REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maciej Aleksandrowicz

Dołącz do grona ekspertów
Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie roślin ozdobnych i kształtowania terenów zieleni, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Współpracuje z firmami ogrodniczymi, architektami, architektami krajobrazu w zakresie dokumentacji, planowania, doboru i pielęgnacji zieleni przy projektowanych inwestycjach.

Iglaki najczęściej wykorzystuje się na żywopłoty lub pojedyncze, ciekawe akcenty w ogrodzie. Rosnące w żywopłotach żywotniki, cyprysiki, czy jałowce dzięki cięciu lepiej się zagęszczają. Czy inne iglaki w ogrodzie potrzebują regularnego cięcia?
Bardzo często bez zastanowienia stosujemy przeróżne środki chemiczne w ogrodzie. Należy pamiętać nie tylko o swoim bezpieczeństwie ale także o sąsiadach i najbliższym otoczeniu. Właściwy dobór i uprawa roślin mogą zminimalizować konieczność używania chemii. Jakimi zasadami kierować się kiedy zastosowanie środków chemicznych jest niezbędne?

REKLAMA

W ogrodowych kompozycjach, na tle zieleni świetnie prezentują się żółtolistne krzewy. W połączeniu z roślinami o bordowym ulistnieniu lub kwitnącymi na niebiesko stanowią efektowną ozdobę w każdym ogrodzie. Jakie krzewy wybrać i jakich potrzebują warunków?
Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia. Jednak mają swoje wymagania i bez ich spełnienia nie będą wyglądać okazale. Jakie warunki musimy zapewnić azaliom i różanecznikom?

REKLAMA

Wielu początkujących ogrodników chciałoby mieć ogród, który nie będzie sprawiał kłopotu. Nie każdy lubi spędzać godziny na pielęgnowaniu roślin. Czy można mieć ciekawe rośliny w ogrodzie i poświęcać im niewiele czasu? Można – wystarczy wybrać niekłopotliwe rośliny.
Jeśli chcemy mieć żywopłot, który nie będzie wymagał od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wybierzmy odpowiedni gatunek. Nie zawsze najlepszym wyjściem jest wybór kapryśnych gatunków iglastych. Jest szereg gatunków krzewów liściastych odpornych na niekorzystne warunki i wymagających minimum troski.
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów. W wyjaśnieniu spornych kwestii pomoże znajomość przepisów kodeksu cywilnego, dobra wola lub regulaminy pracowniczych ogrodów działkowych.
Narcyz to jedna z najefektowniej kwitnących, wiosennych roślin cebulowych. Lubi zaciszne, słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Najlepiej sadzić narcyzy w grupach z innymi gatunkami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin. Kwiaty ścięte do wazonu są trwalsze i odporniejsze niż tulipany.
Trawnik układany z rolki gotowej darni jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą siać nasion traw i czekać na efekty. Właściwe przygotowanie podłoża i ułożenie darni pozwoli uzyskać zieleń wokół domu nawet w ciągu jednego dnia.
Najbardziej ozdobne są kwiaty wiśni piłkowanych, zwanych japońskimi. Niektóre z odmian efektownie kwitną, zależnie od pogody, czasem już od końca marca. Nie maja zbyt dużych wymagań co do gleby i dorastają do około 4–5 m wysokości. Jakie odmiany są szczególnie ozdobne?
W marcu zaczynamy coraz częściej spoglądać w kierunku ogrodu. Jest coraz cieplej i można już zacząć myśleć o pierwszych pracach ogrodowych. O czym nie możemy zapomnieć?
Trawnik jest zwykle centralną częścią ogrodu dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jego kondycję. Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń. Aby zregenerować trawę wiosną trzeba wykonać kilka zabiegów oraz w razie potrzeby wysiać nowe nasiona.
Niskie odmiany jabłoni ozdobnych mogą być ozdobą ogrodów, ulic, skwerów i zieleńców. Można sadzić je nawet w małych ogrodach, gdyż większość odmian osiąga niewielkie rozmiary. Najefektowniej prezentują się odmiany o purpurowych kwiatach.
Ogród japoński należy pielęgnować w taki sposób, aby ukryć ingerencję człowieka. To ideał trudny do osiągnięcia, w którym najważniejszy jest odpoczynek i kontemplacja natury. Jakie rośliny pozwolą poczuć klimat japońskich ogrodów?
Zakładanie trawnika w ogrodzie nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że trawnik dla optymalnego wyglądu potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy nie chcemy poświęcać czasu na utrzymywanie trawnika możemy założyć łąkę kwietną posadzić rośliny okrywowe lub zastosować oryginalne nawierzchnie.
W zimie szczególnej troski wymagają od nas ciepłolubne rośliny zdobiące tarasy i balkony. Dla wielu z nich przechłodzenie może być bardzo niebezpieczne. Gdzie schować zimą ulubione agawy, oleandry i laury?
Jeśli zadbamy o właściwe stanowisko, rodzaj gleby i odpowiednio dobierzemy rośliny, to stworzenie kwitnącej rabaty będzie łatwiejsze w utrzymaniu. Większość długo kwitnących gatunków lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione. Jest też wiele atrakcyjnych gatunków rosnących w cieniu.
Tradycyjne rośliny bonsai otrzymuje się z orientalnych gatunków drzew, których uprawa w naszym klimacie może okazać się niemożliwa. Istnieje wiele innych roślin, w tym wiele rodzimych gatunków, które nadają się do skarlania.
Kolorowe wrzosy kupione jesienią często nie przetrzymują zimy. Najczęściej zamierają z powodu przemarznięcia lub niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli chcemy przezimować wrzos na parapecie lub balkonie musimy zapewnić mu właściwą pielęgnację i ochronę przed mrozem.
Drzewa i krzewy rosnące na terenie budowy są szczególnie narażone na liczne zagrożenia w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub gwałtownych i niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Z tego względu drzewa i krzewy na placu budowy powinny być skutecznie zabezpieczane.

REKLAMA