REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2021 poz. 131
OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 19 października 2021 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym"
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst zarządzenia nr 33 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 9 marca 2018 r. w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" (Dz. Urz. WUG poz. 54), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych zarządzeniem nr 33 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 28 lipca 2021 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" (Dz. Urz. WUG poz. 75).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity zarządzenia nie obejmuje § 2 zarządzenia nr 33 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 28 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" (Dz. Urz. WUG poz. 75), który stanowi:
"§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 29 lipca 2021 r.".
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego:
Adam Mirek
Załącznik do obwieszczenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego
z dnia 19 października 2021 r. (poz. 131)
ZARZĄDZENIE NR 33
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 9 marca 2018 r.
w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym"
Na podstawie art. 280 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, 1236, 1535 i 1773) oraz art. 166 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2021 r. poz. 1420) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zatwierdza się oraz wprowadza się do stosowania "Kartę audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym", opracowaną zgodnie ze standardem 1000, zamieszczonym w Międzynarodowych Standardach Praktyki Zawodowej Audytu Wewnętrznego, będącym jednym ze standardów audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych, ogłoszonych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na podstawie art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 2. "Karta audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 3. Traci moc zarządzenie nr 31 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 17 października 2017 r. w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" (Dz. Urz. WUG poz. 53).
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do zarządzenia nr 33 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego
z dnia 9 marca 2018 r.
KARTA AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W WYŻSZYM URZĘDZIE GÓRNICZYM
§ 1. Celem audytu wewnętrznego jest wspieranie osób kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego, zwanego dalej "WUG", w realizacji celów i zadań urzędów górniczych przez:
1) systematyczną ocenę kontroli zarządczej,
2) czynności doradcze
- prowadzące do usprawnienia funkcjonowania urzędów górniczych.
§ 2. Systematyczna ocena kontroli zarządczej obejmuje w szczególności jej adekwatność, skuteczność i efektywność.
§ 3. 1. Komórką audytu wewnętrznego w rozumieniu przepisów o finansach publicznych jest Samodzielne Stanowisko do spraw Audytu Wewnętrznego, zwane dalej "komórką audytu".
2. Kierownikiem komórki audytu wewnętrznego w rozumieniu przepisów o finansach publicznych jest osoba zatrudniona na stanowisku audytora wewnętrznego w komórce audytu, zwana dalej "audytorem".
§ 4. W zakresie spraw związanych z funkcjonowaniem audytu wewnętrznego, zwanego dalej "audytem", kierownik komórki audytu podlega bezpośrednio Prezesowi WUG, a w zakresie spraw, o których mowa w art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1233) - Dyrektorowi Generalnemu WUG.
§ 5. Audytor ma bezpośredni i pozbawiony ograniczeń dostęp do osób kierownictwa WUG.
§ 6. Komórka audytu wykonuje samodzielnie:
1) zadania zapewniające, będące działaniami podejmowanymi w celu dostarczenia niezależnej i obiektywnej oceny kontroli zarządczej w obszarach objętych zadaniami;
2) czynności doradcze, na wniosek osób kierownictwa WUG albo za zgodą tych osób;
3) czynności monitorujące, w celu ustalenia stanu realizacji przez WUG zaleceń audytora;
4) czynności sprawdzające, będące czynnościami służącymi dokonaniu oceny sposobu wdrożenia i skuteczności zaleceń audytora, zrealizowanych przez WUG;
5) czynności niewymienione w pkt 1-4, jeżeli ich wykonywanie przez audytora nie jest sprzeczne:
a) z przepisami powszechnie obowiązującymi,
b) ze standardami audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych, ogłoszonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na podstawie art. 273 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, 1236, 1535 i 1773), zwanymi dalej "Standardami audytu".
§ 7. 1. Okresowy audyt w zakresie bezpieczeństwa informacji, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 670, 952, 1005 i 1641), jest przeprowadzany przez audytora.
2. Prezes WUG może zlecić przeprowadzenie okresowego audytu w zakresie bezpieczeństwa informacji, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, usługodawcy niezatrudnionemu w WUG.
§ 8. Audyt funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, z uwzględnieniem:
1) Standardów audytu;
2) Definicji audytu wewnętrznego;
3) Kodeksu etyki Instytutu Audytorów Wewnętrznych.
§ 9. Audytem mogą być objęte wszystkie obszary działania WUG, chyba że wyłączają to przepisy powszechnie obowiązujące.
§ 10. Komórka audytu nie odpowiada za wdrażanie i stan kontroli zarządczej, a jedynie, przez jej ocenę, wspomaga osoby kierownictwa WUG w jej usprawnianiu.
§ 11. Audytor nie może być zaangażowany w zarządzanie i działalność operacyjną WUG.
§ 12. 1. Audytor zaangażowany uprzednio w zarządzanie lub działalność operacyjną WUG nie może uczestniczyć przez okres roku w audycie obszaru, za który odpowiadał.
2. Okres, o którym mowa w ust. 1, rozpoczyna się pierwszego dnia następującego po roku kalendarzowym, w którym audytor zaprzestał wykonywania czynności w danym obszarze.
§ 13. Niezależnie od upływu czasu audytor nie może oceniać czynności, których dokonywał osobiście.
§ 14. Wszelkie próby naruszenia niezależności audytora oraz niezgodnego z prawem wpływu na sposób wykonywania przez niego zadań są zgłaszane Prezesowi WUG oraz Dyrektorowi Generalnemu WUG.
§ 15. Audytor jest obowiązany do:
1) bezstronnego, niezależnego i obiektywnego ustalania okoliczności faktycznych, wyciągania wniosków i formułowania zaleceń;
2) unikania konfliktu interesów mogącego wpłynąć na jego bezstronność, niezależność lub obiektywizm.
§ 16. 1. Roczny plan audytu jest przygotowywany w oparciu o przeprowadzoną przez audytora analizę ryzyka.
2. Analiza, o której mowa w ust. 1, uwzględnia sposób zarządzania ryzykiem w WUG.
§ 17. 1. Audyt jest przeprowadzany w WUG.
2. Audytor może, w związku z zadaniem audytowym realizowanym w WUG, w tym czynnościami doradczymi, dokonywać niezbędnych czynności w okręgowych urzędach górniczych, zwanych dalej "OUG", lub Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, zwanym dalej "SUG", jeżeli zostało to określone w upoważnieniu Prezesa WUG.
§ 18. 1.1) Czynności doradcze są wykonywane na rzecz osób kierownictwa WUG, dyrektorów komórek organizacyjnych w WUG oraz naczelnika Samodzielnego Wydziału Organizacyjnego w WUG.
2. Audytor wykonuje niezbędne czynności doradcze na rzecz dyrektorów OUG lub SUG, jeżeli zostało to określone w upoważnieniu Prezesa WUG.
3.1) Celem czynności doradczych jest przysporzenie wartości i usprawnienie procesów realizowanych w urzędach górniczych, zarządzania ryzykiem i kontroli, z zachowaniem zasady, że audytor nie przejmuje obowiązków osób kierownictwa WUG, dyrektorów komórek organizacyjnych w WUG oraz naczelnika Samodzielnego Wydziału Organizacyjnego w WUG, a także dyrektorów OUG i SUG oraz pozostałych pracowników urzędów górniczych.
§ 19. Audytor ma prawo wstępu do pomieszczeń WUG, a jeżeli zostało to określone w upoważnieniu Prezesa WUG - do pomieszczeń OUG lub SUG, oraz prawo wglądu do wszelkich dokumentów, informacji i danych oraz do innych materiałów związanych z funkcjonowaniem urzędów górniczych, w tym utrwalonych na informatycznych nośnikach danych w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, jak również do sporządzania ich kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej oraz przepisów o ochronie danych osobowych.
§ 20. 1. Raz na rok jest przeprowadzana wewnętrzna ocena lub samoocena audytu.
2. Wyniki wewnętrznej oceny lub samooceny audytu są przekazywane Prezesowi WUG oraz Dyrektorowi Generalnemu WUG.
1) Ze zmianą wprowadzoną przez § 1 zarządzenia nr 33 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 28 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie "Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym" (Dz. Urz. WUG poz. 75), które weszło w życie z dniem 29 lipca 2021 r.
- Data ogłoszenia: 2021-10-19
- Data wejścia w życie: 2021-10-19
- Data obowiązywania: 2023-02-21
- Dokument traci ważność: 2023-06-04
- ZARZĄDZENIE NR 34 PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 15 listopada 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie „Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym”
- ZARZĄDZENIE NR 11 PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO z dnia 20 lutego 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie „Karty audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym”
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA