REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2017 poz. 57

ZARZĄDZENIE NR 17
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI

z dnia 25 sierpnia 2017 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Sportu”1)

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 1 i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1870, z późn. zm.)2) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W zarządzeniu nr 32 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie utworzenia instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Sportu”, zmienionym zarządzeniem nr 22 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 października 2011 r. oraz zarządzeniem nr 1 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 8 stycznia 2014 r. oraz zarządzeniem nr 11 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 31 marca 2015 r., załącznik nr 3 Statut instytucji gospodarki budżetowej Centralny Ośrodek Sportu, otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Sportu i Turystyki

Witold Bańka

 

 

1) Minister Sportu i Turystyki kieruje działami administracji rządowej – kultura fizyczna oraz turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 1911)

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały opublikowane w Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, 1984 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 60, 191, 659, 933, 935 i 1089.

Załącznik 1. [STATUT CENTRALNEGO OŚRODKA SPORTU]

Załącznik do Zarządzenia Nr 17 Ministra Sportu i Turystyki
z dnia 25 sierpnia 2017 r.

STATUT CENTRALNEGO OŚRODKA SPORTU

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Centralny Ośrodek Sportu, zwany dalej „COS”, jest instytucją gospodarki budżetowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 z późn. zm.)1) utworzoną w celu realizacji zadań publicznych z zakresu kultury fizycznej.

2. COS działa na podstawie niniejszego statutu oraz powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności:

1) ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

2) ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2016 r. poz. 176, 1171, 1170, 1321 oraz z 2017 r. poz. 1051),

3) ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym ( Dz. U. z 2016 r., poz. 2259).

§ 2. Organem wykonującym funkcje organu założycielskiego COS jest minister właściwy do spraw kultury fizycznej, zwany dalej „Ministrem”.

§ 3. Centralny Ośrodek Sportu może posługiwać się nazwą skróconą „COS”.

§ 4. 1. Siedzibą COS jest miasto stołeczne Warszawa.

2. COS prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz może prowadzić działalność poza jej granicami.

Rozdział 2.

Przedmiot działalności

§ 5. COS prowadzi działalność podstawową oraz może prowadzić działalność inną niż podstawowa.

§ 6. Przedmiotem działalności podstawowej COS jest tworzenie warunków organizacyjnych, ekonomicznych i technicznych dla szkolenia sportowego prowadzonego przez polskie związki sportowe i inne podmioty działające w zakresie kultury fizycznej, w tym realizacja zadań związanych z przygotowywaniem kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy, w szczególności poprzez:

1) budowę, przebudowę, montaż, remont i utrzymywanie obiektów sportowych;

2) świadczenie usług w zakresie szkolenia sportowego dla polskich związków sportowych i innych podmiotów działających w zakresie kultury fizycznej przy wykorzystaniu obiektów sportowych;

3) współorganizowanie zawodów sportowych;

4) oddawanie do korzystania obiektów sportowych;

5) tworzenie warunków do promocji zdrowia oraz do udzielania świadczeń zdrowotnych;

6) świadczenie innych usług z zakresu kultury fizycznej.

§ 7. 1. Przedmiotem działalności innej niż podstawowa COS jest w szczególności wykorzystywanie posiadanej bazy organizacyjno-technicznej i noclegowej do świadczenia usług promujących sport i turystykę, organizowanie związanych z tym konferencji edukacyjnych i szkoleń oraz świadczenie usług w zakresie turystyki i rekreacji ruchowej.

2. Prowadzenie działalności innej niż podstawowa uwzględniać będzie następujące zasady:

1) prowadzenie działalności innej niż podstawowa nie może wpływać negatywnie na realizację zadań z zakresu działalności podstawowej;

2) zakres działalności innej niż podstawowa uzależnia się od zapotrzebowania związanego z realizacją działalności podstawowej;

3) przychody z prowadzenia działalności innej niż podstawowa będą w pierwszej kolejności przeznaczane na realizację zadań z zakresu działalności podstawowej.

3. W przypadku stwierdzenia, że prowadzenie działalności innej niż podstawowa, narusza zasady, o których mowa w ust. 2, Minister może ograniczyć zakres lub sposób prowadzenia działalności innej niż podstawowa, wydając w tym zakresie stosowne wytyczne i zalecenia.

§ 8. 1. COS opracowuje półroczne i roczne sprawozdanie z działalności podstawowej i innej niż podstawowa. W sprawozdaniu określa się zakres oraz rodzaj prowadzonej działalności podstawowej i innej niż podstawowa, a także wysokość przychodów uzyskanych z tych działalności.

2. Dyrektor COS przekazuje Ministrowi półroczne sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, do dnia 31 lipca danego roku, a roczne sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, do dnia 15 marca następnego roku.

Rozdział 3.

Organy COS i struktura organizacyjna.

§ 9. 1. W skład COS wchodzi centrala COS z siedzibą w Warszawie oraz samobilansujące się jednostki organizacyjne (oddziały):

1) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Giżycku;

2) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale;

3) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku;

4) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu;

5) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma Cetniewo we Władysławowie;

6) Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem.

2. Wymienione w ust. 1 Ośrodki Przygotowań Olimpijskich, zwane dalej „Ośrodkami”, mogą posługiwać się nazwą skróconą „COS-OPO w ... (nazwa miejscowości)”.

§ 10. 1. Dyrektora COS powołuje i odwołuje Minister.

2. Dyrektor COS zarządza COS przy pomocy nie więcej niż dwóch zastępców, głównego księgowego COS, kierowników komórek organizacyjnych oraz samodzielnych stanowisk pracy w COS, a także dyrektorów Ośrodków.

3. Osoby, o których mowa w ust. 2 są odpowiedzialne przed Dyrektorem COS za całość spraw objętych ich zakresem działania.

4. Dyrektora COS, w czasie jego nieobecności, zastępuje wyznaczony przez niego zastępca lub inny pracownik COS, działający w zakresie udzielonego mu pełnomocnictwa.

§ 11. 1. Dyrektor zarządza całokształtem działalności COS.

2. Do zadań Dyrektora należy w szczególności:

1) zarządzanie instytucją gospodarki budżetowej;

2) reprezentowanie instytucji gospodarki budżetowej na zewnątrz;

3) przygotowanie i nadanie regulaminu organizacyjnego instytucji gospodarki budżetowej;

4) przygotowanie projektu rocznego planu finansowego;

5) przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego instytucji gospodarki budżetowej;

6) przygotowanie rocznego sprawozdania z działalności instytucji gospodarki budżetowej, którego zakres informacyjny określa art. 49 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047, 2255 oraz z 2017 r. poz. 61, 245, 791, 1089).

3. Dyrektor jest kierownikiem instytucji gospodarki budżetowej posiadającej osobowość prawną oraz wykonuje zadania pracodawcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. 2016 r. poz. 2138, 2255 oraz z 2017 r. poz. 962).

4. Dyrektor jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników COS.

5. Do zadań Dyrektora w tym zakresie należy w szczególności: ustalanie zakresów obowiązków pracowniczych, ustalanie regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania, jak również sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem obowiązków pracowniczych.

§ 12. Zatrudnianie i zwalnianie zastępców Dyrektora COS, Głównego Księgowego COS oraz Dyrektorów Ośrodków następuje za uprzednią pisemną zgodą Ministra.

§ 13. 1. Organizację wewnętrzną COS określa regulamin organizacyjny składający się z części ogólnej i części szczegółowej obowiązującej odrębnie dla COS – siedziby w Warszawie i poszczególnych Ośrodków.

2. Regulamin organizacyjny w części ogólnej i części szczegółowej dla COS – siedziby w Warszawie nadawany jest przez Dyrektora COS w uzgodnieniu z Ministrem, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Regulamin organizacyjny w części szczegółowej dla Ośrodka nadawany jest przez Dyrektora Ośrodka w uzgodnieniu z Dyrektorem COS.

Rozdział 4.

Mienie i gospodarka finansowa

§ 14. 1. COS wyposażony jest w środki obrotowe pozostałe po zlikwidowanym zakładzie budżetowym pod nazwą Centralny Ośrodek Sportu, działającym na podstawie zarządzenia nr 19 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 maja 2008 r. w sprawie działania Centralnego Ośrodka Sportu, zmienionego zarządzeniem nr 16 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 10 marca 2009 r. oraz zarządzeniem nr 20 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 23 kwietnia 2009 r., określone w bilansie sporządzonym na dzień zakończenia likwidacji zakładu budżetowego.

2. Na majątek przekazany COS składają się:

1) nieruchomości, określone w załączniku nr 2 do zarządzenia nr 32 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie utworzenia instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Sportu”, zmienionego zarządzeniem nr 22 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 października 2011 r., przekazane COS na własność w trybie i na zasadach określonych w dziale II rozdział 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2260 oraz z 2017 r. poz. 820);

2) mienie ruchome, określone w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 32 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie utworzenia instytucji gospodarki budżetowej pod nazwą „Centralny Ośrodek Sportu”, zmienionego zarządzeniem nr 22 Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 października 2011 r. oraz środki pieniężne pozostałe po zlikwidowanym zakładzie budżetowym Centralny Ośrodek Sportu przekazane COS w trybie i na zasadach określonych w art. 88 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241, z późn. zm.2)).

3. COS gospodaruje samodzielnie przekazanym mu mieniem kierując się zasadą efektywności wykorzystania posiadanego mienia.

4. COS w celu zaciągnięcia zobowiązania przewyższającego 30% rocznych przychodów jest obowiązany uzyskać pisemną zgodę Ministra.

§ 15. COS samodzielnie gospodaruje mieniem, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz § 16 i § 17.

2. Dokonanie przez COS czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym wniesienia ich jako wkładu do spółki lub spółdzielni, wymaga pisemnej zgody, jeżeli wartość rynkowa tych składników przekracza 200 000 złotych:

1) organu nadzorującego – jeżeli wartość rynkowa składników aktywów trwałych wynosi do 5 000 000 złotych,

2) Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – jeżeli wartość rynkowa składników aktywów trwałych przekracza 5 000 000 złotych.

3. Dokonanie przez COS czynności prawnej w zakresie oddania składników, o których mowa w ust. 2, do korzystania innemu podmiotowi, na okres dłuższy niż 180 dni w roku kalendarzowym, wymaga pisemnej zgody, jeżeli wartość rynkowa przedmiotu czynności prawnej przekracza 200 000 złotych:

1) organu nadzorującego – jeżeli wartość rynkowa przedmiotu czynności prawnej wynosi do 5 000 000 złotych,

2) Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – jeżeli wartość rynkowa świadczenia za oddanie do korzystania przedmiotu czynności prawnej przekracza 5 000 000 złotych.

3. Czynność prawna dotycząca utworzenia lub udziału COS w innej osobie prawnej wymaga uprzedniej pisemnej zgody Ministra.

§ 16. 1. Nieruchomości COS mogą być przedmiotem czynności prawnych, z uwzględnieniem przepisów o gospodarce nieruchomościami.

2. Oddanie nieruchomości COS do korzystania na czas oznaczony, dłuższy niż rok i nie dłuższy niż 3 lata, wymaga pisemnego powiadomienia Ministra.

3. Nabycie przez COS nieruchomości wymaga uprzedniej pisemnej zgody Ministra.

§ 17. Mienie ruchome COS, o wartości przekraczającej 100.000 zł (według wartości księgowej na dzień zbywania mienia), zbywane jest za uprzednią pisemną zgodą Ministra z uwzględnieniem § 15 Statutu.

§ 18. Źródłami uzyskiwania przychodów COS są w szczególności:

1) prowadzona działalność podstawowa oraz inna niż podstawowa;

2) dotacje z budżetu państwa;

3) dotacje z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej;

4) środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz innych źródeł zagranicznych i krajowych;

5) pozostałe przychody wynikające z realizacji przedmiotu działalności COS.

§ 19. 1. Zysk znajdujący się w dyspozycji COS, w pierwszej kolejności przeznacza się na:

1) budowę, przebudowę, montaż, remont i utrzymywanie obiektów sportowych;

2) świadczenie usług w zakresie szkolenia na rzecz polskich związków sportowych i innych podmiotów działających w zakresie kultury fizycznej przy wykorzystaniu obiektów sportowych.

2. Fundusz COS zwiększa się lub zmniejsza o zysk pozostający w dyspozycji COS lub stratę.

§ 20. W planie finansowym COS mogą być dokonywane zmiany przychodów i kosztów oraz innych pozycji w trakcie roku budżetowego po uzyskaniu pisemnej zgody Ministra, z tym że nie mogą one spowodować zwiększenia dotacji z budżetu państwa i pogorszenia planowanego wyniku finansowego. O dokonanych zmianach w planie finansowym Dyrektor COS niezwłocznie powiadamia ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

§ 21. Dyrektor COS przekazuje Ministrowi, w trybie i terminach określonych w odrębnych przepisach, a także każdorazowo na żądanie Ministra, informacje z wykonania rocznego planu finansowego.

Rozdział 5.

Audyt wewnętrzny

§ 22. W COS prowadzi się audyt wewnętrzny na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Rozdział 6.

Nadzór

§ 23. 1. Minister sprawuje nadzór nad działalnością COS, w tym może dokonywać kontroli i oceny działalności COS oraz pracy Dyrektora COS.

2. Dyrektor COS na żądanie Ministra udostępnia odpisy, kopie lub wyciągi z dokumentów wewnętrznych COS oraz udziela pisemnych wyjaśnień dotyczących działalności COS.

3. Minister może określić dla Dyrektora COS wiążące wytyczne oraz zalecenia w zakresie realizowanych przez COS zadań.

§ 24. 1. Dyrektor COS przekazuje Ministrowi w terminach do 30 czerwca i 31 grudnia danego roku informacje o przeprowadzanych w COS kontrolach zewnętrznych i wewnętrznych.

2. Każdorazowo po zakończeniu kontroli zewnętrznych oraz po otrzymaniu dokumentu kończącego kontrolę, Dyrektor COS przekazuje Ministrowi, w terminie 30 dni, kopię wskazanego dokumentu oraz informację o podjętych działaniach, związanych z jego realizacją.

Rozdział 7.

Zmiana statutu

§ 25. Zmian statutu dokonuje Minister z własnej inicjatywy lub na wniosek Dyrektora COS, w drodze zarządzenia.

 

 

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały opublikowane w Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, 1984 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 60, 191, 659, 933, 935 i 1089.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706, z 2010 r. Nr 96, poz. 620, Nr 108, poz. 685, Nr 152, poz. 1020, Nr 161, poz. 1078, Nr 226, poz. 1475 i Nr 238, poz. 1578, z 2011 r. Nr 178, poz. 1061, Nr 197, poz. 1170 i Nr 171, poz. 1016 oraz z 2012 r. poz. 986, poz. 1456 i poz. 1548, z 2014 r., poz.1457.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2017-08-28
  • Data wejścia w życie: 2017-08-29
  • Data obowiązywania: 2017-08-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA