REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Magdalena Golińska

Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Ekspert w dziedzinie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ukończyła prawo i prawo kanoniczne. Obecnie pracuje w administracji rządowej i specjalizuje się także w prawie telekomunikacyjnym

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieobecności, jego urlop podlega proporcjonalnemu skróceniu.
Jednym z sposobów na podwyższenie emerytury może być zbieg emerytury z rentą. Jakkolwiek nie dotyczą wszystkich, to jednak w niektórych przypadkach znacząco zwiększają jej wysokość.

REKLAMA

Poniżej omówimy sytuacje, kiedy dochodzi do zmiany podstawy naszego świadczenia. Przykładowo można wskazać sytuację przejścia ze wcześniejszej emerytury na emeryturę powszechną, która – wbrew pozorom – również może stanowić podstawę do podwyższenia naszego świadczenia.
O ile wiele osób wie, że dorabianie do emerytury, ponowne jej obliczanie oraz kompletowanie dokumentów wpływa na jej wysokość, to wciąż znajdziemy osoby zastanawiające się nad wpływem dodatkowych zarobków, a także sytuacji, gdy byli oni uprawnieni do renty lub świadczenia emerytalnego.

REKLAMA

W poprzednim artykule wskazaliśmy, jak ważne jest skompletowanie i dostarczenie do ZUSu prawidłowych dokumentów potwierdzających nasze zarobki oraz okresy składkowe i nieskładkowe. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady dotyczące dorabiania na emeryturze.
Świadczenia emerytalne w Polsce nie należą do najwyższych. Ciągle drożejąca żywność, leki i usługi sprawiają, że emerytom coraz trudniej związać koniec z końcem. W poniższym artykule przedstawimy sposoby na podwyższenie swoich świadczeń, które są rekomendowane także przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawowym uprawnieniem przysługującym pracownicy po urodzeniu dziecka jest prawo do urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy daje także uprawnienie do skorzystania z 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku urodzenia się dziecka. Czy te dwa uprawnienia wykluczają się wzajemnie?
Czy pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze i przechodzi na emeryturę, traci prawo do niewykorzystanej części urlopu?
Pracownik w okresie urlopu wypoczynkowego nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Jednak nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec niego pewne uprawnienia. Są one ściśle określone przepisami prawa.
Po rozpoczęciu urlopu wypoczynkowego mogą zaistnieć sytuacje uniemożliwiające dalsze wykorzystanie tego urlopu, np. choroba lub też rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlop w niewykorzystanej części w późniejszym terminie.
Zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze. Przepisy prawa ściśle określają sytuacje, w których pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop. W momencie ustania stosunku pracy prawo do urlopu w naturze przekształca się w roszczenie o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ale istnieje wyjątek.
Jestem pracodawcą zatrudniającym pracowników ochrony. Ich rozkład czasu pracy przewiduje pracę przez 12 godzin dziennie, a w niektóre dni 8 godzin dziennie. W tym zdarza się również, iż w dni powszechnie wolne od pracy, jak niedziela lub święta, pracownicy ci również pracują. Jak powinien być im udzielany urlop?
Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.
Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czy zatem może zrzec się prawa do urlopu?
Kodeks pracy stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co zatem z urlopem na połowę dnia pracy?
Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Ze względu na mniejszą liczbę zawieranych kontraktów nie jestem w stanie dostarczyć pracy wszystkim moim pracownikom. Nie chcę ich też zwalniać, ponieważ w ciągu kilku najbliższych miesięcy mam podpisać dużą umowę. Czy mogę wysłać część załogi na urlop bezpłatny, do momentu zawarcia tej umowy? Czy moi pracownicy będąc na urlopie bezpłatnym mogą podjąć pracę w innych, nawet konkurencyjnych firmach? Czy jeśli tak jest to mogę im tego zabronić?
Do skutecznego nałożenia kary porządkowej na pracownika niezbędne jest jego pisemne zawiadomienie, zaś odpis zawiadomienia o nałożeniu kary jest umieszczany w aktach osobowych pracownika. Pracownik musi być w tym piśmie poinformowany o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia. Obowiązku tego nie może zastąpić informacja ustna.
W związku z tym, iż nie jest dopuszczalna jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na część etatu jest zabronione. Jest to podstawowa zasada prawa pracy wyrażona w Kodeksie pracy. W przypadku naruszenia tej zasady pracodawca również będzie ponosił odpowiedzialność.
Społecznym Inspektorem Pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu. Społecznym Inspektorem Pracy może być również pracownik zakładu niebędący członkiem związku zawodowego, o ile zakładowe organizacje związkowe wyrażą na to zgodę. Równie ważny jest zakres jego obowiązków w zakładzie pracy.
Jestem właścicielem dużej fabryki zajmującej się produkcją narzędzi ogrodniczych. Zatrudniam ok. 100 pracowników. Słyszałem, że pracodawca jest zobowiązany do powoływania rady pracowników, jeżeli zatrudnia co najmniej 50 osób. Czy to prawda?

REKLAMA