REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Huczko

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 10 lat (1994-2004) współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawniczych jako prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy.

Pracował również w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl.

Autor kilkuset artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego opublikowanych w Monitorze Księgowego, Biuletynie VAT, Biuletynie Podatków Dochodowych i na portalu infor.pl.

Współautor książki „Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017”.

Odznaczony medalem „VIRTUS EST PERFECTA RATIO” im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego‑Lubeckiego – Ministra Skarbu.

Zamierzam otworzyć warsztat ślusarski i chciałbym rozliczać się kartą podatkową. Chciałbym zatrudnić 2 ludzi. Jakie konkretnie usługi ślusarskie mogą być objęte kartą podatkową? I ile może wynieść miesięczna kwota podatku?
Kartą podatkową mogą być opodatkowane usługi z zakresu zarówno kosmetyki upiększającej, jak i leczniczej oraz zachowawczej.

REKLAMA

Jestem jubilerem i po latach terminowania u innych - mam zamiar w tym roku otworzyć własny, jednoosobowy zakład jubilerski i grawerski. Planuję wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania. Czy wszystkie usługi jubilerskie i grawerskie mogą być opodatkowane kartą? Jaka może być kwota podatku w dużymi mieście (ponad 100 tys. mieszkańców)?
Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

REKLAMA

Otrzymałem w marcu decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej od najmu pokoi gościnnych. Czy mogę jeszcze w tym roku jakoś zrezygnować z tej formy opodatkowania i przejść na ryczałt ewidencjonowany?
Prowadzę salon kosmetyczny opodatkowany w formie karty podatkowej. Czy mogę zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osobę wykonującą usługi manicure i pedicure bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie samodzielnego świadczenia usług pielęgniarskich. Usługi te wykonuję a podstawie bezpośrednio zawartej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz na zlecenie podmiotu gospodarczego, prowadzącego jako osoba fizyczna gabinet lekarski, który wykonuje świadczenia na podstawie umowy z NFZ. Czy takie formy wykonywania usług pielęgniarskich pozwalają wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie regeneracji wodomierzy. Zatrudniam aktualnie 3 pracowników. Czy mogę zatrudnić dodatkowych pracowników w celu wykonywania prac pomocniczych przy procesie legalizacji wodomierzy (nie związane bezpośrednio ze świadczeniem usług regeneracji), z ustaleniem zakresu obowiązków tylko do tych czynności? Czy to spowoduje utratę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?
Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.
Zamierzam sprzedać dom letniskowy (kupiony w 2000 roku), który sezonowo wynajmuję wczasowiczom. Działalność polegająca na sezonowym wynajmie tego domu nie została wpisana do ewidencji działalności gospodarczej. Podatek z tej działalności opłacany jest w formie karty podatkowej. Czy od przychodu ze sprzedaży tego domu muszę zapłacić podatek dochodowy?
Prowadzę działalność w zakresie usług kosmetycznych. Korzystam w 2010 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej. Chciałabym w roku przyszłym zrezygnować z tej formy opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a za rok znowu wrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej. Czy takie zmiany są możliwe w świetle przepisów podatkowych?
Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży żwiru pochodzącego z tego gospodarstwa. Aktualnie działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ale zamierzam zmienić formę opodatkowania tej działalności na kartę podatkową. Czy ilość zatrudnionych pracowników w gospodarstwie rolnym ma znaczenie dla określenia limitów zatrudnienia przy opodatkowaniu sprzedaży żwiru w formie karty podatkowej?
W maju 2009 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Od trzech lat działalność zawieszana była w urzędzie skarbowym i nie osiągałem z tego tytułu dochodów. Dochody osiągałem tylko z umowy o pracę. Czy słusznie postąpiłem rozliczając się za 2009 rok wspólnie z małżonką?
Jestem taksówkarzem (przewóz osób i towarów) i płacę kartę podatkową. Jako członek stowarzyszenia chcę udostępnić nieodpłatnie powierzchnię reklamową na taksówce dla tego stowarzyszenia. Czy zakaz prowadzenia innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza działalnością podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej obejmuje również taką sytuację?
Od połowy 2010 roku planuję wytwarzać i sprzedawać meble sosnowe w większości przez Internet. Do ceny wyrobu doliczana będzie wartość przesyłki. Czy fakt wyodrębnienia na fakturze obok mebli wartości przesyłki wpływa jakoś na prawo bycia opodatkowanym w formie karty podatkowej?
Usługi hotelarskie świadczone w pokojach gościnnych i domkach turystycznych mogą być opodatkowane kartą podatkową o ile przedsiębiorca nie wynajmuje więcej niż 12 pokoi. Dyskusyjne bywa jednak określenie co podatnik i fiskus uważają za pokój.
Jestem rolnikiem, prowadzę gospodarstwo rolne i z tego tytułu płacę podatek rolny. Ale jak mam opodatkować sprzedaż piasku i żwiru pozyskiwanych z mojego gospodarstwa rolnego? Czy mam prawo to robić w formie karty podatkowej?
Czy złożyłeś w terminie zeznanie podatkowe? Co powinieneś zrobić, gdy nie złożyłeś nadal PIT-a ? Jak się zachować, gdy urząd skarbowy poprosi Cię o wyjaśnienia? Chcesz złożyć korektę PIT-a?
Podatnicy mogą rozliczać się w formie karty podatkowej jeżeli (oprócz prowadzenia odpowiedniego rodzaju działalności) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są tzw. usługi specjalistyczne, korzystanie z których nie wyłącza opodatkowania kartą podatkową. Co to są te usługi specjalistyczne?
Coraz mniej czasu zostało na złożenie PIT-a. W 2012 roku można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo drogą elektroniczną.

REKLAMA