REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Król

prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione przez nich na nabycie „nowych technologii” (art. 26c ustawy o PIT). Do odliczenia nie mają prawa podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym.
Nowym zjawiskiem, które pojawiło się w ostatnim czasie na rynku pracy, jest porzucanie pracy przez pracowników, którzy otrzymali lepszą ofertę. Takie zachowania mogą spowodować u pracodawcy poważne szkody. Może on jednak podjąć działania, które je zminimalizują. Przede wszystkim ma możliwość uzyskania odszkodowania od pracownika, który porzucił pracę, nie dotrzymując okresów wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA

Do 50 proc. wydatków na nabycie nowych technologii mogą odliczyć od rocznego dochodu przedsiębiorcy.  Najważniejsze w tej uldze to właściwe rozpoznanie co jest a co nie jest nową technologią w rozumieniu przepisów podatkowych.
25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą.

REKLAMA

25 lipca br. została uchwalona ustawa o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana ustawą abolicyjną (Dz.U. Nr 143, poz. 894). Z ustawy mogą skorzystać osoby osiągające w latach 2002-2007 wymienione w ustawie rodzaje dochodów za granicą.
Nowym zjawiskiem, które pojawiło się w ostatnim czasie na rynku pracy, jest porzucanie pracy przez pracowników, którzy otrzymali lepszą ofertę. Takie zachowania mogą spowodować u pracodawcy poważne szkody.
Spółka zainwestowała w mieszkania apartamentowe, gospodarstwo agroturystyczne i pensjonat. Wynajmuje je m.in. turystom weekendowym z Europy Zachodniej. Stara się uzyskać certyfikat od jednego z niemieckich centrów rezerwacji dla turystów. Przedstawiciele niemieckiej firmy na koszt polskiej spółki wizytowali każdy z obiektów przeznaczonych dla turystów, spędzając w nim noc. Poniesione wydatki to zwrot kosztów pobytu delegacji niemieckiej, obejmujące: koszty transportu, noclegi i wyżywienie. Usługi, z których skorzystała delegacja, nie odbiegały od usług oferowanych klientom spółki. Czy wydatki te mają charakter reprezentacyjny i podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów?
Jesteśmy fundacją. Posiadamy akcje w S.A. Koszt nabycia akcji 1250,0 tys. zł. Finalizujemy sprzedaż tych akcji, kwota sprzedaży to 3095,0 tys. zł. Dochód przeznaczymy na działalność statutową zgodną z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy dochód podlega opodatkowaniu?
Spółka z o.o. XYZ prowadzi w systemie franszyzy 4 lodziarnie pod marką ABC. Umowa franszyzy zobowiązuje spółkę XYZ do promocji marki ABC poprzez wystrój każdego z lokali w sposób określony przez właściciela marki ABC. Pracownicy spółki XYZ w lodziarni muszą pracować w ubraniach z naszywkami i logo ABC. Ubrania te są nabywane na warunkach rynkowych (bez upustów). Czy wydatki na promocję marki ABC nienależącej do spółki XYZ są kosztem uzyskania przychodu naszej spółki (XYZ)? Spółka XYZ nie otrzymuje osobnego wynagrodzenia z tytułu promowania marki ABC.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie faktury VAT. Podobnie faktura lub rachunek są podstawowymi dowodami przy zaliczaniu przez przedsiębiorcę poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Co zrobić, gdy nie posiadamy rachunku lub faktury, bo nie wymagają tego przepisy, a organy podatkowe domagają się tych dokumentów? Przepisy Ordynacji podatkowej (dalej: O.p.) pozwalają przeprowadzić dowód w inny sposób.
Faktura lub rachunek są podstawowymi dowodami w relacjach z fisusem. Co zrobić, gdy nie posiadamy rachunku lub faktury, bo nie wymagają tego przepisy, a organy podatkowe domagają się tych dokumentów?
Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatek na notariusza i podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczące aktu notarialnego zawiązującego nową spółkę (spółka opłaciła te koszty za udziałowca)? Nie mam w akcie notarialnym zapisu, że koszty te powinna ponieść spółka zawiązywana. W momencie zawiązywania nowej spółki byliśmy spółką w organizacji, teraz jesteśmy „normalną” spółką z o.o. Faktura została wystawiona na spółkę w organizacji, czyli na fakturze nie ma NIP. Czy taka faktura kwalifikuje się do ujęcia w koszty?
W XX wieku w dobrym tonie było posiadanie przez przedsiębiorcę wizytówki, ogłaszanie się w lokalnej prasie. Dziś co najmniej taką samą funkcję pełni firmowa strona www.
Spółka akcyjna nie wypłaciła w 2007 r. dywidendy za 2006 r. uchwalonej przez zgromadzenie wspólników. Dywidenda zostanie wypłacona w lipcu lub sierpniu 2008 r. Jak zakwalifikować odsetki od opóźnienia w wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy będących osobami fizycznymi?
W związku z zakupem urządzenia firma wysłała pracownika na szkolenie związane z obsługą tego urządzenia do producenta. Czy wartość szkolenia i delegacji (przejazd i usługa hotelowa) zwiększa wartość początkową tego urządzenia?
Planowane jest połączenie spółek kapitałowych A i B poprzez przeniesienie całego majątku spółki A na spółkę B. Jakie wydatki należy uznać za związane z połączeniem? W jakim momencie jest to koszt?
Jeżeli nie możemy sami podpisać zeznania podatkowego wyręczmy się pełnomocnikiem.
Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Jeżeli nie wywiążesz się w terminie z obowiązku złożenia zeznania rocznego za 2007 r., możesz być zagrożony odpowiedzialnością karną. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal.
Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania sporządza się na tym samym druku PIT, który był właściwy dla złożenia zeznania rocznego.

REKLAMA