REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia, to instytucja wspierająca działalność urzędów pracy w całej Polsce.

Istotą działania Zielonej Linii jest infolinia urzędu pracy, gdzie pod numerem telefonu 19524 można uzyskać szereg bezpłatnych porad dotyczących różnych form pomocy z urzędu pracy.

Zielona Linia powstała z myślą o osobach szukających pracy i przedsiębiorcach.

Osoby bezrobotne uzyskują tu informacje m.in. dotyczące aktualnych ofert pracy oraz szkoleń, warunków udziału w szkoleniach, dofinansowań z urzędu pracy na kontynuację nauki, studia podyplomowe, opiekę nad dzieckiem czy rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Pracodawcy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie, jeśli zechcą zatrudnić osobę bezrobotną.

Konsultanci Zielonej Linii informują o warunkach uzyskania, a także o dostępności środków m.in. na staż, doposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, roboty publiczne, refundację składek na ubezpieczenie społeczne.

Zielona Linia udziela również informacji o procedurach zatrudniania cudzoziemców.

Wsparcie infolinii stanowi portal, gdzie pod adresem www.zielonalinia.gov.pl można znaleźć szereg poradników dla osób poszukujących pracy oraz przedsiębiorców, najświeższe informacje z urzędów pracy w całej Polsce, wyszukiwarki ofert pracy i szkoleń oraz wiele innych przydatnych informacji, dotyczących rynku pracy w Polsce i za granicą.

Można się z nami skontaktować:

- telefonicznie pod numerem 19524 (opłata jak za połączenie lokalne),

- mailowo: kontakt@zielonalinia.gov.pl,

- przez www.zielonalinia.gov.pl,

- za pośrednictwem czatu dostępnego na stronie głównej serwisu: www.zielonalinia.gov.pl,

- za pośrednictwem portali społecznościowych: www.facebook.com/zielona.linia19524.

Zapraszamy do kontaktu!

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom napoje, jeżeli wykonują oni prace na otwartej przestrzeni przy wysokiej temperaturze. Ile litrów płynu przypada na każdego pracownika?
Obywatele Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Republiki Armenii i Ukrainy mogą być zatrudniani w Polsce na podstawie tzw. procedury uproszczonej. Na czym polega i jak legalnie zatrudnić cudzoziemca na przykład z Ukrainy?

REKLAMA

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz do zasiłku chorobowego. Kto wypłaca i jakie wynagrodzenie przysługuje na zwolnieniu lekarskim?
Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Co się zmieniło, ile trwa i komu przysługuje urlop wychowawczy?

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, który zakończył współpracę z daną firmą i w trakcie trwania umowy nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. W 2016 r. współczynnik ekwiwalentu dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20,67 lub 21. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się ekwiwalent za niewykorzystany czas wolny.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych na ogół przyznawane jest na 180 dni. Ustawa dopuszcza jednak możliwość dłuższego pobierania zasiłku, które uzależnione jest od wielu czynników.
Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny powinna zgłosić się do właściwego urzędu pracy oraz złożyć odpowiednie dokumenty. Sprawdź jak to zrobić krok po kroku.
W razie niepoinformowania urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz niestawienia się na wyznaczoną wizytę, bezrobotny może ponieść konsekwencje w postaci wyrejestrowania oraz kar finansowych.
Dofinansowanie kształcenia z urzędu pracy dostępne jest wyłącznie dla osób, które faktycznie świadczą pracę. Urząd pracy może sfinansować 80 proc. kosztów szkolenia, a w przypadku mikroprzedsiębiorstw aż 100 proc. Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, które chcą podnieść swoje kwalifikacje mogą zwrócić się do urzędu pracy o pożyczkę. W jakiej wysokości urząd udzieli wsparcia i na jakich zasadach?
Pracownikowi-rodzicowi w razie choroby dziecka przysługuje płatne zwolnienie lekarskie na opiekę. Płatne zwolnienie przysługuje również na zdrowe dziecko. Jaka jest wysokość świadczenia na zwolnieniu na dziecko?
Osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy, mogą liczyć na tzw. preferencyjne składki ZUS, czyli ulgę w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże nie wszyscy przedsiębiorcy zakładający firmę mogą liczyć na preferencyjne składki.
Osoba, która pracowała za granicą i powróciła do kraju może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Przyznanie zasiłku jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków.
Od 1 stycznia 2016 roku weszły w życie zmiany w oskładkowaniu umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Na czym polega zmiana?
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni. Do 365 dni uprawniających do zasiłku zaliczane są również okresy opieki nad dzieckiem.
Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 1850 zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS-u. Ile wyniosą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2016 roku?
Osoby mające status poszukujących pracy mogą w ramach finansowania z urzędu pracy otrzymać środki na szkolenie w wysokości do 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Ponadto mogą otrzymać nawet do 15 tys. zł wsparcia na studia podyplomowe.
Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca, który zatrudni osobę bezrobotną, przez 12 miesięcy otrzyma z urzędu pracy refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Jednak nie wszyscy pracodawcy będą mogli liczyć na wsparcie z urzędu.
Od 2016 roku roku zmianie ulegną zasady udzielania zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź przepisy po nowelizacji Kodeksu pracy!
Od 1 stycznia 2016 r. bezrobotnym rodzicom będzie przysługiwać dodatkowa pomoc finansowa z tytułu rodzicielstwa. W przypadku urodzenia jednego dziecka, świadczenie będzie wypłacane przez 52 tygodnie, rodzice wieloraczków otrzymają wsparcie finansowe do 71 tygodni. W jakiej wysokości będzie wypłacane świadczenie?

REKLAMA