Tomasz Król
Dołącz do grona ekspertów
Przepis art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje organowi podatkowemu zebrać i rozpatrzyć w sposób wyczerpujący cały materiał dowodowy. Z kolei art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Udostępnienie innej osobie konta na portalu aukcyjnym czy konta pocztowego może mieć poważne konsekwencje. Można zostać obciążonym cudzymi zaległościami podatkowymi jako osoba firmująca działalność gospodarczą innej osoby.
REKLAMA
Spółka z o.o. wysyła grupę pracowników w delegację (podróż służbową). Podstawą zaliczenia wydatków z tym związanych jest zbiorcze polecenie wyjazdu. Organy podatkowe akceptują taki dokument jako podstawę zaliczenia wydatków pracodawcy do kosztów uzyskania przychodów. Z jednym zastrzeżeniem - o ile zbiorcze polecenie wyjazdu spełni wymogi dowodu księgowego według ustawy o rachunkowości.
Podatnicy nie muszą już podpisywać rachunków - od 11 marca 2011 r. nastąpiło zrównanie wymogów formalnych co do sporządzenia rachunków i faktur. W konsekwencji oba rodzaje dokumentów można sporządzić i przekazać drogą elektroniczną. W przypadku wysłania rachunku e-mailem nie trzeba jednak spełnić warunków, jakie przepisy wymagają w odniesieniu do faktur VAT.
REKLAMA
11 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie ważna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pozwala ona skarżyć się na przewlekłość postępowania.
11 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie ważna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pozwala ona skarżyć się na przewlekłość postępowania.
Przeglądając zasoby strony internetowej Sejmu RP albo Senatu RP łatwo można znaleźć uzasadnienia do projektów nowelizacji poszczególnych ustaw. Niekiedy są one uwzględniane przez sądy dokonujące wykładni zmienionych przepisów. Treść uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy czy szerzej dokumentów związanych z procesem legislacyjnym nie ma znaczenia wiążącego dla sądu, a tylko pomocnicze.
Jak rozliczyć wydatki zwrócone pracownikom?
08.04.2011
Handlowiec otrzymując zwrot wydatków związanych z pracą poza siedzibą firmy nie musi zapłacić podatku dochodowego. Nawet, gdy jego wyjazdy nie są rozliczane jako podróż służbowa.
W dniu 14 marca 2011 r. zapadła uchwała NSA (sygn. akt II FPS 8/10), w której stwierdzono, że wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej (jawnej) wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w spółce kapitałowej (aport) nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wbrew stanowisku organów podatkowych nie powstaje więc przychód z tego tytułu po stronie wnoszącego udziały.
24 stycznia 2011 r. została podjęta uchwała 7 sędziów NSA (sygn. akt II FPS 6/10) istotna dla oceny, które wydatki poniesione przez spółkę akcyjną w związku z podwyższaniem jej kapitału są kosztem uzyskania przychodu dla spółki. Zdaniem NSA wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do reguł wyrażonych w art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czy można złożyć kilka deklaracji na podatek od nieruchomości za jeden okres rozliczeniowy
06.04.2011
W podatku od nieruchomości niekiedy wygodnie jest złożyć kilka deklaracji za dany okres rozliczeniowy np. grupując w poszczególnych deklaracjach jednolite składniki majątku. Przewidując spór z fiskusem można wykazać w deklaracji ten majątek, co do którego zasad opodatkowania będzie się toczył spór i ewentualny wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi?
Po nowelizacji § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach wymienia następujące obligatoryjne elementy rachunku.
Jeżeli tłumacz przysięgły będzie tłumaczył certyfikat rezydencji przesłany faksem albo emailem jako zeskanowany załącznik, to podatnikom nie wolno posłużyć się tłumaczeniem w celu stosowania stawek podatkowych wynikających z odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników
04.01.2011
Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT.
Ustawodawca wprowadził do ustawy o PIT nowe art. 24 ust. 8a i 8b oraz art. 23 ust. 1 pkt 38c), które przesądzają, że wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu. Oczywiście są szczegółowe wymogi tego zwolnienia.
Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.
Po nowelizacji art. 45 ust. 3a ustawy o PIT obejmuje wszystkie przypadki, w których podatnik na podstawie obowiązujących przepisów pomniejszył dochód do opodatkowania lub obliczony podatek, ale odliczone kwoty zostały mu następnie zwrócone.
W 2004 r. kupiłem samochód osobowy za kwotę 61 000 zł. Obecnie chcę go wprowadzić do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Jego wartość rynkowa wynosi 14 000 zł. Czy mogę ten samochód przyjąć do środków trwałych i poddać go amortyzacji? Jeżeli tak, to jak ustalić jego wartość początkową?
Czy fiskus w interpretacji indywidualnej poświęconej podatkowi VAT może zająć stanowisko odmienne niż w interpretacji poświęconej podatkowi CIT? Obie interpretacje otrzymał jeden podmiot. Dotyczą tego samego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Wydaje się, że wydanie dwóch sprzecznych interpretacji w takiej sytuacji jest niemożliwa, gdyż podważa zaufanie do organów podatkowych, a zasadą jest ochrona tego zaufania w relacji organy podatkowe/podatnik.