PFR Portal PPK Sp. z o.o.
Dołącz do grona ekspertówRoczna informacja o stanie środków w PPK
09.03.2021
Roczna informacja o wysokości środków, to jedna z trzech informacji, którą instytucja finansowa ma obowiązek przekazać uczestnikowi. Co zawiera?
Termin zapisania do PPK może być uzależniony od wcześniejszego zatrudnienia u innego pracodawcy. Przy zapisywaniu do PPK pracownika zatrudnionego u danego pracodawcy w dniu objęcia tego pracodawcy ustawą o PPK, nie trzeba sprawdzać jego stażu pracy. Jeżeli jednak pracownik został zatrudniony po tej dacie, istotny jest jego okres zatrudnienia.
REKLAMA
PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym
17.02.2021
PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - czy trzeba zapisać przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy pracownik może zrezygnować z PPK?
Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zobowiązuje pracodawcę do odpowiedzi. PFR sprawdzi, czy podmioty, które powinny wdrożyć PPK, nie zapomniały o tym obowiązku. Te, które nie zawarły w terminie umowy o zarządzanie PPK, otrzymają stosowne przypomnienia.
REKLAMA
Kto nie musi wdrażać PPK?
05.02.2021
Kto nie musi wdrażać PPK? Mikroprzedsiębiorca. Kim jest mikroprzedsiębiorca? Zwolnienie z wdrożenia PPK przysługujące mikroprzedsiębiorcy nie dotyczy pracodawcy, który nie ma tego statusu. Jednostka sektora finansów publicznych nie może być zwolniona z przystąpienia do PPK.
PPK – jakie koszty ponoszą pracodawcy?
28.01.2021
PPK oznacza także koszty po stronie pracodawcy. Pracodawca musi przede wszystkim finansować wpłaty do PPK. Jaki procent wynosi wpłata pracodawcy na PPK? Sprawdź, ile w sumie wdrożenie PPK kosztuje pracodawcę.
Mikroprzedsiębiorca utworzy PPK najpóźniej 23 kwietnia 2021 r. Czy każdy musi przystąpić do programu? Co z firmą zatrudniającą 2 pracowników, którzy złożyli deklaracje o rezygnacji z PPK przed tym terminem?
Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje
18.12.2020
Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?
PPK – kiedy pierwsza wpłata?
26.11.2020
Pierwsza wpłata do PPK powinna zostać pobrana już od pierwszego wynagrodzenia po zapisaniu się do programu. Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) naliczane są procentowo od wynagrodzenia uczestnika PPK. Kiedy najpóźniej trafi na rachunek uczestnika PPK?
Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.
Wpłaty do PPK i dopłaty Państwa
17.11.2020
Wpłaty do PPK można podzielić na 3 rodzaje - wpłaty uczestnika PPK (pracownika), wpłaty podmiotu zatrudniającego (pracodawcy) oraz wpłaty Państwa (tzw. dopłaty). Jaka jest ich wysokość?
PPK jako benefit
09.11.2020
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to dla podmiotu zatrudniającego obowiązek ustawowy, ale program stwarza szansę na wprowadzenie atrakcyjnego kosztowo systemu motywacyjnego dla pracowników.
PPK a wiek osoby zatrudnionej
09.11.2020
PPK zaczynają obowiązywać w średnich i małych firmach. Od wieku osoby zatrudnionej zależy, czy zostanie zapisana do PPK automatycznie, czy też, aby rozpocząć oszczędzanie w tym programie, będzie musiała złożyć wniosek do pracodawcy. 70-latek będzie liczony do stanu zatrudnienia, ale umowy o prowadzenie w jego imieniu pracodawca już nie podpisze.
Pracodawca z sektora publicznego może podpisać umowę o zarządzanie PPK jeszcze w 2020 r. W razie podpisania przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK przed 1 stycznia 2021 r., powinna ona wejść w życie najwcześniej z tą datą. Podpisanie umowy o zarządzanie PPK w przyszłym roku może wiązać się z obowiązkiem stosowania nowych przepisów o zamówieniach publicznych.
Kiedy uczestnik może płacić mniej do PPK?
30.10.2020
Czy uczestnik ze względu na niskie wynagrodzenie może obniżyć wpłatę podstawową do PPK? Co się dzieje, kiedy pracownik przestanie spełniać warunki pozwalające mu obniżyć wpłatę podstawową? Jakie są konsekwencje nieuprawnionego obniżenia wpłaty podstawowej do PPK?
Deklaracja finansowania wpłaty dodatkowej obowiązuje od dnia jej złożenia przez uczestnika PPK. Już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi po złożeniu tej deklaracji trzeba naliczyć i pobrać wpłatę dodatkową.
Czy po rozwodzie lub unieważnieniu małżeństwa były małżonek uczestnika PPK będzie mieć dostęp do środków zgromadzonych w PPK przez swego byłego małżonka?
Czy uczestnik może sam zadecydować, kto po jego śmierci otrzyma oszczędności w PPK? Czy może wskazać tylko osoby z rodziny, czy spoza niej? Czy osobą uprawnioną może zostać osoba prawna? Jak uregulowano podział środków w przypadku śmierci uczestnika PPK?
Ustawa o PPK nie ogranicza liczby rachunków PPK, które mogą być założone dla jednej osoby. Tylko od pracownika zależy jednak na ilu rachunkach „trzymał” będzie swoje oszczędności. Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?
PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?
25.09.2020
Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?