REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Huczko

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 10 lat (1994-2004) współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawniczych jako prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy.

Pracował również w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl.

Autor kilkuset artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego opublikowanych w Monitorze Księgowego, Biuletynie VAT, Biuletynie Podatków Dochodowych i na portalu infor.pl.

Współautor książki „Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017”.

Odznaczony medalem „VIRTUS EST PERFECTA RATIO” im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego‑Lubeckiego – Ministra Skarbu.

Podatnik prowadzi w Polsce jednoosobową firmę, która zajmuje się m.in. pisaniem programów komputerowych na zlecenie różnych firm. Firmom tym za swoje usługi wystawia faktury VAT. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów, rozlicza się na zasadach ogólnych. Podatnik chciałby sprzedawać tworzone przez siebie programy komputerowe za pośrednictwem amerykańskiego, ogólnodostępnego portalu internetowego.
W 2011 r. będzie musiał prowadzić pełną rachunkowość ten podatnik PIT (chodzi tu o osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie) który w 2010 r. osiągnął co najmniej 4.784.400,- zł (1.200.000,- euro x 3,9870 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

REKLAMA

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość w złotówkach kwoty określonej w przepisach o rachunkowości (1.200.000 euro). Tak stanowi art. 24a ust. 4 ustawy o PIT.
Sądy administracyjne nie uznały za sprzeczną z prawem praktyki lokalu gastronomicznego polegającej na ustalaniu niskiej ceny alkoholu (22% VAT) i wysokiej ceny zakąski (np. ogórka – 7% VAT), sprzedawanych łącznie w zestawach.

REKLAMA

Dostawa towarów nabytych od kontrahenta zagranicznego na terytorium państwa trzeciego (poza UE) na rzecz odbiorcy posiadającego siedzibę na terytorium kraju trzeciego, który dokona odprawy celnej tych towarów, nie mieści się w ustawowej definicji importu towarów. Taką transakcję należy potraktować jako dokonaną na terytorium państwa trzeciego, niewywołującą skutków podatkowych na gruncie ustawy o VAT.
Rozliczanie PIT razem z samotnie wychowywanym dzieckiem jest korzystną preferencją podatkową. Jednak osoby żyjące razem w konkubinatach, czy związkach partnerskich zostaną pozbawione tego prawa mimo, że formalnie nie zawarły małżeństwa. Taki bowiem projekt nowelizacji ustawy o PIT przygotowała komisja sejmowa „Przyjazne Państwo”. 29 października 2010 r. projekt ten stał się ustawą, która została już podpisana przez Prezydenta RP.
Rada nadzorcza jest organem nadzorczym w spółkach kapitałowych. W spółce akcyjnej jest organem obligatoryjnym, natomiast w spółce z o.o. lub komandytowo-akcyjnej tego organu być nie musi. Jeżeli rada nadzorcza funkcjonuje w danej spółce generuje zawsze określone wydatki. Czy jednak można te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?
Pojecie „roczny obrót” dotyczy obrotu uzyskanego przez podatnika w danym roku w państwie, w którym ma on siedzibę. I tylko ten obrót trzeba brać pod uwagę przy ocenie, czy podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 26 października 2010 r. (w sprawie o sygn. C-97/09).
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska narusza prawo unijne stosując obniżoną 7% stawkę VAT w stosunku do dostaw, importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.
Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.
Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.
Od 2011 roku chcąc uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu domu, trzeba skorzystać z nowego wykazu materiałów budowlanych.
Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.
Podatnik, deklarując wartość sprowadzanego samochodu do opodatkowania akcyzą, musi podać rzetelnie jego wartość rynkową. Jeżeli deklarowana wartość samochodu bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn podania kwoty znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej.
Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.
W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Do pełnego odliczenia VAT zawartego w cenie pojazdu uprawnia obecnie zakup samochodów ciężarowych oraz samochodów z tzw. „kratką”. Dotyczy to również odliczania VAT od nabywanych paliw do takich samochodów.
Warto wiedzieć, że można wrzucić w koszty firmy cenę jaką zapłaciło się nawet kilka lat temu za swój prywatny samochód. Trzeba jednak wprowadzić swój stary samochód do firmy jako środek trwały.
Znamy już maksymalne stawki podatku od środków transportowych w 2011 roku. Minister finansów opublikował obwieszczenie w tej sprawie (dotyczy wszystkich podatków i opłat lokalnych).
Gdy dług publiczny przekroczy 55% wartości produktu krajowego brutto (PKB) - zostaną zawieszone na 3 lata ulga internetowa i ulga na dziecko oraz możliwość skorzystania z 50% i 20% kosztów uzyskania przychodów. VAT może wzrosnąć nawet do 25%, bo na więcej nie pozwala UE.

REKLAMA