REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maciej Aleksandrowicz

Dołącz do grona ekspertów
Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Specjalista z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie roślin ozdobnych i kształtowania terenów zieleni, absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Współpracuje z firmami ogrodniczymi, architektami, architektami krajobrazu w zakresie dokumentacji, planowania, doboru i pielęgnacji zieleni przy projektowanych inwestycjach.

Jej owoce zawierają składniki zapobiegające m. in. schorzeniom serca, trzustki i dróg moczowych. Są bogate w wiele ważnych mikroelementów, witamin, cukrów prostych, pektyny oraz błonnik. Żurawina nie jest trudna w uprawie jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki.
Czy kasztany zbierane jesienią w parkach i kasztany znane jako przysmak kulinarny pochodzą z tego samego drzewa? Jak odróżnić kasztanowiec od kasztana jadalnego?

REKLAMA

Kondycję roślin w ogrodzie utrzymujemy poprzez właściwe warunki uprawy, odpowiednie nawadnianie i nawożenie. Jednak czasem mimo spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań rośliny nie chcą rosnąć. Zastosowanie szczepionki mikoryzowej może znacznie polepszyć m.in. żywotność korzeni, odporność roślin na choroby i trudne warunki zimą.
Wielu właścicieli ogrodów chciałoby mieć w ogrodzie dorodne orzechy włoskie. Aby drzewa utrzymały optymalną kondycję i nie rozrosły się nadmiernie potrzebują okresowego przycinania.

REKLAMA

Uprawiane dla owoców lub ozdobnych liści odmiany leszczyn są popularnym krzewem w naszych ogrodach. Ze względu na nieduże rozmiary nadają się do uprawy lepiej niż większość drzew o jadalnych orzechach. Właściwe formowanie sprawi, że krzewy wykształcą ładny pokrój i będą lepiej owocować.
O narzędzia ogrodowe takie jak sekatory czy nożyce ogrodowe należy dbać aby służyły nam jak najdłużej. Zima to najlepszy okres na przegląd i konserwację narzędzi ogrodowych. Oprócz ostrzenia części tnących, warto pamiętać także czyszczeniu narzędzi ogrodowych i zabezpieczaniu ich przed korozją.
Zdarza się, że pięknie dotychczas kwitnące hortensje ogrodowe przestają kwitnąć i wytwarzają jedynie liście. Możemy temu zaradzić przez właściwe przycinanie, terminową pielęgnację i odpowiednie nawożenie.
Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?
Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.
Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.
Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy drzewa stanowią różnego rodzaju zagrożenie, dają jadalne owoce lub ich wiek nie przekracza 5 lat.
Kupowanie roślin do ogrodu to pierwszy etap tworzenia naszego zielonego zakątka. Posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to inwestycja na dłuższy czas. Udana uprawa roślin oraz włożone w nią nakłady pracy i finansowe zależą w dużej mierze od jakości kupowanych roślin. Radzimy na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu.
Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew. Oparzelinę słoneczną można rozpoznać po wybrzuszeniach kory, którym towarzyszą małe pęknięcia, a nawet szczeliny powstające wzdłuż pnia.
Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.
Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?
Karłowe odmiany krzewów liściastych zajmą niewiele miejsca w małym ogrodzie, będą atrakcyjne i wytrzymają każde warunki. Niewymagające krzewy liściaste idealnie nadają się do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni w ogrodzie o przeciętnej glebie.
Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie mniej ozdobne niż choinki mogą być też zimozielone doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach i owocach lub ciekawe gatunki kwitnące zimą.
Podejście do ogrodnictwa wciąż się zmienia. Powracamy do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Coraz ważniejsza staje się możliwość korzystania z własnych warzyw oraz ziół, a ogród ma wyrażać indywidualność charakteru właściciela. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości?
Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew łatwiej będzie nam dobrać porę cięcia. Jakie krzewy lepiej przyciąć wczesną wiosną, a które po kwitnieniu?
Żywopłot kojarzy nam się jednoznacznie z żywotnikiem („tują”). Być może to najłatwiejszy wybór ale czy najlepszy dla naszego ogrodu? Ciekawe, odporne odmiany kolumnowe nadające się na żywopłoty znajdziemy także wśród świerków, cisów, sosen czy jałowców.

REKLAMA