REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Król

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

REKLAMA

Wpisowi do KRS podlegają spółki, których zasady funkcjonowania reguluje kodeks spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z o.o.
Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

REKLAMA

W ostatnich latach ogromną karierę zrobiły interpretacje przepisów podatkowych wydawane przez Ministra Finansów. Dzięki przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą też uzyskać interpretacje innych przepisów niż podatkowe.
Kilka razy w miesiącu zlecamy wykonanie usług ślusarskich jednej osobie, z którą każdorazowo podpisujemy umowę o dzieło. Z każdej z tych umów osobie tej przysługuje należność mniejsza niż 200 zł. W skali miesiąca jest to jednak najczęściej kwota powyżej 1000 zł. Poszczególne prace lub usługi nie są ze sobą związane. Są to bieżące naprawy, konserwacja narzędzi, kontrole stanu technicznego maszyn. Czy jako płatnik powinniśmy pobierać od tych wypłat podatek ryczałtowy według stawki 18%?
Odwołany członek zarządu nie ma prawa do wniesienia pozwu o uchylenie uchwały zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej. Nie ma takiego prawa, nawet gdy na mocy tej uchwały nie otrzymał absolutorium.
Od 2008 r. jeden z najbardziej poważnych sporów interpretacyjnych z organami podatkowymi dotyczy kwalifikacji wydatków na zakup abonamentów medycznych dla pracowników. Zdaniem fiskusa powoduje to powstanie przychodu po stronie pracownika. Spór w tej sprawie przeniósł się na salę sądową, a w sporach coraz częściej wygrywają podatnicy.
Korekta deklaracji podatkowej następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na takim samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego za dany rok.
Spółka akcyjna rozważa sfinansowanie ubezpieczenia OC członków zarządu jako zabezpieczenie spółki przed stratami spowodowanymi przez władze spółki. Czy wydatki te będą kosztem uzyskania przychodu? Członkowie zarządu są zatrudnieni na umowę o pracę.
Spółka z o.o. kupiła samochód ciężarowy od osoby, która, jak się okazało, nie była właścicielem samochodu. Przegraliśmy proces w tej sprawie - sąd stwierdził nieważność umowy nabycia samochodu. Czy zachowujemy prawo do dokonanej jednorazowej amortyzacji, kiedy sądziliśmy, że jesteśmy właścicielami samochodu?
Od 31 marca 2009 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej obowiązują zmienione przepisy o zawieszaniu działalności gospodarczej. Po zmianach termin zawieszenia działalności gospodarczej będzie określał przedsiębiorca w składanym wniosku (nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku).
Od 31 marca można zarejestrować firmę w jednym okienku w urzędzie gminy. Możliwość taką będą miały osoby fizyczne. Rejestracja będzie bezpłatna.
Od 31 marca 2009 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zmieniają się przepisy o zawieszaniu działalności gospodarczej. Po zmianach termin zawieszenia działalności gospodarczej określa przedsiębiorca w składanym wniosku (nie może to być dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku). Od tej daty powstają skutki prawne zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie zobowiązań publicznoprawnych. Skutki prawne zawieszenia działalności będą obowiązywały do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Od 31 marca 2009 r. będzie można zarejestrować firmę w jednym okienku w urzędzie gminy. Możliwość taką będą miały osoby fizyczne. Rejestracja będzie bezpłatna.
Od 24 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy mogą bez prawnych przeszkód podpisywać umowy rozliczane w walutach obcych. Od tej daty przestała obowiązywać zasada walutowości, która nakazywała do rozliczeń umów przez przedsiębiorców stosować walutę polską. Tego dnia weszła w życie zmiana art. 358 Kodeksu cywilnego oraz uchylony został art. 9 pkt 1 Prawa dewizowego.
Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.
Na formularzu PIT-36 rozliczamy się gdy nasze dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a jednocześnie nie mieszczą się w zakresie PIT-37. Na pewno powinieneś wybrać PIT-36 jeżeli uzyskałeś dochody w kraju i za granicą.
Od 1 stycznia 2009 r. nowy art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) pozwala zapłacić odsetki od zaległości obliczone według obniżonej stawki. Jednym z warunków, które trzeba spełnić, jest zapłata zaległości w całości. Niestety, nowy przepis nie precyzuje, co to oznacza. Ponadto podatnicy i płatnicy, którzy mają obowiązek zapłaty zaległości podatkowej, ale nie mają prawa (i obowiązku) składania korekty deklaracji, nie mogą też zapłacić niższych odsetek.
PIT-38 przeznaczony jest nie tylko do wykazania dochodów lub strat z gry na giełdzie. Muszą go wypełnić i złożyć również osoby, które w rozliczanym roku podatkowym: - sprzedały udziały w spółkach z o.o. i papiery wartościowe nie notowane na giełdzie lub - osiągnęły przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

REKLAMA