Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE przepisy krajowe dot. VAT nie powinny odbierać podatnikom prawa do odliczenia VAT z powodów takich jak błędna data wykonania usługi na fakturze, czy brak ciągłości numeracji na fakturze, czy nocie korygującej.
REKLAMA
Podatnicy często powołują się przed organami podatkowymi na orzecznictwo sądów administracyjnych. Tak się bowiem dziwnie składa, że NSA i WSA na ogół bardziej przyjaźnie dla podatników interpretują przepisy podatkowe niż Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe.
Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym.
REKLAMA
W 2010 r. podatnicy VAT mają prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych z tzw. „kratką” oraz paliwa do takich samochodów. Chodzi o pojazdy samochodowy inny niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony. Ale od 1 stycznia 2011 r. ma się to zmienić.
Efektywnie odliczamy ulgi w PIT
14.09.2010
Za 2009 r. zapłaciliśmy niższy PIT (efektywnie niecałe 14% w pierwszym przedziale skali podatkowej) z powodu niższych stawek oraz powszechnego odliczania ulgi na dzieci i ulgi internetowej. Podatnicy polubili też rozliczenia przez internet. W PIT-ach za 2010 rok powinniśmy rozliczyć pakiety medyczne i inne świadczenia niepieniężne.
Warunek dotyczący wymogu posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej wynikający z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT jest niezgodny z regulacjami wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej zawartego w Dyrektywie 112. Dotyczy to przede wszystkim zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz zasady proporcjonalności.
Podatnicy nie muszą od 2007 roku składać comiesięcznych deklaracji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Jednak nadal trzeba płacić zaliczki na te podatki. Organy podatkowe sprawdzają uważnie, czy podatnicy dobrze obliczają te zaliczki. Jest to jeden z priorytetowych obszarów kontroli podatkowej.
Co się zmieni w VAT w 2011 roku
10.09.2010
Najważniejsze zmiany, to oczywiście podniesienie stawek podatku VAT o 1 pkt procentowy (do 23 % i 8 %), ustalenie stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych oraz książek i czasopism specjalistycznych (na 5 %). Ale są i inne ważne nowości.
Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników.
Zostałam wydziedziczona odnośnie spadku otwartego w 2005 roku. Teraz po blisko 5 latach sporu sądowego uzyskałam zachowek, który został mi wypłacony w sierpniu 2010 r.. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn jeżeli spadkodawca zmarł przed wejściem w życie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Zdaniem organów podatkowych umowa cesji książeczki mieszkaniowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem nie mamy tu do czynienia z umową darowizny.
Wiemy już jakie kwestie podatkowe znajdują się aktualnie na celowniku fiskusa. Ministerstwo Finansów opublikowało jak co roku Podstawowe Zakresy Obszarów Kontroli Podatkowej. W tym wypadku chodzi o cele kontroli na 2010 rok. Są to główne kierunki działań urzędów skarbowych w zakresie kontroli podatkowej, czynności sprawdzających oraz działań informacyjnych.
Nasz syn jest właścicielem działki i posiada również pozwolenie na budowę domu. Chcielibyśmy jako jego rodzice, zbudować dom na tej działce, a następnie darować synowi ten dom (a właściwie wartość nakładów na ten dom). Czy możemy ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane?
Organy podatkowe konsekwentnie od lat uważają, że udział pracownika w imprezie integracyjnej jest równoznaczny dla niego z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia, a takie świadczenie powinno być opodatkowane, jak inne należności ze stosunku pracy. Ostatnio pojawiła się też interpretacja fiskusa, że taki opodatkowany przychód z tytułu imprezy firmowej pracownik uzyskał bez względu na to czy na niej był.
Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT?
Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich. Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki.
Minister Finansów stwierdził w odpowiedzi na interpelację poselską nr 16915, że Polska nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na usługi zdrowotne.
W odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie e-faktur Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotowywane jest nowe rozporządzenie, które ma w tym zakresie dostosować polskie przepisy do dyrektywy unijnej. Dyrektywa nakłada na podatników m.in. obowiązek zapewnienia wszystkim fakturom (od momentu wystawienia faktury aż do końca okresu jej przechowywania) autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury m.in. za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Umowa pożyczki od zagranicznego pożyczkodawcy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli pieniądze będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz czynność zostanie dokonana poza terytorium RP. W powyższej sytuacji nie będzie miało znaczenia, gdzie pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.