REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Monitor Polski - rok 2003 nr 24 poz. 345

PROTOKÓŁ

o współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury i Sztuki Ukrainy na lata 2003–2005,

sporządzony w Warszawie dnia 19 marca 2003 r.

Tekst pierwotny

Na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z dnia 20 maja 1997 r. Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Kultury i Sztuki Ukrainy, zwani dalej „Stronami", uzgodnili, co następuje:

Artykuł 1

Mając na uwadze rozwój partnerskich i dobrosąsiedzkich stosunków między Rzecząpospolitą Polską i Ukrainą, Strony będą kontynuować i popierać współpracę na rzecz poszerzania oraz zwiększania jakości i efektywności dwustronnych kontaktów w dziedzinie kultury i sztuki.

Artykuł 2

1. Strony będą kontynuować wymianę zespołów artystycznych w ramach międzynarodowych festiwali, dużych imprez kulturalnych bądź na zaproszenie drugiej Strony.

2. Strony uzgodniły, że w miarę możliwości występy zespołów, artystów, a także ekspozycje wystaw będą planowane z uwzględnieniem obszarów zamieszkałych przez Polaków na Ukrainie i Ukraińców w Polsce.

Artykuł 3

1. Strony będą sprzyjać organizacji bezpośredniej współpracy pomiędzy teatrami dramatycznymi, lalkowymi i innymi.

2. W miarę posiadanych środków finansowych Strony będą wspierać występy gościnne we Lwowie Teatru im. Juliusza Osterwy z Lublina ze spektaklem „Dziady" (dalsze ustalenia zostaną podjęte w trakcie bezpośrednich rozmów między organizatorami).

3. Strony będą wspierać udział teatrów w międzynarodowych festiwalach teatralnych organizowanych w Polsce i na Ukrainie (na zasadach określonych regulaminem imprezy):

1) Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Złoty Lew" we Lwowie,

2) Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Kukiełkowych „Bożonarodzeniowe Misterium" w Łucku (2003),

3) Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT w Toruniu,

4) Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Konfrontacje Teatralne" w Lublinie,

5) Międzynarodowym Festiwalu „Lubelskie Betlejem" w Lublinie (2003),

6) Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Korczak" w Warszawie (2003).

Dokonanie wyboru zespołów oraz określenie ich repertuaru nastąpi w trybie roboczym.

4. Strony będą wspierać wzajemną współpracę między specjalistami, artystami, zespołami artystycznymi przy realizacji międzynarodowego projektu „Ukraina–Polska–Europa", prowadzonego przez Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice".

Artykuł 4

Strony będą sprzyjać udziałowi polskich i ukraińskich wykonawców oraz obserwatorów w następujących konkursach muzycznych:

1) Międzynarodowym Konkursie Baletowym im. S. Lifarja w Kijowie,

2) Międzynarodowym Festiwalu „Kijów–Muzik–Fest" (współczesna twórczość kompozytorska) w Kijowie,

3) Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty" we Lwowie,

4) Międzynarodowym Konkursie Śpiewaków Operowych im. S. Kruszelnickiej we Lwowie,

5) Międzynarodowym Konkursie im. Łysenki w Kijowie,

6) Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. St. Moniuszki w Warszawie,

7) Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach,

8) Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie,

9) Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień".

Artykuł 5

Strony będą sprzyjać udziałowi polskich i ukraińskich artystów oraz obserwatorów w następujących konkursach i wystawach sztuki współczesnej:

1) 18. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (2004),

2) Międzynarodowym Biennale Malarstwa Euroregionu Karpaty w Przemyślu (2004),

3) Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (2003).

Artykuł 6

1. Strony będą popierać realizację wystaw muzealnych lub sztuki współczesnej, na zasadach wzajemności, a w szczególności:

1) wystawę „Pamięć przyszłości" przygotowaną przez Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie (Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, 2003),

2) wystawę „Nowoczesna rzeźba polska" ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Akademia Sztuki we Lwowie, 2003),

3) wystawę „Dialog wewnętrzny" przygotowaną przez Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej w Kijowie, jesień 2003).

2. Warunki przeprowadzania wystaw uzgodnione zostaną w odrębnych umowach zawartych bezpośrednio pomiędzy organizatorami.

Artykuł 7

1. Strony będą popierać bezpośrednią współpracę szkół i uczelni artystycznych obu państw, w tym:

1) wymianę grup uczniowskich i studenckich, a także nauczycieli tych szkół i nauczycieli akademickich,

2) udział przedstawicieli uczelni artystycznych w konferencjach, seminariach, kolokwiach, sesjach dotyczących kształcenia artystycznego i teorii sztuki organizowanych przez drugą Stronę,

3) wzajemne informowanie się o imprezach artystycznych (kursy, konkursy, warsztaty, festiwale).

2. Warunki finansowe współpracy uzgadniane będą bezpośrednio przez zainteresowane podmioty.

Artykuł 8

1. Strony będą wspierać wystawy sztuki ludowej, warsztaty twórców ludowych organizowane na terytorium obu krajów oraz udział zespołów folklorystycznych w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych odbywających się w Polsce i na Ukrainie.

2. Warunki przeprowadzenia imprez będą określane w odrębnych umowach zawartych pomiędzy bezpośrednimi organizatorami.

Artykuł 9

W dziedzinie kinematografii Strony sprzyjać będą:

1) bezpośredniej współpracy pomiędzy instytucjami, organizacjami, związkami, stowarzyszeniami twórców, producentami i archiwami filmowymi obu państw,

2) wzajemnej wymianie filmów na komercyjnych i niekomercyjnych zasadach,

3) przeprowadzeniu wzajemnych pokazów filmowych,

4) udziałowi filmów i ich twórców oraz specjalistów w międzynarodowych i narodowych festiwalach filmowych, odbywających się na terytorium obydwu państw, zgodnie z regulaminami tych festiwali, to jest:

a) w Polsce w:

– Krakowskim Festiwalu Filmowym,

– Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Lubuskie Lato Filmowe" w Łagowie,

– Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym,

– Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Operatorów Filmowych CAMERIMAGE w Łodzi,

– Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (jako obserwatorzy),

b) na Ukrainie w:

– Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Młodość",

– Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Krok".

Artykuł 10

1. Strony będą sprzyjać prowadzeniu bezpośredniej współpracy bibliotek, a w szczególności Biblioteki Narodowej w Warszawie z Narodową Biblioteką Ukrainy im. W. l. Wiernadskiego w Kijowie, Narodową Biblioteką Parlamentarną Ukrainy.

2. Współpraca między tymi instytucjami przebiegać będzie w zakresie:

1) wymiany książek między bibliotekami,

2) wymiany doświadczeń zawodowych poprzez organizowanie wspólnych seminariów i konferencji, prowadzenie prac badawczych oraz wymianę specjalistów.

3. Strony będą wspierać promocję polskiej książki na Ukrainie oraz ukraińskiej w Polsce poprzez udział Stron w międzynarodowych targach książki w Warszawie, Krakowie, Kijowie i Lwowie.

Artykuł 11

Strony będą współpracować na rzecz pomnożenia przekładów literatury polskiej na Ukrainie i literatury ukraińskiej w Polsce.

Artykuł 12

1. Strony zainteresowane są dalszym rozwojem współpracy bezpośredniej: województw i obwodów, miast, placówek kulturalnych, instytucji artystycznych, muzeów, związków i stowarzyszeń twórczych, a także innych instytucji i placówek kulturalnych, prowadzonej na podstawie bezpośrednich porozumień określających zakres, formy oraz sposób finansowania tej współpracy.

2. Strony uzgodniły, że regionalne inicjatywy kulturalne będą się cieszyły szczególnym wsparciem.

Artykuł 13

1. Strony uznają jako priorytet zapewnienie warunków dla rozwoju kulturalnego mniejszości narodowych: polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce.

2. W tym celu – w zakresie własnych kompetencji – będą wspierać organizacje społeczno-kulturalne tych mniejszości.

3. Strony uzgodniły, że – w miarę możliwości finansowych – będą wspierać organizację festiwali kultury polskiej na Ukrainie oraz kultury ukraińskiej w Polsce, przy czym zasady udziału, a także warunki finansowe określą w trybie kontaktów roboczych.

Artykuł 14

1. Strony będą kontynuować współpracę w zakresie ochrony i zwrotu dóbr kultury zgodnie z Porozumieniem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie ochrony i zwrotu dóbr kultury utraconych i bezprawnie przemieszczonych podczas II wojny światowej z dnia 25 czerwca 1996 r.

2. Współpraca będzie kontynuowana za pośrednictwem Międzyrządowej Komisji Polsko-Ukraińskiej ds. ochrony i zwrotu dóbr kultury utraconych i bezprawnie przemieszczonych podczas II wojny światowej.

3. Posiedzenia Komisji będą poprzedzane spotkaniami wszystkich powołanych grup ekspertów.

Artykuł 15

1. Strony będą sprzyjać zabezpieczeniu na terytorium swoich państw obiektów dziedzictwa kulturalnego i będą wspierać wysiłki i inicjatywy na rzecz ich ochrony i konserwacji.

2. Strony będą wspierać bezpośrednią współpracę pomiędzy służbami ochrony zabytków obu państw.

Artykuł 16

1. Strony podejmą niezbędne działania mające na celu uporządkowanie grobu księcia Daniły Halickiego, jego synów oraz niektórych biskupów w Chełmie.

2. Strony poczynią starania co do ustalenia trybu wymiany – na zasadach parytetu – dzwonów cerkiewnych odnalezionych w Polsce w miejscowości Lutowiska (woj. podkarpackie) i innych obiektów zabytkowych należących do ukraińskiego dziedzictwa kulturalnego, a znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na obiekty zabytkowe należące do polskiego dziedzictwa kulturalnego, a znajdujące się na terytorium Ukrainy.

Artykuł 17

Strony będą kontynuowały współpracę w sprawie wspierania dalszej działalności Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu w obwodzie tarnopolskim.

Artykuł 18

Strony będą wspierać inicjatywę dorocznych Spotkań Pisarzy Polskich i Ukraińskich w Krzemieńcu w obwodzie tarnopolskim oraz działalność Kapituły Lauru Słowackiego.

Artykuł 19

1. Strony uzgodniły, że w miarę posiadanych środków finansowych będą wspierać organizację l Polsko-Ukraińskiego Kongresu Kultury.

2. Warunki finansowe oraz uzgodnienie dalszych szczegółów nastąpi w trybie roboczym poprzez bezpośredni kontakt pomiędzy organizatorami.

Artykuł 20

1. Wymiana kulturalna między Stronami będzie realizowana zgodnie z następującymi zasadami:

1) wymiana delegacji i osób:

a) Strona wysyłająca pokrywa koszty podróży, ewentualne honoraria oraz koszty przewozu bagażu artystycznego w obie strony do miejsca zaproszenia, z wyjątkiem szczególnych przypadków, które będą przedmiotem odrębnej umowy,

b) Strona przyjmująca pokrywa koszty, zgodnie z programem pobytu, zakwaterowania i wyżywienia (lub na życzenie Strony wysyłającej wypłaca diety zgodnie z przepisami Strony przyjmującej), a także koszty transportu na terenie kraju i wynajęcia pilota-tłumacza,

c) przy wymianie zespołów artystycznych warunki utrzymania będą ustalane dodatkowo,

2) organizacja wystaw muzealnych i wystaw sztuki współczesnej:

a) Strona wysyłająca pokrywa koszty transportu eksponatów do pierwszego miejsca ekspozycji na terytorium państwa Strony przyjmującej wystawę oraz koszty ubezpieczenia eksponatów na okres podróży,

b) Strona przyjmująca pokrywa wydatki związane z organizacją wystawy na swoim terytorium, koszty ubezpieczenia wystawy podczas jej ekspozycji lub udziela gwarancji rządowych zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym na terenie danego państwa, montażem i demontażem, transportem do ewentualnych następnych miejsc ekspozycji oraz koszty retransportu wystawy, włącznie z ubezpieczeniem na okres podróży.

2. Strony postanowiły, że warunki oraz zasady realizacji będą określane każdorazowo w formie protokołów przez bezpośrednich organizatorów wystaw.

Artykuł 21

1. Poszczególne postanowienia protokołu mogą ulec zmianie.

2. Zmiany postanowień protokołu powinny być sformułowane na piśmie; wejdą one w życie w dniu podpisania przez obie Strony i będą stanowić nieodłączną część niniejszego protokołu.

Artykuł 22

Wszelkie kwestie sporne związane z interpretacją oraz wykonaniem postanowień niniejszego protokołu rozwiązywane będą przez Strony na drodze negocjacji i konsultacji.

Artykuł 23

1. Niniejszy protokół wchodzi w życie z dniem podpisania i wygasa z dniem 31 grudnia 2005 r.

2. Każda ze Stron może wypowiedzieć niniejszy protokół przed upływem okresu jego obowiązywania w drodze pisemnej notyfikacji. Wypowiedzenie staje się skuteczne z upływem 6 miesięcy od daty otrzymania noty przez drugą Stronę.

Niniejszy protokół sporządzono w Warszawie w dniu 19 marca 2003 r. w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Minister Kultury Rzeczypospolitej Polskiej

W imieniu Ministerstwa Kultury i Sztuki Ukrainy

infoRgrafika

 

infoRgrafika

 

 

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-05-13
  • Data wejścia w życie: 2003-03-19
  • Data obowiązywania: 2003-03-19
  • Dokument traci ważność: 2005-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Monitor Polski

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA