REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maciej Aleksandrowicz

Dołącz do grona ekspertów
Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie roślin ozdobnych i kształtowania terenów zieleni, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Współpracuje z firmami ogrodniczymi, architektami, architektami krajobrazu w zakresie dokumentacji, planowania, doboru i pielęgnacji zieleni przy projektowanych inwestycjach.

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.
Dobrze dobrane drzewa i krzewy mogą urozmaicić zabawę dzieciom, pobudzić ich wyobraźnię, poszerzyć wiedzę przyrodniczą oraz osłaniać od ruchliwych i głośnych ulic. Należy unikać roślin niebezpiecznych dla dzieci – o trujących i kolczastych lub ciernistych częściach. Jakie drzewa i krzewy wybrać, a jakich unikać?

REKLAMA

Jaśmin czy Jaśminowiec? Chętnie sadzony, pięknie kwitnący i pachnący krzew potocznie nazywany Jaśminem znają wszyscy. Zakwita na biało w czerwcu w wielu ogrodach, w parkach, na zieleńcach i osiedlach. Jednak tak naprawdę ten popularny krzew to Jaśminowiec, Jaśmin to zupełnie inna roślina. Czym różni się jaśmin od jaśminowca?
Obronne żywopłoty możemy utworzyć z kolczastych lub ciernistych gatunków drzew i krzewów liściastych. Żywopłot taki znakomicie zastąpi tradycyjne ogrodzenie z metalu lub drewna. Rząd kolczastych roślin może stanowić dla intruza znacznie trudniejszą przeszkodę do pokonania niż płoty czy mur.

REKLAMA

Na przedwiośniu wielu amatorów uprawy drzewek owocowych zmaga się z chorobą grzybową, która powoduje deformacje liści brzoskwini. Aby zapobiec chorobie lub ograniczyć jej występowanie trzeba wykonać kilka zabiegów środkami grzybobójczymi w ściśle określonym czasie.
Osoby wrażliwe na intensywne, często nieprzyjemne zapachy roślin powinny unikać sadzenia niektórych gatunków w ogrodzie. Zapachy niemiłe dla ludzi często wabią owady, które zapylają kwiaty roślin. Drażniący może być zapach kwiatów lub liści drzew i krzewów ozdobnych. Jakie gatunki mogą rozczarować zapachem?
Z początkiem wiosny możemy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Ważnym zabiegiem jest przycinanie ogrodowych krzewów. Po zimie wymagają one usunięcia chorych lub przemarzniętych pędów. Cięcie sprawi też, że krzewy się zagęszczą i wytworzą więcej zdrowych pędów i liści.
Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?
Winogrona z własnej uprawy to marzenie wielu początkujących ogrodników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej sadzonki, gdyż od jej jakości zależy udana uprawa w kolejnych latach. Winorośl dostarcza cenne owoce, ale może też być efektowną rośliną pnącą, która ozdobi altany, pergole i mury.
Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji często sprawia problemy. Jeszcze trudniejszym zadaniem staje się walka z uciążliwymi chwastami i mchem na trawniku. Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest profilaktyczne usuwanie chwastów ręcznie. Gdy to nie pomaga, w ostateczności trzeba sięgnąć po środki chemiczne.
Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.
Na nasze samopoczucie wpływa nie tylko harmonijnie skomponowana zieleń, lecz także atrakcyjny zapach roślin ogrodowych. Możemy tak dobrać krzewy, byliny, czy zioła, aby przebywanie w ogrodzie stało się prawdziwą aromaterapią.
Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.
Tamaryszki to odporne suszę i zasolenie, efektownie kwitnące krzewy. Jednak w krótkim czasie mogą szeroko się rozrosnąć. Aby utrzymać krzewy w ryzach należy je regularnie ciąć nawet kilka razy w sezonie. Dzięki temu krzew zagęści się i obsypie kwiatami w następnym sezonie.
Lilaki potrzebują co kilka lat radykalnego cięcia. Dzięki temu krzewy wypuszczą nowe, zdrowe pędy i będą obficiej kwitły. Zyskają też ładny, regularny pokrój. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające?
Wydaje się, że piękny ogród wymaga czasu i poświęceń. Nie wszyscy jednak lubią krzątać się bez przerwy po ogrodzie z grabiami lub sekatorem. Jak w praktyczny sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie, aby nie sprawiały wiele kłopotu i wyglądały efektownie?
Kwitnące wczesną wiosną hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy czy tulipany są niewątpliwą ozdobą ogrodu po zimie. Aby długo i efektownie kwitły warto poświęcić minimum czasu na ich pielęgnację. O czym musimy pamiętać, aby popularne rośliny cebulowe kwitły długo i efektownie?
Wczesna wiosna to dobry czas na rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych wielu krzewów ogrodowych. Nie potrzeba wiele zachodu, aby w prosty sposób uzyskać nowe rośliny popularnej forsycji, jaśminowca, ligustra czy derenia.
Bardzo duży wpływ na nastrój ogrodu mają zastosowane w nim barwy roślin – liści, kwiatów, owoców. Ciepłe barwy ocieplają i rozświetlają ogród, a barwy chłodne – fiolety, błękity – wyciszają i dają uczucie chłodu. Jak komponować barwy roślin w ogrodzie, by czuć się w nim komfortowo?
Często zdarza się, że nie możemy często podlewać ogrodu lub mamy szybko przesychającą glebę. Na szczęście jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi. Jakie roślin nadają się na suche gleby?

REKLAMA