PFR Portal PPK Sp. z o.o.
Dołącz do grona ekspertówKto wybiera podmiot zarządzający PPK?
23.09.2020
Podmiotem zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) w danej firmie jest instytucja finansowa uprawniona do oferowania PPK. Wybiera ją zawsze podmiot zatrudniający w porozumieniu z przedstawicielami załogi.
Czy PPK jest obowiązkowe dla pracownika?
11.09.2020
Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne. O tym czy przystąpić do programu decyduje sam pracownik. Co więcej nawet jeśli - w pewnym momencie - zrezygnuje z uczestnictwa w PPK w każdej chwili może do tego programu wrócić.
REKLAMA
PPK to nie emerytura
11.09.2020
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to organizowany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo - system długoterminowego oszczędzania z przeznaczeniem na wypłatę po 60. roku życiu. Program umożliwia gromadzenie dodatkowych prywatnych oszczędności, które w przyszłości uzupełnią poziom świadczeń emerytalnych otrzymywanych z systemu publicznego.
Terminy w PPK
09.09.2020
W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?
REKLAMA
Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?
PPK – ranking instytucji finansowych
02.09.2020
Aktywa gromadzone w PPK są zarządzane przez profesjonalne instytucje finansowe, które spełniają rygorystyczne warunki. Aktualnie 20 instytucji może zarządzać PPK. A jest to zadanie niebagatelne, ponieważ w PPK zgromadzonych jest już ponad 1,65 mld aktywów. Spośród tych instytucji można wyłonić liderów zarówno pod względem wysokości aktywów w PPK objętych ich zarządzaniem, jak też liderów pod względem wyników inwestycyjnych.
Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?
Czy mogę zaufać PPK?
25.08.2020
Pracownicze Plany Kapitałowe są jedynym dostępnym na polskim rynku programem długoterminowego oszczędzania, konstrukcja którego stanowi wyraz szczególnej dbałości państwa o bezpieczeństwo finansowe Polaków. Przy tym są całkowicie dobrowolne dla pracowników, a prywatność ich oszczędności w PPK została ustawowo zagwarantowana. Czy zatem PPK zasługują na zaufanie?
Tarcza Antykryzysowa – zmiany w PPK
03.07.2020
Tarcza Antykryzysowa wprowadziła trzy istotne zmiany dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą one: wydłużenia terminów wdrożenia PPK dla tzw. II fazy, utrzymania wyłączenia PPK spod regulacji dotyczących zamówień publicznych oraz uproszczenia w zasadach tworzenia PPK u pracodawców sektora publicznego.
Czy PPK jest zawieszone?
26.06.2020
Wyjątkowa sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie powoduje automatycznego „zawieszenia PPK”. Pracodawcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mogą jednak skorzystać ze zwolnienia z finansowania wpłat do PPK. To rozwiązanie pozwoli im na złagodzenie skutków kryzysu.
Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?
W razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ile oszczędności można wypłacić i na jakich warunkach? Gdzie złożyć wniosek o wypłatę? Czy wypłacone środki trzeba zwrócić?
Co do zasady celem oszczędzania w PPK jest zabezpieczenie finansowe na czas obniżonej aktywności zawodowej i wypłata po 60 roku życia. Można jednak wypłacić te środki wcześniej. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zebranych w PPK?
Dopłaty roczne w PPK
24.02.2020
Dopłaty roczne w PPK finansowane są przez Państwo i trafiają na rachunek uczestnika PPK. Kiedy dopłata w wysokości 240 zł zasili konto? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dopłatę?
Uczestnik PPK
24.02.2020
Uczestnictwo w PPK umożliwia oszczędzanie w ramach tego programu. Aby zostać zapisanym do PPK, trzeba być "osobą zatrudnioną". Kto zgodnie z ustawą o PPK może być uczestnikiem PPK?
Fundusz zdefiniowanej daty w PPK
21.02.2020
Środki uczestnika PPK gromadzone są w ramach funduszu zdefiniowanej daty (FZD). Czym jest fundusz zdefiniowanej daty?
Podmiot zatrudniający zawiera z instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Czym w rozumieniu ustawy o PPK jest instytucja finansowa?
Wpłata powitalna w PPK
21.02.2020
Ustawa o PPK przewiduje wpłatę powitalną na rachunek uczestnika PPK w wysokości 250 zł. Warunkiem otrzymania wpłaty z Funduszu Pracy jest uczestnictwo w programie przez co najmniej 3 miesiące oraz dokonanie wpłat finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące.
Wpłata podstawowa i dodatkowa do PPK
21.02.2020
Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika i pracodawcę mogą być podstawowe i dodatkowe. Ich wysokość różni się w zależności od tego, czy ponosi je pracodawca, czy pracownik. Ile wynoszą więc wpłaty podstawowe, a ile dodatkowe?
Kiedy mogę rozpocząć oszczędzanie w PPK?
07.02.2020
Jestem pracownikiem zakładu produkcyjnego. Dla mojego pracodawcy pracuję od 17 lat. Słyszałem od niego, że już niedługo będę mógł na korzystnych warunkach oszczędzać na przyszłość. Mój pracodawca mówił, że planuje utworzyć PPK. Od kiedy konkretnie będę mógł wziąć udział w PPK?