REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia, to instytucja wspierająca działalność urzędów pracy w całej Polsce.

Istotą działania Zielonej Linii jest infolinia urzędu pracy, gdzie pod numerem telefonu 19524 można uzyskać szereg bezpłatnych porad dotyczących różnych form pomocy z urzędu pracy.

Zielona Linia powstała z myślą o osobach szukających pracy i przedsiębiorcach.

Osoby bezrobotne uzyskują tu informacje m.in. dotyczące aktualnych ofert pracy oraz szkoleń, warunków udziału w szkoleniach, dofinansowań z urzędu pracy na kontynuację nauki, studia podyplomowe, opiekę nad dzieckiem czy rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Pracodawcy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie, jeśli zechcą zatrudnić osobę bezrobotną.

Konsultanci Zielonej Linii informują o warunkach uzyskania, a także o dostępności środków m.in. na staż, doposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, refundację składek na ubezpieczenie społeczne.

Zielona Linia udziela również informacji o procedurach zatrudniania cudzoziemców.

Wsparcie infolinii stanowi portal, gdzie pod adresem www.zielonalinia.gov.pl można znaleźć szereg poradników dla osób poszukujących pracy oraz przedsiębiorców, najświeższe informacje z urzędów pracy w całej Polsce, wyszukiwarki ofert pracy i szkoleń oraz wiele innych przydatnych informacji, dotyczących rynku pracy w Polsce i za granicą.

Można się z nami skontaktować:

- telefonicznie pod numerem 19524 (opłata jak za połączenie lokalne),

- mailowo: kontakt@zielonalinia.gov.pl,

- przez www.zielonalinia.gov.pl,

- za pośrednictwem czatu dostępnego na stronie głównej serwisu: www.zielonalinia.gov.pl,

- za pośrednictwem portali społecznościowych: www.facebook.com/zielona.linia19524.

Zapraszamy do kontaktu!

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?
Przepisy Kodeksu pracy regulują sytuacje, w których pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzeń bez zgody pracownika. Jakie należności może potrącić pracodawca oraz w jakiej wysokości?

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne - to świadczenia, które będzie mógł nabyć opiekun osoby niepełnosprawnej po jej śmierci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Kodeks pracy wprost reguluje, że pracodawca, który zamierza zwolnić pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony ma obowiązek wskazać przyczynę w wypowiedzeniu. Powinien pamiętać przy tym o kilku istotnych rzeczach.

REKLAMA

Od decyzji pozbawiającej statusu osoby bezrobotnej służy odwołanie. Jak napisać i złożyć odwołanie od decyzji wydanej przez urząd pracy? Przedstawiamy przykład odwołania.
Pracownikowi delegowanemu przysługuje wynagrodzenie za pracę, diety oraz zwrot kosztów z tytułu przejazdów, noclegów. Jakie są podstawowe zasady rozliczania delegacji krajowej? Czy każdy delegowany pracownik otrzyma dietę?
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, jeżeli spełni prawem wymagane warunki, m.in. przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę i odprowadzała składki. Jakie inne warunki musi spełnić osoba w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w 2016/2017 roku?
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?
Od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy zawieranej w celu zastępstwa uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Ile zatem wynosi?
W przypadku podjęcia pracy przez osobę bezrobotną, wymagane jest wyrejestrowanie się z urzędu pracy. W jakiej formie tego dokonać - osobiście, pocztą czy e-mailem?
Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy członków rodziny przy prowadzeniu firmy. Warto pamiętać o tym, iż za osoby współpracujące należy odprowadzać składki do ZUS-u. Jakie?
Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy. Może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników. Czy za święto wypadające w weekend pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowego dnia urlopu?
Wnioskując o urlop na żądanie, w pierwszej kolejności należy policzyć czy mamy do niego prawo. Czy dni urlopu na żądanie są dodatkowymi dniami wolnymi, czy wliczają się do urlopu wypoczynkowego?
Osoba rejestrująca się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęta jest od dnia rejestracji ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek dla bezrobotnych mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe.
Opłacanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Od tej zasady istnieją wyjątki. Kto może zostać zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?
Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wyłącznie wtedy, gdy obecność pracownika jest niezbędna oraz wystąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczynania urlopu. W jaki sposób odwołać pracownika z urlopu - telefonicznie, e-mailem czy może smsem?
Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Jak prawidłowo ustalić jego wymiar oraz na jakich zasadach jest udzielany?
Uprawnienie do korzystania z urlopu ojcowskiego przysługuje również osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Jakie dokumenty powinien złożyć tata-przedsiębiorca w celu skorzystania z urlopu ojcowskiego?

REKLAMA