REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Huczko

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 10 lat (1994-2004) współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawniczych jako prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy.

Pracował również w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl.

Autor kilkuset artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego opublikowanych w Monitorze Księgowego, Biuletynie VAT, Biuletynie Podatków Dochodowych i na portalu infor.pl.

Współautor książki „Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017”.

Odznaczony medalem „VIRTUS EST PERFECTA RATIO” im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego‑Lubeckiego – Ministra Skarbu.

Karta podatkowa jest aktualnie najprostszą formą opodatkowania działalności gospodarczej w polskim systemie podatkowym. Mogą rozliczać się w tej formie tylko osoby fizyczne – zarówno prowadzące działalność gospodarczą indywidualnie, jak i w formie spółki cywilnej osób fizycznych. Jednak nie każdy indywidualny przedsiębiorca może płacić w ten sposób podatek.
Wywiad skarbowy, to z jednej strony część zakresu kontroli skarbowej, a z drugiej wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów kontroli skarbowej.

REKLAMA

Oprócz zwykłych uprawnień kontrolnych np. odnośnie dokumentacji księgowej, przepisy wyposażają pracowników kontroli skarbowej w toku prowadzonych przez nich kontroli i innych służbowych czynności w uprawnienia podobne do Policji włącznie z prawem zatrzymania i użycia broni palnej.
W przyszłym roku nie będzie podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) ani składki rentowej. Możliwe jest natomiast czasowe, niewielkie podwyższenie głównej stawki podatku VAT. 

REKLAMA

Naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczenia VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT od pojazdów sprowadzanych w państw członkowskich Unii Europejskiej lub zaświadczenie mówiące o braku takiego obowiązku. Bez tego zaświadczenia (i bez jeszcze jednego potwierdzającego ew. uiszczenie akcyzy) nie można zarejestrować samochodu w wydziale komunikacji.
Podatniku złóż najserdeczniejsze życzenia pracownikom urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej z okazji ich święta!
Jeżeli UE nie zgodzi się na utrzymanie w Polsce stawek 0% VAT na niektóre książki i czasopisma specjalistyczne i 3% VAT na nieprzetworzone artykuły spożywcze, to jest możliwe wprowadzenie na te artykuły stawki 5% VAT. Ponadto jest szansa na utrzymanie stawki 7% VAT odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt oraz obuwie dziecięce.
Nie zawsze alimenty są płacone dobrowolnie. W przypadku ściąganych przez komornika zaległych alimentów pojawia się pytanie jak rozliczyć otrzymaną większą kwotę zaległych alimentów skoro zwolnione z PIT są tylko alimenty dla osób dorosłych do 700 zł miesięcznie.
Przez pierwsze strony czołowych polskich mediów przetaczają się komentarze odnośnie wypowiedzi szefa doradców premiera ministra Michała Boniego na temat możliwości podwyżki podatków i składki rentowej. Czy faktycznie jest już czego się bać?
Najwyższe stawki podatku dochodowego od firm (CIT) są obecnie na Malcie (35%), we Francji (33.33%) i Belgii (34%).
Najwyższe górne stawki podatkowe od dochodów osobistych (PIT) mają w 2010 Szwedzi (56.4%), Belgowie (53.7%) i Holendrzy (52%) – oczywiście tylko ci, którzy płacą podatki w swojej ojczyźnie. Najmniej podatku od dochodów osobistych zabiera swoim podatnikom Bułgaria (10%), Czechy i Litwa (oba kraje po 15%).
Polska podstawowa stawka VAT (23%) jest w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej stawką dość wysoką. Tym niemniej kilka europejskich krajów ma jeszcze wyższą stawkę podstawową. Największą mają obecnie Węgry - 27%. W 2013 roku Polska ma jeszcze utrzymać tą stawkę ale od 2014 roku mamy wrócić do stawki 22% VAT.
Minister Finansów podpisał już rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (fiskalnych). Tak jak informowaliśmy wcześniej od maja 2011 roku nowe kategorie podatników VAT będą zobowiązane do stosowania tych kas.
Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe i skarbowe od 2004 roku prowadzą nieustającą akcję informacyjną „Weź paragon”. Paragon przydaje się przede wszystkim w sytuacjach kiedy chcemy złożyć reklamację odnośnie wadliwego towaru. Wydanie paragonu ma jeszcze tą ważną funkcję, że danej transakcji sprzedawca nie ukryje przed fiskusem i będzie musiał odprowadzić do budżetu państwa należne podatku – zwłaszcza VAT. A jak wiadomo budżet państwa jest zawsze w potrzebie i często sami liczymy na środki z tej wspólnej "kasy".
Wiceminister Finansów Maciej Grabowski zapowiedział 23 lipca 2010 r. na spotkaniu z przedstawicielami Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, że wyda rozporządzenie w sprawie e-faktur zgodnie z postulatami Lewiatana. Integralność oraz źródło pochodzenia mają być zapewnione przez podatnika, bez wskazywania żadnej określonej formy dla e-faktury.
Latem i jesienią dorabiamy sobie zbierając i sprzedając zioła, jagody, grzyby, czy poziomki dziko rosnące w okolicznych lasach i na łąkach. Sąsiad straszy nas, że powinniśmy wykazać dochody z tej sprzedaży w PIT, i że on dopilnuje by urząd skarbowy nas sprawdził. Czy faktycznie musimy płacić podatek od tych niewielkich sum, które uzyskujemy ze sprzedaży?
Od początku 2011 roku dla potrzeb VAT będzie stosowana nowa klasyfikacja statystyczna PKWiU 2008. Ale np. do usług zwolnionych z VAT nie będzie stosowana żadna klasyfikacja statystyczna.
Po czterech miesiącach od wniesienia Sejm zajmie się wreszcie rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 3205). Projekt dotyczy dostosowania przepisów ustawy o VAT wykorzystujących odwołania do klasyfikacji statystycznej PKWiU 1997 do klasyfikacji obecnie obowiązującej w statystyce, czyli do PKWiU 2008. Nowelizacja ma obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku.
Sprzedaż nieprzetworzonych owoców i warzyw co do zasady nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bo jest uważana za działalność rolniczą. Inaczej jest w przypadku tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, które podlegają opodatkowaniu PIT. Zwolnieniu z PIT podlegają również dochody z pewnym zakresie z działalności przetwórczej produktów roślinnych, mleka i zwierząt.
Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że część państwowych szpitali nielegalnie – wbrew konstytucyjnym i ustawowym przepisom - oferuje ubezpieczonym pacjentkom płatne usługi, m.in.: znieczulenie zewnątrzoponowe i lepsze warunki pobytu - oddzielne sale porodowe i jednoosobowe sale poporodowe.

REKLAMA