REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maciej Aleksandrowicz

Dołącz do grona ekspertów
Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie roślin ozdobnych i kształtowania terenów zieleni, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Współpracuje z firmami ogrodniczymi, architektami, architektami krajobrazu w zakresie dokumentacji, planowania, doboru i pielęgnacji zieleni przy projektowanych inwestycjach.

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?
Coraz częściej w sprzedaży dostępne są hortensje ogrodowe o różnych kolorach kwiatów. Zwykle hortensja ogrodowa kwitnie na różowo, czerwono lub biało, a kolor kwiatów zależy od pH podłoża. Im niższy poziom pH, tym kolor kwiatów bardziej zbliża się do niebieskiego. Dodając do podłoża związki glinu, możemy zmieniać kolor kwiatów z różowego na niebieski.

REKLAMA

Budleja Dawida, często nazywana motylim krzewem, jest jedną z wielu roślin ogrodowych rozpoczynających kwitnienie latem. Wydłużone, kwiatostanowe wiechy mają różne barwy i roztaczają charakterystyczny aromat wabiący motyle. Jakich warunków potrzebuje budleja i gdzie ją posadzić?
Grzybienie, czyli lilie wodne, to marzenie wszystkich, którzy planują założenie zbiornika wodnego w ogrodzie. Wspaniałe, pływające kwiaty i okrągłe liście są od lat niepowtarzalną ozdobą tafli wody w oczkach wodnych, stawach i jeziorkach. Jak hodować lilie wodne?

REKLAMA

Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie brzozę, wybierzmy brzozę pożyteczną. Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.
Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe). Charakterystycznym objawem niedostatecznej zawartości żelaza w roślinie jest chloroza (odbarwienia liści), początkowo w postaci jaśniejszych plam pomiędzy nerwami. Jakie rośliny potrzebują żelaza? Jakie nawozy stosować?
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?
Duże, rozłożyste drzewa to skarb w ogrodzie – dają cień w upalne dni i tworzą klimat. Często jednak spora powierzchnia pod koronami drzew staje się niezagospodarowaną częścią ogrodu. Ze względu na panujący tam najczęściej cień trudno utrzymać tam ozdobne krzewy ogrodowe i kiepsko rośnie trawnik. Jak zagospodarować zacieniony skrawek ogrodu pod drzewami? Jakie wybrać rośliny, aby nie sprawiały problemu?
Surmia, czyli katalpa jest coraz bardziej popularnym drzewem zarówno w nasadzeniach miejskich, jak i w ogrodach przydomowych. Jej duże, sercowate liście i efektowne kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Ciekawe są też nieosiągające dużych rozmiarów odmiany o kulistych koronach lub o złocistych liściach. Gdzie posadzić katalpę i jak się nią zajmować?
Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?
Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?
Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?
Pięknie kwitnące różaneczniki dla właściwego wzrostu potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Nie można pozostawić ich samym sobie w ogrodzie, bo szybko stracą swe walory ozdobne. Jak zajmować się krzewami po posadzeniu? Czego nie może im zabraknąć, aby zawiązywały nowe pąki? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami, które mogą się pojawić?
Na słonecznym tarasie lub balkonie nie może zabraknąć latem wspaniale kwitnącej bugenwilli. To egzotyczne pnącze kocha słońce i przy minimum pielęgnacji będzie zdobiło każdy taras i balkon już od maja. Jak pielęgnować bugenwillę? Jak długo może pozostawać na zewnątrz i jakich potrzebuje warunków?
Zimozielony bukszpan nie traci na popularności i wciąż jest lubianym i poszukiwanym krzewem do uprawy w ogrodzie lub w pojemnikach. Szczególnie ozdobne są krzewy bukszpanu formowane w kule lub inne figury. Jakich warunków potrzebują bukszpany i jak je pielęgnować?
Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.
Gdy kończy się okres kwitnienia magnolii nie przyciąga ona już naszej uwagi. Późną wiosną i latem, gdy na krzewach pozostają już tylko liście często dochodzi do porażenia różnymi chorobami, które mogą znacznie oszpecić rośliny. Różnego rodzaju plamistości liści, zamierające pędy i szary nalot na różnych częściach roślin powinny być dla nas sygnałem do działania.
Rośliny pochodzące z tropikalnych krajów coraz częściej goszczą na naszych balkonach i tarasach. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki i pielęgnację zimą, mogą być nie tylko sezonowym urozmaiceniem tarasowych pojemników i donic. Jak dbać o lantanę?
Na przełomie maja i czerwca zaczyna kwitnienie róża – nazywana przez wielu królową kwiatów. Pożądany w wielu ogrodach różany krzew jest jednak narażony na infekcje grzybowe, co uzależnione jest między innymi od warunków uprawy lub pogody. Warto wybierać odmiany odporne i obserwować rośliny, aby w porę zareagować i zastosować odpowiedni środek.
Coraz częściej w ogrodach ozdobnych znajdują się rośliny, które są nie tylko, ozdobą ale mogą być też źródłem wartościowych owoców. Jest tak w przypadku aronii, jagody kamczackiej czy pigwowców. Rośliny te okazale kwitną lub jesienią ładnie wybarwiają się ich liście, a dodatkowo możemy wykorzystywać ich zdrowe owoce. Podobnie jest z borówką amerykańską. Jak posadzić te rośliny, aby rosły zdrowo i owocowały?

REKLAMA