Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
Chciałabym rozliczyć się w tym roku z moim małżonkiem. Proszę o wyjaśnienie zasad wspólnego rozliczenia.
Niestety nie każdą działalność gospodarczą można tak od razu rozpocząć bazując tylko na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Legalne podejmowanie i wykonywanie niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia, licencji albo zgody. Czasem trzeba też wykazać się posiadaniem odpowiednich uprawnień zawodowych.
REKLAMA
Oleju opałowy ma niższą stawkę akcyzy niż inne paliwa. Warunkiem skorzystania z obniżonej stawki akcyzy jest posiadanie stosownych oświadczeń. Kontrola skarbowa wykazała szereg nieprawidłowości w tym zakresie u sprzedawców tego oleju.
Czy faktycznie lunch, czy obiad w restauracji zafundowane kontrahentowi,
czy klientowi to reprezentacja, czy europejski standard prowadzenia firmy? Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tytułowej kwestii fiskus bawi się z podatnikami w kotka i myszkę. Upoważnieni do wydawania interpretacji podatkowych dyrektorzy izb skarbowych udzielają bowiem różnych odpowiedzi na de facto to samo pytanie podatników.
REKLAMA
Długotrwały spór firm transportowych z Ministrem Finansów dobiegł właśnie końca. Minister przyznał bowiem w końcu, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wykonywania usług transportowych mają prawo zwiększać swoje koszty uzyskania przychodu o wartość diet z tytułu podróży służbowych.
Od kogo powinieneś dostać PIT-11
19.03.2010
Najpóźniej 29 lutego 2012 r. powinieneś otrzymać od pracodawcy informację PIT-11 o dochodach uzyskanych i pobranych zaliczkach w 2012 roku. Jednak jeżeli nie otrzymasz tej informacji i tak musisz złożyć swojego rocznego PIT-a za 2011 rok.
Stawki karty podatkowej na 2010 rok
17.03.2010
Jak co roku w listopadzie Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na następny rok. I jak co roku stawki wzrosły.
Wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika w związku z opłacaniem przez pracodawcę kosztów kształcenia w ramach aplikacji radcowskiej oraz aplikacji adwokackiej, stanowi dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednakże z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT pracodawca nie jest obowiązany do naliczania i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu. Dotyczy to również np. studiów podyplomowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał w precedensowym wyroku z 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09), że podatnik ma prawo odliczyć stratę z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia akcji. Od lat urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów twierdziły i twierdzą nadal, że jest to niemożliwe.We wrześniu 2011 r. NSA zakwestionował tezę zaprezentowaną przez WSA w Warszawie.
Jak manager powinien opodatkować swój dochód
02.03.2010
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka świadczy usługi managerskie na rzecz innych podmiotów. W ramach tych usług zarządzam np. spółką X Sp. z o.o. Nie jestem jednocześnie związany z żadną z tych spółek umową o pracę. Czy mój dochód, jako wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki jawnej X, powinien być zaliczony do dochodów z tytułu działalności gospodarczej ? I w związku z tym czy mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej ?
Przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport, którego przedmiotem nie było przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część, jest zawsze ich wartość nominalna. Ale jak należy określić przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przypadku, gdy nominalna wartość objętych w ten sposób udziałów znacznie odbiega od wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego? Okazuje się, że tak samo.
Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej
23.02.2010
Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej zatwierdził najważniejsze zadania dla urzędów kontroli skarbowej na rok 2011, które są niemal identyczne z tymi z 2010 roku. Okazuje się, że przez ostatnie lata nie zmieniają się dziedziny, w których jest najwięcej kosztownych dla budżetu państwa naruszeń prawa podatkowego.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 listopada 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracja podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 201, poz. 1543) wprowadziło nowe wzory formularzy VAT-R i VAT-5UE.
Telefon prywatny do kosztów firmy
27.01.2010
Jestem przedsiębiorcą. Czy koszty rozmów w sprawach firmowych z prywatnego telefonu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmowych?
Jak wrzucić w koszty komputer i drukarkę
27.01.2010
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych mają tu wybór rozwiązań podatkowych. Mogą zaliczyć te środki trwałe jednorazowo do kosztów (np. jednorazowy odpis amortyzacyjny) albo stosować amortyzację liniową lub degresywną. Nowi i mali podatnicy mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji nawet w przypadku środków trwałych o wartości początkowej ponad 3500 zł.
Zakup komputera z dotacji urzędu pracy a VAT
27.01.2010
Otrzymałam jako bezrobotna pieniądze z urzędu pracy (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) na podjęcie działalności gospodarczej. Za otrzymane z dotacji środki nabyłam komputer, oprogramowanie, sprzęt fotograficzny i oświetleniowy do pracowni, ploter. Jestem zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, świadczę tylko usługi opodatkowane, rozliczam się na zasadach ogólnych to jest na książce przychodów i rozchodów. Czy mam prawo od dokonanych zakupów odliczyć VAT naliczony, pomniejszyć o tą wartość VAT należny.
Czy za 2011 rok mogę się rozliczyć razem z moim niepełnosprawnym dzieckiem (dziecko ma 12 lat), które otrzymywało w 2011 roku rentę socjalną? Dziecko to wychowuję samotnie od 4 lat.
Które stypendia są zwolnione z PIT
24.01.2010
Część stypendiów, np. te otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym, są całkowicie zwolnione z PIT. Jednak niektóre stypendia korzystają ze zwolnienia podatkowego tylko do wysokości limitu (380 zł) określonego w ustawie o PIT.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - świadczy usługi marketingowe oraz usługi szkoleniowe dla zagranicznych firm. W celu podniesienia kwalifikacji zawodowych rozpoczął menedżerskie studia podyplomowe. Podatnik ten wystąpił o interpretację podatkową, czy wydatki na te studia będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.
Jestem osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem, zamontowałem gazowy piec centralnego ogrzewania. Czy mogę wydatek na piec odliczyć w ramach ulgi rehablilitacyjnej?