Maciej Aleksandrowicz
Dołącz do grona ekspertówJak dbać o Aukubę?
26.08.2011
Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach. Najlepiej poradzą sobie w zachodnich i nadmorskich rejonach Polski ale nawet tam warto pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę. O czym pamiętać przy uprawie Aukuby?
Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?
26.08.2011
Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?
REKLAMA
Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?
26.08.2011
Araukaria to drzewo o szerokich, ciekawych, kłujących igłach i charakterystycznym pokroju potrafi zachwycić każdego. Araukaria jest niewątpliwą atrakcją wśród drzew iglastych rosnących w ogrodach. Jednak ze względu na swoje pochodzenie może nie przetrzymać mroźnych zim. Czy Araukarię można posadzić w ogrodzie przydomowym?
Jakie rośliny posadzić przy śmietniku?
26.08.2011
Co posadzić przy śmietniku? To problem, który często pojawia się przy planowaniu ogrodowych nasadzeń. Najlepszym rozwiązaniem są rośliny pnące, które szybko zasłonią niepożądane widoki. Innym wyjściem może być posadzenie przy śmietniku krzewów o pachnących kwiatach lub wąskich, strzelistych iglaków. Po jakie gatunki sięgnąć?
REKLAMA
Po stopnieniu śniegu wczesną wiosną lub w czasie lata podczas dużych opadów, na trawnikach mogą pojawić się żółte plamy. Najczęściej są to objawy chorób grzybowych, które atakują źdźbła traw. Co zrobić gdy pojawi się grzyb na trawniku?
Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?
26.08.2011
Cedr jest podobny do naszego modrzewia ale w przeciwieństwie do niego nie zrzuca igieł na zimę. Wśród Cedrów szczególnie poszukiwane są odmiany o srebrzystych igłach oraz te o płaczących, parasolowatych koronach. Jakie gatunki i odmiany Cedrów najlepiej poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych? Jakie wymagania mają Cedry?
Brązowienie igieł sosny w lecie
26.08.2011
Zjawisko brązowienia i opadania starszych igieł u sosen może mieć różne przyczyny. Wpływ na to mogą mieć warunki pogodowe, choroby grzybowe i naturalne procesy fizjologiczne. Jak przeciwdziałać lub interweniować brązowieniu igieł sosny?
Jak uprawiać bazylię?
05.08.2011
Bazylia należy do najbardziej aromatycznych ziół, a ich liście wzbogacają smak wielu potraw, sałatek i sosów. Istniej wiele odmian bazylii, które oprócz aromatu mogą mieć też walory ozdobne. Bazylię można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie, tarasie lub balkonie. Zobacz jak wyhodować i dbać o bazylię?
Świdośliwa kanadyjska – krzew prawie idealny
25.07.2011
Niewiele krzewów posiada tak wiele zalet jak świdośliwa kanadyjska. Jest to jeden z najbardziej odpornych na mróz krzewów rosnących w naszych warunkach, nie ma wielkich wymagań, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce, a jego liście efektownie przebarwiają się jesienią. Poza tym, sprawdzi się w każdym ogrodzie, ponieważ nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i dobrze znosi cięcie. Świdośliwa świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.
Zawartość witaminy C jest kilkakrotnie lub nawet kilkunastokrotnie większa w owocach wielu powszechnie uprawianych krzewów ogrodowych lub leśnych. Najczęściej wiele z tych krzewów ma jednocześnie walory ozdobne. Jakie krzewy lub drzewa warto posadzić w ogrodzie lub na leśnej działce? Które mają owoce o największej zawartości witamin. Z jakich gatunków możemy przyrządzić przetwory bogate w witaminy?
Gęsty, zielony i zdrowy trawnik w ogrodzie wymaga wiele pielęgnacji. Często, mimo naszych wysiłków, nie wygląda on tak jak byśmy chcieli. Oprócz uciążliwych chwastów mogą pojawić się skrzypy lub mech. Duży wpływ na niekorzystny wygląd trawnika ma też psi mocz oraz okresy suszy. Jak walczyć z problemami na trawniku?
Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny. Najpopularniejsze żywotniki (tuje) nie mają dużych wymagań, ale lepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych glebach. Z kolei cisy lub choiny kanadyjskie będą dobre do cienia. Co zrobić, jeśli chcemy mieć szybko rosnący żywopłot, ale mamy suche, piaszczyste podłoże w ogrodzie lub leśną działkę?
Pęcherznica kalinolistna jest krzewem, który może tworzyć zarówno niewymagający i kolorowy żywopłot, jak również być pojedynczym akcentem do barwnych kompozycji z innymi roślinami. Najbardziej popularne są odmiany z bordowymi lub złocistymi liśćmi, które najlepiej wybarwiają się, rosnąc w pełnym słońcu.
Po wiosennej i wczesnoletniej eksplozji kwitnienia większości ogrodowych roślin szukamy kolejnych gatunków, które zachwycą kwiatami. Jedną z takich roślin może być milin amerykański, który jest pnączem o wspaniałych kwiatach ukazujących się od lipca aż do października. Efektowne, trąbkowate kwiaty mogą być żółte, czerwone lub pomarańczowe, w zależności od odmiany. Jak dbać o milin i gdzie go posadzić?
Uprawa perukowca
25.07.2011
Perukowce to krzewy, które dodają ogrodom barwy ze względu na różne kolory liści poszczególnych odmian. Niezwykle efektowne i oryginalne są także puszyste kwiatostany – peruki – zdobiące krzewy wczesnym latem. Jakie miejsce wybrać dla perukowca w ogrodzie i jak go pielęgnować, aby w pełni ukazał swoje walory ozdobne?
Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów
25.07.2011
Posadzenie odpowiednich roślin to dopiero połowa sukcesu w założeniu wymarzonego żywopłotu. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych kilku latach właściwie pielęgnować oraz przycinać i formować rośliny mające utworzyć zielone ogrodzenie. Jakie błędy najczęściej popełniamy przy formowaniu żywopłotów? Czego się wystrzegać i o czym nie można zapominać?
Liliowce są długowiecznymi, odpornymi i okazale kwitnącymi bylinami. Mają szerokie zastosowanie i niewielkie wymagania. Świetnie sprawdzają się na rabatach, trawnikach lub jako kwiat cięty. Wielobarwne, egzotyczne kwiaty liliowców możemy podziwiać przez całe lato ¬od czerwca do sierpnia. Czy trudno je uprawiać?
Róże okrywowe świetnie nadają się do sadzenia na słonecznych skarpach lub do zadarniania powierzchni jako alternatywa dla trawników. W szybkim tempie mogą stworzyć długo i obficie kwitnące dywany. Jesienią ozdobą są liczne czerwone owoce zdobiące krzewy. Okrywowe odmiany róż są też odporniejsze na choroby i mróz niż klasyczne róże. Możemy je też posadzić w ogrodzie skalnym lub uprawiać w pojemnikach na słonecznym tarasie.
Krzew laurowy – pielęgnacja
21.07.2011
Wawrzyn szlachetny, nazywany laurem, często zdobi tarasy i letnie ogródki restauracji lub hoteli. W naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany w pojemnikach wystawianych latem na zewnątrz. Liście wawrzynu to nie tylko elegancka dekoracja. Używane są także jako znana przyprawa do zup i potraw. Jakich warunków potrzebuje laur?
Byliny – gdzie je sadzić?
21.07.2011
Byliny mogą okazać się pomocne w cienistych zakątkach ogrodu lub pod drzewami, gdzie zwykle ciężko jest założyć trawnik i utrzymać większość roślin ogrodowych. Byliny lubią niedobór światła i nie potrzebują wiele uwagi. Wśród nich znajdziemy także takie, które mogą efektownie kwitnąć lub ozdobić rabatę ciekawą barwą lub kształtem liści.