REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Golińska

Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Ekspert w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ukończyła prawo i prawo kanoniczne. Obecnie pracuje w administracji rządowej i specjalizuje się także w prawie telekomunikacyjnym

Osoby pracujące za granicą często zastanawiają się, czy są uprawnieni do świadczeń rodzinnych na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdują. Jak te kwestie przedstawiają się w Anglii?
Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest surowo zabronione. Niestety zakaz ten jest często łamany. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za spożywanie alkoholu w pracy?

REKLAMA

Kodeks pracy reguluje sytuacje, kiedy pracownik wyrządzi swojemu pracodawcy szkodę. Sytuacja odwrotna, kiedy to pracodawca wyrządza szkodę pracownikowi została przemilczana, warto jednak znać swoje prawa, gdyby taka sytuacja miała miejsce.
Osoby podejmujące zatrudnienie często zastanawiają się, jakie tak naprawdę będą otrzymywały wynagrodzenie. Wiadomo bowiem, że to co znajdziemy w umowie o pracę nie odpowiada rzeczywistości. Jaka jest tak naprawdę definicja wynagrodzenia i skąd wynikają wspomniane różnice?

REKLAMA

Urlop jest podstawowym prawem pracowniczym. Oprócz urlopów takich jak wypoczynkowy czy macierzyński, pracownicy mają także prawo do urlopu okolicznościowego, związanego z jakimś ważnym wydarzeniem w życiu osobistym. Jednakże w Holandii urlop ten rozumiany jest trochę inaczej.
Może zdarzyć się tak, że wskutek różnych okoliczności (takich jak ciekawsza oferta pracy, którą trzeba podjąć od zaraz) nie będziemy w stanie dochować wszystkich formalności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, w szczególności okresu wypowiedzenia. Jakie grożą nam zatem konsekwencje za porzucenie pracy?
Zasadniczo wynagrodzenie należy się tylko za faktyczne wykonywanie pracy. Są jednak sytuacje, kiedy nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona i pracodawca nie może odmówić nam wynagrodzenia.
Ogarnięte kryzysem kraje Europy coraz częściej borykają się z problemem bardzo szybkiego wzrostu bezrobocia. Dotyczy to także obywateli Polski, którzy pracując we Włoszech i tracąc pracę w wyniku kryzysu, znalazły się w bardzo niekorzystnej sytuacji.
Zasiłek dla bezrobotnych jest często ostatnią deską ratunku dla osób, które utraciły zatrudnienie, a zatem źródło dochodów. Dotyczy to szczególnie obcokrajowców pracujących w Wielkiej Brytanii, gdyż często zadają sobie oni pytanie, czy zasiłek im się w ogóle należy?
Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.
Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.
Wynagrodzenie za pracę jest podstawowym prawem pracownika, bez względu na to czy pracuje on w swoim kraju ojczystym, czy też w innych krajach. Jak kwestia wynagrodzenia przedstawia się we Włoszech?
Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do Włoch na podstawie ważnego paszportu bądź dowodu osobistego.
Codice Fiscale jest odpowiednikiem polskiego NIPu, a zatem służy przede wszystkim do załatwienia kwestii podatkowych. Jednak nie tylko.
Agencje pośrednictwa pracy to często pierwsze miejsce, do którego kieruje się osoba chcąca znaleźć tymczasowe bądź stałe zatrudnienie. Znalezienie „porządnej” agencji, takiej która naprawdę chce pomóc a nie tylko wykorzystać nie jest jednak łatwe. Od czego zatem należy zacząć?
Jak w każdym kraju, tak samo w Norwegii istnieją przepisy BHP dotyczące środowiska pracy. Ich przestrzeganie jest podstawowym obowiązkiem pracownika, ale także pracodawcy.
Kwestie urlopowe w Norwegii reguluje tzw. Ustawa urlopowa, a nie jak w większości krajów Kodeks Pracy. Jaki jest zatem wymiar przysługującego nam w Norwegii urlopu?
Norweski kodeks pracy przewiduje pewne limity czasu pracy, których przekraczanie jest niedopuszczalne. Jak większość kodeksu pracy reguluje także pracę w godzinach nadliczbowych.
W Holandii, jak w każdym innym kraju, parownikom zatrudnionym legalnie przysługują płatne urlopy.
Oczywiste jest, że przed podjęciem zatrudnienia należy z pracodawcą podpisać umowę o pracę. Zatrudnienie na postawie umowy ustnej często może prowadzić do nieprzestrzegania naszych praw pracowniczych.

REKLAMA