PFR Portal PPK Sp. z o.o.
Dołącz do grona ekspertów
PPK - oszczędności będzie można sprawdzić w jednym miejscu już od stycznia 2022 roku. Uczestnicy PPK będą mogli zalogować się do nowego serwisu „MojePPK”, w którym będą mogli sprawdzić stan środków na wszystkich swoich rachunkach PPK. To ważna informacja dla uczestników PPK.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
REKLAMA
Wycofanie środków z PPK nie uniemożliwia dalszego oszczędzania w programie. Zwrot środków i rezygnacja z dalszego oszczędzania w PPK to dwie różne czynności.
PPK: kiedy przysługuje dopłata roczna?
18.11.2021
Dopłata roczna do PPK wynosi 240,00 zł. Kiedy przysługuje? Czy można otrzymać dopłatę po złożeniu w trakcie roku deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK?
REKLAMA
Czy student może przystąpić do PPK?
10.11.2021
PPK - czy student może przystąpić do programu? Kto może być uczestnikiem Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK już wkrótce trafią do pracodawców. W tym roku mogą być przekazane także na PUE ZUS. Co grozi za brak podpisania umowy?
Uczestnictwo w PPK - co to oznacza?
28.10.2021
Czym jest uczestnictwo w PPK? Kiedy osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK? Czy zaprzestanie dokonywania wpłat do PPK wpływa na uczestnictwo w programie?
Wypłata z PPK po 60. roku życia
28.10.2021
Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.
Pracownik sam ustala jak oszczędza w PPK
21.10.2021
Czy pracownik ustala jak oszczędza w PPK? Uczestnik PPK ma wpływ na wysokość swoich wpłat do PPK. Może również decydować o tym, w które fundusze zdefiniowanej daty, w ramach danego podmiotu zarządzającego, inwestowane są jego oszczędności.
Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z prowadzenia PPK, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, nie jest bezterminowe. Co to oznacza w praktyce?
Zapis do PPK a obywatelstwo
29.09.2021
Zapis do PPK - czy jest uzależniony od obywatelstwa? Czy pracodawca zatrudniający cudzoziemca musi zapisać go do Pracowniczych Planów Kapitałowych?
Pracodawca jako źródło informacji o PPK
28.09.2021
PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.
Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).
Rachunek małżeński w PPK
09.09.2021
PPK przewiduje rachunek małżeński. Wówczas małżonkowie mogą korzystać wspólnie ze swoich oszczędności gromadzonych w programie Pracownicze Plany Kapitałowe. Co w przypadku śmierci małżonka?
Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne - pod warunkiem, że zostały przekazane w terminie.
Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK nie oznacza, że osoba, która ją złożyła, przestaje być uczestnikiem tego programu. Złożenie takiej deklaracji nie powoduje także zwrotu środków z rachunku PPK. Wycofanie środków wymaga dyspozycji skierowanej do instytucji finansowej.
Wpłata do PPK sfinansowana przez pracodawcę - czy to przychód pracownika? Kiedy powstaje przychód? Czy wpłaty do PPK to koszty uzyskania przychodów pracodawcy?
Zwolnienie się pracodawcy z obowiązku finansowania wpłat do PPK nie oznacza, że pracownik również musi zaprzestać ich finansowania.
Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę - czy mogą skutkować zawieszeniem emerytury lub renty z FUS?
Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?