REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 3

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU1)

z dnia 3 czerwca 2024 r.

w sprawie Zespołu do spraw Transformacji Energetycznej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. 2022 r. poz. 1188, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Powołuje się Zespół do spraw Transformacji Energetycznej, zwany dalej „Zespołem”.

2. Zespół jest organem pomocniczym Ministra Przemysłu.

§ 2.

Do zadań Zespołu należy:

1) opracowanie założeń transformacji energetycznej Polski, w tym założeń regulacji prawnych dotyczących:

a) surowców energetycznych,

b) surowców krytycznych i strategicznych dla gospodarki Unii Europejskiej - jeżeli zarządzanie nimi służy realizacji założeń transformacji energetycznej Polski, przy założeniu rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), w tym inwestycji w pozyskiwanie źródeł energii oraz ich magazynowanie,

c) bezpieczeństwa energetycznego w zakresie uzyskiwania zgód na udzielenie pomocy publicznej, w tym rynku mocy;

2) proponowanie kierunków działań w obszarach dotyczących zagadnień mających wpływ na transformację energetyczną Polski;

3) proponowanie wystąpień do właściwych organów z wnioskiem o podjęcie prac w obszarach mających wpływ na transformację energetyczną Polski;

4) współpraca z organami administracji rządowej oraz jednostkami organizacyjnymi im podległymi lub przez nie nadzorowanymi, a także organizacjami pozarządowymi w podejmowaniu działań dotyczących zagadnień mających wpływ na transformację energetyczną Polski;

5) inicjowanie prac legislacyjnych nad projektami aktów normatywnych i monitorowanie ich postępu w obszarach związanych z transformacją energetyczną Polski;

6) przygotowanie projektu Programu „Transformacja Energetyczna Polski”, uwzględniającego postanowienia:

a) „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”,

b) „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”;

7) wykonywanie innych zadań w zakresie zagadnień mających wpływ na transformację energetyczną Polski:

a) wyznaczonych przez Ministra Przemysłu albo

b) realizowanych z inicjatywy własnej Zespołu.

§ 3.

1. W skład Zespołu wchodzą:

1) współprzewodniczący Zespołu - po jednej osobie wskazanej przez Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska;

2) członkowie Zespołu, będący przedstawicielami:

a) Ministra Aktywów Państwowych,

b) Ministra Cyfryzacji,

c) Ministra Finansów,

d) Ministra Rozwoju i Technologii,

e) Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,

f) Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej,

g) Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki;

3) sekretarz Zespołu - pracownik urzędu obsługującego Ministra Przemysłu, wyznaczony wspólnie przez współprzewodniczących Zespołu.

2. Współprzewodniczący Zespołu mogą zapraszać, w zakresie zadań znajdujących się we właściwości Ministra Przemysłu albo Ministra Klimatu i Środowiska, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przedstawicieli innych niż wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 organów, instytucji lub organizacji, a także przedstawicieli środowisk biznesowych, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w realizacji zadań Zespołu.

§ 4.

1. Każdy ze współprzewodniczących Zespołu kieruje pracami Zespołu w zakresie zadań znajdujących się we właściwości Ministra Przemysłu albo Ministra Klimatu i Środowiska.

2. Do zadań współprzewodniczącego Zespołu, zgodnie z zakresem, o którym mowa w ust. 1, należy w szczególności:

1) zwoływanie posiedzeń Zespołu, z inicjatywy własnej lub co najmniej połowy liczby członków Zespołu;

2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu;

3) określanie porządku obrad Zespołu;

4) reprezentowanie Zespołu na zewnątrz.

3. Współprzewodniczący Zespołu, zgodnie z zakresem, o którym mowa w ust. 1, może powierzyć członkom Zespołu wykonywanie określonych obowiązków służących realizacji zadań Zespołu.

§ 5.

Wypracowany Program „Transformacja Energetyczna Polski”, a w szczególności częściowe założenia do tego programu, będą cyklicznie prezentowane przez Ministra Przemysłu lub Ministra Klimatu i Środowiska na posiedzeniach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji będą przekazywane do dalszych prac legislacyjnych zgodnie z przepisami uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. - Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2022 r. poz. 348).

§ 6.

Współprzewodniczący Zespołu może, zgodnie z zakresem, o którym mowa w § 4 ust. 1, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zlecać wykonanie tłumaczeń, ekspertyz, opinii, analiz oraz raportów na potrzeby prac Zespołu.

§ 7.

1. Zespół realizuje zadania na posiedzeniach zwoływanych co najmniej dwa razy w roku.

2. Posiedzenia Zespołu mogą odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa, co obejmuje w szczególności:

1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu;

2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku tego posiedzenia.

3. Zespół podejmuje ustalenia w drodze uzgodnienia stanowisk.

4. Z przebiegu posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół zawierający w szczególności podjęte ustalenia, a następnie przekazuje go, w celu wniesienia zastrzeżeń, członkom Zespołu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyznaczając termin do wniesienia zastrzeżeń. Zastrzeżenia przyjmuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu, odpowiednio zmieniając protokół, a w przypadku ich nieuwzględnienia zastrzeżenia są dołączane do protokołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu Zespołu oraz sekretarz Zespołu.

5. Członkowie Zespołu mają wgląd w protokoły posiedzeń Zespołu.

§ 8.

1. W celu realizacji zadań Zespołu współprzewodniczący Zespołu może, zgodnie z zakresem, o którym mowa w § 4 ust. 1, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, tworzyć zespoły specjalistyczne, grupy robocze i zespoły doradcze, zwane dalej „zespołami problemowymi”.

2. W skład zespołu problemowego mogą wchodzić członkowie Zespołu, osoby zaproszone do udziału w pracach Zespołu na podstawie § 3 ust. 2 lub osoby zaproszone do udziału w pracach zespołu problemowego, w szczególności:

1) przedstawiciele urzędów obsługujących ministrów właściwych w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;

2) eksperci w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego;

3) przedstawiciele organów, organizacji, instytucji lub innych podmiotów działających w obszarze tematycznym będącym przedmiotem prac zespołu problemowego.

3. Zespół, na wniosek współprzewodniczącego Zespołu, zgodnie z zakresem, o którym mowa w § 4 ust. 1, określa skład i zakres zadań zespołu problemowego.

4. Zespół, na wniosek współprzewodniczącego Zespołu, zgodnie z zakresem, o którym mowa w § 4 ust. 1, wyznacza przewodniczącego zespołu problemowego spośród członków tego zespołu.

5. Posiedzenia zespołu problemowego odbywają się w zależności od potrzeb.

6. Przepisy § 7 stosuje się odpowiednio do posiedzeń zespołu problemowego, z tym że protokół z posiedzenia zespołu problemowego sporządza przewodniczący zespołu problemowego albo inny członek zespołu problemowego wyznaczony przez przewodniczącego zespołu problemowego.

§ 9.

Współprzewodniczący Zespołu przedstawiają wspólnie Ministrowi Przemysłu oraz Ministrowi Klimatu i Środowiska w terminie do dnia 31 marca każdego roku coroczne sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu w roku ubiegłym.

§ 10.

Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane współdziałają z Zespołem w zakresie jego prac, w tym udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne dane, informacje i dokumenty.

§ 11.

Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.

§ 12.

Wydatki związane z działalnością Zespołu, a także tworzonych zespołów problemowych, są pokrywane z budżetu państwa z części 48, której dysponentem jest Minister Przemysłu.

§ 13.

Obsługę organizacyjno-techniczną oraz biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący Ministra Przemysłu.

§ 14.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

MINISTER PRZEMYSŁU
MARZENA CZARNECKA


1) Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej - gospodarka złożami kopalin, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2024 r. poz. 289).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641 oraz z 2024 r. poz. 834.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-06-06
  • Data wejścia w życie: 2024-06-07
  • Data obowiązywania: 2024-06-07
  • Dokument traci ważność: 2024-09-21
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA