REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 30

ZARZĄDZENIE NR 27
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI1)

z dnia 23 grudnia 2024 r.

w sprawie organizacji systemu stałego dyżuru

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122 oraz z 2024 r. poz. 834, 1222 i 1473) oraz art. 27 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także podwyższania gotowości obronnej, organizuje się system stałego dyżuru w Ministerstwie Sportu i Turystyki, zwanym dalej „Urzędem” oraz w jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Sportu i Turystyki, zwanych dalej „jednostkami nadzorowanymi”, o których mowa w obwieszczeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 15 lutego 2022 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Sportu i Turystyki (M.P. poz. 271).

§ 2.

1. System stałych dyżurów w Urzędzie i jednostkach nadzorowanych obejmuje stałe dyżury w:

1) Urzędzie;

2) Centralnym Ośrodku Sportu z siedzibą w Warszawie;

3) Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym z siedzibą w Warszawie;

4) Polskiej Agencji Antydopingowej z siedzibą w Warszawie;

5) Polskiej Organizacji Turystycznej z siedzibą w Warszawie.

2. System stałego dyżuru w Urzędzie realizowany jest przez zespół stałego dyżuru, zwany dalej „Zespołem” i obejmuje:

1) osoby upoważnione do uruchamiania sytemu stałego dyżuru w trybie kryzysowym;

2) osoby zapewniające wymianę informacji między Urzędem, jednostkami nadzorowanymi, a podmiotami krajowego systemu zarządzania kryzysowego oraz systemu obronnego państwa;

3) co najmniej dwie osoby (kierownik zmiany i dyżurny zmiany) pełniące stały dyżur całodobowy w przypadku uruchomienia sytemu stałego dyżuru w trybie kryzysowym.

3. Osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 2, pełnią dyżur 8-godzinny w czasie godzin pracy Urzędu, a osoby, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 3, zapewniają całodobową obsługę systemu stałego dyżuru zgodnie z instrukcją stałego dyżuru, opracowaną przez specjalistę do spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w uzgodnieniu z dyrektorami komórek organizacyjnych Urzędu i zatwierdzoną przez dyrektora generalnego Urzędu w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.

4. System stałego dyżuru w jednostkach nadzorowanych organizuje się w formie punktu kontaktowego obsługiwanego przez sekretariat, recepcję lub dyżur, w tym dyżur telefoniczny wyznaczonego pracownika. Osoby te pełnią dyżur 8-godzinny lub całodobowy w zależności od wystąpienia sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

5. Podczas pełnienia dyżuru w trybie kryzysowym pracownicy Urzędu oraz jednostek nadzorowanych są zwolnieni z wykonywania zwykłych obowiązków pracowniczych, określonych w opisach stanowisk pracy.

§ 3.

Zadania wykonywane w ramach systemu stałego dyżuru obejmują:

1) przekazywanie decyzji organów uprawnionych do uruchomienia zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa;

2) uruchamianie, w warunkach wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, wynikających z zadań określonych w planach operacyjnych funkcjonowania resortu właściwego do spraw kultury fizycznej i turystyki w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

3) przyjmowanie i przekazywanie podmiotom uprawnionym informacji o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa, otrzymywanych w szczególności z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwa Obrony Narodowej;

4) uruchamianie zadań operacyjnych określonych w planach operacyjnych funkcjonowania oraz tabeli realizacji zadań operacyjnych resortu właściwego do spraw kultury fizycznej i turystyki w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;

5) współdziałanie z instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za informowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;

6) wykonywanie innych poleceń ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i turystyki w zakresie przekazywania, przyjmowania lub gromadzenia informacji, o których mowa w pkt 3;

7) ostrzeganie i alarmowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;

8) przekazywanie uprawnionym podmiotom informacji dotyczących realizacji przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego;

9) prowadzenie dokumentacji dotyczącej systemu stałego dyżuru w Urzędzie.

§ 4.

1. Decyzję o uruchomieniu i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru w sytuacjach kryzysowych oraz w wyższych stanach gotowości obronnej państwa podejmuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i turystyki lub upoważniona przez niego osoba.

2. O uruchomieniu lub zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru informuje się dyrektora generalnego Urzędu i Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

3. W stanie stałej gotowości obronnej państwa minister właściwy do spraw kultury fizycznej i turystyki, osoba przez niego upoważniona lub Dyrektor generalny Urzędu może podjąć decyzję o ćwiczebnym uruchomieniu treningów stałego dyżury w godzinach pracy Ministerstwa i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru w celach szkoleniowych lub do przekazywania informacji o zagrożeniach bądź sytuacjach kryzysowych.

§ 5.

1. Dyrektor generalny Urzędu:

1) wyznacza pomieszczenia do pełnienia zadań sytemu stałego dyżuru w Urzędzie oraz wyposaża je w niezbędny sprzęt;

2) kieruje osoby wchodzące w skład systemu stałego dyżuru na szkolenia z zakresu obronności, bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego.

2. Upoważniony przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i turystyki specjalista do spraw obronnych i zarządzania kryzysowego odpowiada za:

1) przygotowanie i aktualizację instrukcji stałego dyżuru określającej skład osobowy i czas pełnienia stałego dyżuru, organizację stałego dyżuru, uprawnienia i obowiązki osób pełniących stały dyżur oraz sposób realizacji zadań;

2) przygotowanie i przechowywanie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem systemu stałego dyżuru w Urzędzie, w szczególności za prowadzenie ewidencji sygnałów i informacji o zagrożeniach bądź sytuacjach kryzysowych oraz prowadzenie dziennika przebiegu stałego dyżuru;

3) powiadamianie dyrektora generalnego Urzędu o potrzebach szkoleniowych osób wchodzących w skład systemu stałego dyżuru w Urzędzie uwzględniając, że powinno ono być przeprowadzane nie rzadziej niż jeden raz w roku.

§ 6.

Nadzór organizacyjny nad systemem stałego dyżuru w Urzędzie pełni dyrektor Biura Dyrektora Generalnego Urzędu.

§ 7.

Dyrektorzy komórek organizacyjnych Urzędu oraz dyrektorzy jednostek nadzorowanych, w terminie 15 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia, w uzgodnieniu z Biurem Dyrektora Generalnego, wyznaczą osoby do Zespołu Urzędu oraz systemu stałych dyżurów jednostek nadzorowanych, o których mowa w § 2 ust. 2 i 4.

§ 8.

Traci moc zarządzenie nr 7 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie organizacji systemu stałych dyżurów (Dz. Urz. Min. Spor. i Tur. poz. 7).

§ 9

. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


wz. Ministra Sportu i Turystyki Sekretarz Stanu

Piotr Borys


1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działami administracji rządowej - kultura fizyczna oraz turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 2722).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-12-23
  • Data wejścia w życie: 2024-12-24
  • Data obowiązywania: 2024-12-24
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA