REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Huczko

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 10 lat (1994-2004) współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawniczych jako prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy.

Pracował również w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl.

Autor kilkuset artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego opublikowanych w Monitorze Księgowego, Biuletynie VAT, Biuletynie Podatków Dochodowych i na portalu infor.pl.

Współautor książki „Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017”.

Odznaczony medalem „VIRTUS EST PERFECTA RATIO” im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego‑Lubeckiego – Ministra Skarbu.

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania strat przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zajmuję się sprzedażą używanych samochodów sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej. Jak prawidłowo ewidencjonować zakup tych aut w księdze przychodów i rozchodów? Jak wycenić wartość tych samochodów w remanencie?

REKLAMA

Nawet jeżeli budynek został zakwalifikowany jako letniskowy na gruncie przepisów prawa budowlanego, to jeżeli faktycznie służy jako mieszkanie podatnika – może być opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako dom mieszkalny.
Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na kierowaniu pojazdami ciężarowymi (tirami) mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet krajowych i zagranicznych?

REKLAMA

Czy wspólnota mieszkaniowa powinna odprowadzać podatek z tytułu dochodu z dzierżawy pomieszczenia na stację TRAFO? Chodzi o czynsz z dzierżawy pomieszczenia na stację transformatorową i jest to dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Mam stronę internetową na której firma reklamowa chciałaby umieszczać reklamy. Firma reklamowa nie chce podpisywać z umowy o dzieło ani umowy zlecenia, tylko umowę najmu powierzchni reklamowej. Jak mam rozliczać te dochody? Czy tak samo jak dochody z najmu?
Wydatki na nabycie wyposażenia o wartości poniżej 3.500 zł, niezbędnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej, sfinansowane ze środków otrzymanych z urzędu pracy, mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku osoby, która uzyskuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło, przysługują zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów twórców i autorów w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów o dzieło.
Czy ulga z tytułu zapłaty podatków i opłat lokalnych stanowi dochód osoby fizycznej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym czy należy wystawiać informację podatkową PIT-8C?
Mieszkam w Polsce i otrzymuję rentę z Niemiec (uległem tam wypadkowi przy pracy) - z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Nie uzyskuję innych dochodów. Renta jest wypłacana przez Bank, który pobiera od wypłacanej renty podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawia PIT-11. Jednak podobno renta nie powinna być opodatkowana? Czy to prawda?
Kwoty stanowiące zwrot kosztów przejazdu samochodami prywatnymi do celów służbowych zleceniobiorców, są wolne od podatku ale tylko do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.. W przypadku przekroczenia tych limitów zwrot w tej części podlega opodatkowaniu.
Jeżeli otrzymane dofinansowanie nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, ani dopłaty mającej wpływ na cenę sprzedawanych towarów lub usług - to nie ma podstaw prawnych do jego dokumentowania fakturą VAT oraz wykazania w deklaracji VAT-7.
Wykonanie stałej zabudowy szaf wnękowych w obiekcie zaliczanym do budownictwa mieszkaniowego, do której to zabudowy podatnik będzie używał materiałów zakupionych, powinno być opodatkowane stawką 7%. Taka stawka powinna być użyta do całej wartości usługi bez rozbicia ceny na wartość towaru i usługi. Usługi te powinny być udokumentowane fakturą VAT lub innym rachunkiem (np. paragonem) bez wyszczególnienia w treści tego dokumentu poszczególnych elementów (np. materiałów) składających na te usługi.
Czy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest wystarczającym dokumentem poświadczającym potwierdzenie terminu złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej do urzędu skarbowego w dacie zarejestrowania?
Minister Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską odnośnie kontroli transakcji wewnątrzwspólnotowych i wykrywania oszustw podatkowych w zakresie VAT.
Każdego roku w okresie wakacyjnym inspektorzy kontroli skarbowej intensywnie sprawdzają realizację obowiązków podatkowych zwłaszcza przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w kurortach wakacyjnych. Jak informuje np. Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy kontroli można się spodziewać się nie tylko w dni robocze, ale także w soboty i niedziele, również w godzinach wieczornych.
Tylko do końca 2010 roku obowiązują obniżone stawki VAT na żywność, książki i mieszkania. Jeżeli Komisja Europejska nie zgodzi się na przedłużenie stosowania tych niższych stawek VAT, to od 2011 roku Polska będzie musiała stosować wyższe stawki, czyli 7% zamiast 3% na żywność i 22% zamiast 7% na mieszkania i usługi remontowo-budowlane dotyczące mieszkań.
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli urzędy skarbowe nie przeciwdziałają wystarczająco skutecznie oszustwom podatkowym w VAT. Polska administracja podatkowa nieterminowo odpowiada na wnioski państw członkowskich o zbadanie określonych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę sprawowania przez urzędy skarbowe kontroli nad wywiązywaniem się z obowiązków podatkowych przez podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych i nadzór Ministra Finansów oraz skuteczność w egzekwowaniu zaległości w VAT.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak urzędy skarbowe radzą sobie z pobieraniem podatku dochodowego od osób fizycznych Mimo ogólnej pozytywnej oceny kontrolerzy NIK w swym raporcie wytknęli skarbówce m.in. mało skuteczną egzekucję podatkową, problemy ze ściąganiem zaległości podatkowych oraz niewystarczającą kontrolę wywiązywania się podatników ze zobowiązań. Problemem pozostaje niestabilność prawa podatkowego także w zakresie PIT.
Ministerstwo Finansów informuje, że liczba deklaracji podatkowych składanych drogą elektroniczną sukcesywnie rośnie. Jak wynika z badania „e-Deklaracje 2010” przeprowadzonego przez Ministerstwo Finansów i Pricewaterhouse Coopers, zdecydowana większość ankietowanych oceniła system jako sprawny i funkcjonalny, a 84% ponownie rozliczy się z urzędem skarbowym przez Internet. W przyszłym roku pojawią się kolejne ułatwienia dla podatników.

REKLAMA