brygady (25 maja), na uroczystej zbiórce. Odczytuje się wówczas rozkaz w tej sprawie, przestrzegając obowiązującego w tym względzie ceremoniału wojskowego.
9. Odznakę nosi się pośrodku lewej kieszeni munduru wyjściowego. Posiadacz tej odznaki ma obowiązek występować z nią podczas oficjalnych uroczystości i reprezentowania 21. BSP na forum publicznym.
10. Prawa do odznaki pozbawia się osoby, które w rażący sposób naruszyły dyscyplinę wojskową, sprzeniewierzyły się zasadom nałożonym niniejszym regulaminem. Decyzję w tej sprawie podejmuje dowódca 21. BSP na wniosek przedłożony mu przez przewodniczącego komisji. Prawo do odznaki tracą również żołnierze ukarani sądownie za popełnienie czynów hańbiących godność i honor żołnierza i obywatela. Na wniosek komisji dowódca 21. BSP może przywrócić prawo do odznaki osobie zrehabilitowanej.
11. Odznaki zamawia u wytwórcy, przechowuje oraz prowadzi „Rejestr wydawanych odznak”, oficer wyznaczony rozkazem dziennym przez dowódcę 21. BSP. Dba on również o to, aby odznaki wykonywane były zgodnie z ustalonym wzorem.
12. Koszty wykonania matrycy i kolejnych egzemplarzy odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2011-05-24
- Data wejścia w życie: 2011-06-08
- Data obowiązywania: 2011-06-08
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA