REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2003 nr 22 poz. 127
ZARZĄDZENIE NR 715
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 22 grudnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1
1. Zarządzenie określa:
1) szczegółowe zasady organizacji i zakres działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji;
2) zakres działań jednostek organizacyjnych Policji związanych z organizowaniem nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji oraz ich przygotowaniem do wykonywania zadań.
2. Przepisy zarządzenia odnoszące się do komendanta wojewódzkiego Policji, komendy wojewódzkiej Policji i jej komórek organizacyjnych stosuje się odpowiednio do Komendanta Stołecznego Policji, Komendy Stołecznej Policji i jej komórek organizacyjnych.
3. Przepisy zarządzenia odnoszące się do komendanta powiatowego Policji i komendy powiatowej Policji stosuje się odpowiednio do komendanta miejskiego Policji i komendy miejskiej Policji oraz komendanta rejonowego Policji i komendy rejonowej Policji.
§ 2
1. Nieetatowe pododdziały i oddziały prewencji Policji są organizowane do wykonywania zadań oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.
2. Do składu nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji wyznacza się policjantów, którzy pełnią służbę, w komórkach organizacyjnych Policji:
1) noszących nazwę: prewencji, patrolowa, interwencyjna, patrolowo-interwencyjna, konwojowa, ochronna, konwojowo-ochronna, dzielnicowych, policji sądowej;
2) noszących inną nazwę, niż wymienione w pkt 1, które wykonują zadania odpowiadające zadaniom komórek, o których mowa w pkt 1.
Rozdział 2
Zasady organizacji, tworzenia, koncentracji oraz rozformowywania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
§ 3
1. Podstawową komórką nieetatowych pododdziałów prewencji Policji, zwanych dalej „NPP”, jest kompania NPP, której strukturę, określa załącznik do zarządzenia.
2. NPP organizuje się także jako pluton NPP lub drużynę. NPP.
§ 4
1. Kompanie NPP w województwie łączy się, organizując nieetatowy oddział prewencji Policji, zwany dalej „NOP”.
2. Dowództwo NOP składa się z:
1) dowódcy NOP;
2) zastępcy dowódcy NOP do spraw prewencji;
3) zastępcy dowódcy do spraw logistyki;
4) pomocnika dowódcy NOP do spraw łączności;
5) policjanta (kierowcy).
3. Do pełnienia funkcji, o których mowa w ust. 2:
1) pkt 1 – wyznacza się policjantów zajmujących stanowiska: zastępcy naczelnika, kierownika sekcji, eksperta lub specjalisty w wydziale prewencji lub sztabie Policji komendy wojewódzkiej Policji;
2) pkt 2 i 3 – wyznacza się policjantów zajmujących stanowiska: kierownika sekcji, eksperta lub specjalisty w wydziale komendy wojewódzkiej Policji właściwym w sprawach objętych zakresem działania zastępcy dowódcy oddziału;
3) pkt 4 – wyznacza się policjantów komórek organizacyjnych właściwych do spraw łączności komendy wojewódzkiej Policji.
§ 5
1. Komendant wojewódzki Policji organizuje NPP i NOP określając w drodze decyzji:
1) liczbę kompanii NPP w województwie;
2) liczbę i strukturę organizowanych NOP;
3) miejsca koncentracji i siedziby NOP oraz kompanii, plutonów i drużyn NPP;
4) imiennie policjantów pełniących funkcje, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1–4;
5) NPP, które utworzą komendanci powiatowi Policji.
2. Liczbę organizowanych kompanii NPP ustala się na podstawie łącznego stanu etatowego stanowisk policyjnych w komórkach, o których mowa w § 2 ust. 2, z zachowaniem następujących proporcji:
1) 30% stanowisk przy stanie etatowym do 2000 policjantów;
2) 25% stanowisk przy stanie etatowym powyżej 2000 policjantów.
3. Organizując NPP, zapewnia się dodatkowo rezerwę osobową obejmującą 20% stanu osobowego NPP, przeznaczoną do utrzymania pełnej obsady stanowisk, w szczególności w przypadku absencji chorobowej i urlopów.
4. Jeżeli zastosowanie wskaźników określonych w ust. 2 nie pozwala na jednoznaczne określenie liczby organizowanych kompanii NPP, decyzję w tej sprawie podejmuje komendant wojewódzki Policji stosownie do przewidywanych potrzeb, jednak nie mniej niż 3 kompanie NPP.
§ 6
1. Komendanci powiatowi Policji, tworząc NPP, wyznaczają imiennie policjantów do składu NPP spośród podległych sobie policjantów, kierując się ich sprawnością fizyczną oraz kwalifikacjami przydatnymi do wykonywania zadań przez NPP, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Policjanci wyznaczeni do pełnienia funkcji dowódczych w NPP powinni posiadać przeszkolenie, predyspozycje i doświadczenie w dowodzeniu pododdziałami Policji.
§ 7
1. Zgrupowanie w jednym miejscu policjantów wchodzących w skład NPP, zwane dalej „koncentracją NPP”, można zarządzić w przypadkach:
1) wystąpienia na terenie województwa zbiorowych naruszeń prawa;
2) konieczności zapewnienia porządku publicznego podczas zgromadzeń, imprez i uroczystości;
3) konieczności zapewnienia ochrony porządku publicznego i mienia obywateli w czasie akcji ratowniczych podczas katastrof naturalnych, awarii technicznych i zagrożeń epidemiologicznych lub ekologicznych;
4) organizowania działań w ramach pościgów za niebezpiecznymi przestępcami;
5) innych wydarzeń nadzwyczajnych wymagających natychmiastowego użycia zwiększonych sił policyjnych.
2. Koncentracje. NPP zarządza się również na czas doskonalenia zawodowego.
§ 8
1. Decyzje, o koncentracji NOP lub wybranych NPP w województwie podejmuje komendant wojewódzki Policji, uwzględniając wyniki analizy i ocenę, stanu porządku publicznego na terenie województwa.
2. Komendant powiatowy Policji w przypadkach, o których mowa w § 7 ust. 1, może podjąć decyzje, o koncentracji NPP utworzonych z podległych mu policjantów i skierować je do działań na obszarze powiatu.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do koncentracji, o której mowa w § 7 ust. 2.
4. O zarządzonej koncentracji komendant powiatowy Policji niezwłocznie informuje komendanta wojewódzkiego Policji za pośrednictwem komórki organizacyjnej komendy wojewódzkiej Policji wykonującej zadania sztabu Policji, podając dane na temat czasu i przyczyny koncentracji oraz liczby uczestniczących policjantów.
§ 9
1. Komendant Główny Policji może zarządzić koncentrację NPP albo NOP przeznaczonych do działań na terenie innego województwa lub do działań o szerszym zasięgu.
2. Koncentracja, o której mowa w ust. 1, może nastąpić także na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji właściwego dla miejsca działań.
§ 10
Decyzję o rozformowaniu NPP albo NOP komendanci, o których mowa w § 8 i 9, podejmują niezwłocznie po ustaniu okoliczności, które uzasadniały koncentrację.
Rozdział 3
Zakres działania NPP i NOP
§ 11
Do zakresu działania NPP i NOP należy wykonywanie zadań w przypadkach, o których mowa w § 7 ust. 1.
§ 12
1. NPP mogą być wykorzystywane do uzupełnienia stanów osobowych oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji, zwanych dalej „OPP”, na czas ich działań.
2. Komendant wojewódzki Policji wyznacza NPP przewidywane do uzupełniania stanów osobowych OPP.
§ 13
1. Przygotowywanie policjantów do wykonywania zadań w NPP odbywa się w ramach doskonalenia zawodowego organizowanego regionalnie i w miejscu pełnienia służby.
2. Doskonaleniem zawodowym NPP objęci są wszyscy policjanci wyznaczeni do składu NPP, w tym wyznaczeni jako rezerwa osobowa, o której mowa w § 5 ust. 3.
3. Doskonalenie zawodowe NPP jest organizowane na podstawie rocznych planów opracowywanych przez komórkę komendy wojewódzkiej Policji realizującą zadania sztabu Policji, zatwierdzanych przez komendanta wojewódzkiego Policji, i jest prowadzone na podstawie programów tych przedsięwzięć.
4. Organizując doskonalenie zawodowe NPP, należy:
1) planować zajęcia plutonów i drużyn NPP w jednostkach je tworzących;
2) doskonalić umiejętności nabyte w trakcie zajęć, o których mowa w pkt 1, podczas ćwiczeń zgrywających organizowanych dla NPP o strukturze co najmniej kompanii.
§ 14
1. NPP, o których mowa w § 12 ust. 2, oraz policjanci wyznaczeni na stanowiska dowódcy i zastępców dowódcy kompanii NPP uczestniczą w zajęciach doskonalenia zawodowego organizowanych i prowadzonych przez OPP.
2. Tematyka wspólnych zajęć powinna odpowiadać zawartości merytorycznej programów doskonalenia zawodowego OPP oraz NPP w komendzie wojewódzkiej Policji.
3. Przy organizowaniu i prowadzeniu doskonalenia zawodowego, o którym mowa w ust. 1, należy zachować następujące zasady:
1) zajęcia dla NPP, o których mowa w § 12 ust. 2, oraz kadry dowódczej NPP powinny być organizowane nie rzadziej niż raz na kwartał;
2) we wspólnych zajęciach z oddziałem prewencji Policji uczestniczy kompania NPP, a z samodzielnym pododdziałem prewencji Policji – pluton NPP;
3) wymiana NPP uczestniczących we wspólnych zajęciach może być przeprowadzona po upływie 12 miesięcy.
4. Liczbę kompanii NPP wyznaczonych do udziału w doskonaleniu zawodowym z oddziałami prewencji Policji w Katowicach i Warszawie określą, z zachowaniem ust. 3, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach i Komendant Stołeczny Policji.
Rozdział 4
Organizacja dowodzenia oraz zadania dowództwa NOP i NPP
§ 15
1. Dowódca NOP jest w czasie koncentracji przełożonym wszystkich policjantów oddziału. Podlega on komendantowi wojewódzkiemu Policji.
2. Do obowiązków dowódcy NOP w szczególności należy:
1) utrzymanie oddziału w stanie gotowości do realizacji zadań oraz dowodzenie nim w czasie działań;
2) wdrożenie i stały nadzór nad utrzymaniem regulaminowego porządku zgrupowania w przypadku koncentracji podległych NPP, a także zapewnienie policjantom odpowiednich warunków socjalno-bytowych;
3) sprawowanie nadzoru i kontroli nad przebiegiem doskonalenia zawodowego oraz osobiste prowadzenie zajęć;
4) nadzór i organizowanie pracy podległej kadry dowódczej;
5) utrzymanie właściwej dyscypliny i stosunków międzyludzkich;
6) składanie meldunków, sprawozdań i informacji przełożonym o wykonaniu zadań lub przebiegu doskonalenia zawodowego.
§ 16
1. Zastępca dowódcy NOP do spraw prewencji podlega bezpośrednio dowódcy oddziału.
2. Do obowiązków zastępcy dowódcy NOP do spraw prewencji w szczególności należy:
1) prowadzenie ewidencji osobowej, sporządzanie raportów stanu sił i środków oraz projektów rozkazów dziennych oddziału;
2) opracowanie, doskonalenie i aktualizacja systemu alarmowania oddziału;
3) przygotowanie założeń do ćwiczeń sztabowych z kadrą dowódczą;
4) organizowanie i sprawowanie kontroli nad przebiegiem doskonalenia zawodowego oraz osobiste prowadzenie zajęć;
5) przygotowanie ćwiczeń taktycznych i zgrywających podległych NPP z OPP;
6) przygotowanie pomocy oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia doskonalenia zawodowego;
7) kontrola pełnienia służby prewencyjnej i wewnętrznej oddziału;
8) przygotowanie koncepcji i planów działania oddziału w określonych sytuacjach i warunkach;
9) składanie meldunków i informacji dowódcy NOP o realizacji nałożonych obowiązków.
§ 17
1. Zastępca dowódcy NOP do spraw logistyki podlega bezpośrednio dowódcy oddziału.
2. Do obowiązków zastępcy dowódcy NOP do spraw logistyki w szczególności należy:
1) sprawowanie nadzoru nad sprawnością i gotowością do użycia środków i sprzętu techniczno-bojowego przyjętego z jednostek Policji na czas koncentracji podległych NPP;
2) prowadzenie ewidencji materiałowej i technicznej w oddziale;
3) nadzór nad utrzymaniem w pomieszczeniach i rejonie zakwaterowania oddziału porządku, czystości i higieny;
4) zapewnienie wyżywienia, pomocy lekarskiej i należytych warunków socjalno-bytowych policjantom oddziału przy udziale właściwych komórek organizacyjnych komendy wojewódzkiej Policji.
3. Zastępca dowódcy NOP do spraw logistyki po zakończeniu działań przez NOP sporządza notatkę zawierającą informacje dotyczące:
1) sprawności technicznej środków transportu oraz sprzętu techniczno-bojowego przyjętego z jednostek Policji na czas koncentracji NPP;
2) stanu technicznego pomieszczeń wykorzystywanych do kwaterowania oraz warunków socjalno-bytowych, jakie zapewniono policjantom;
3) sprawności przyjętego systemu organizacji zaopatrzenia, wyżywienia oraz pomocy medycznej;
4) działalności asystentów (szefów kompanii NPP);
5) współpracy z komórkami organizacyjnymi komend wojewódzkich Policji właściwymi w sprawach łączności, transportu i zaopatrzenia oraz pracownikami służb wspomagających w innych jednostkach organizacyjnych Policji;
6) wniosków do wykorzystania w następnych operacjach.
4. Notatkę, o której mowa w ust. 3, przekazuje się do komórek organizacyjnych właściwych w sprawach transportu i zaopatrzenia komendy wojewódzkiej Policji za pośrednictwem komórki organizacyjnej wykonującej zadania sztabu Policji.
§ 18
1. Pomocnik dowódcy NOP do spraw łączności jest przełożonym asystentów do spraw łączności w NPP na czas koncentracji oddziału. Podlega on bezpośrednio dowódcy NOP.
2. Do obowiązków pomocnika dowódcy NOP do spraw łączności w szczególności należy:
1) organizowanie łączności w oddziale w porozumieniu z naczelnikami właściwych wydziałów komend wojewódzkich Policji, na podstawie instrukcji i wytycznych Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji;
2) opracowanie niezbędnych dokumentów organizacji łączności takich, jak: zarządzenia łączności, schematy organizacji łączności, dane radiowe oraz wyciągi z tych danych;
3) kontrolowanie stanu łączności, kontrolowanie i przestrzeganie zasad eksploatacji urządzeń łączności radiotelefonicznej i prowadzenia korespondencji radiotelefonicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
4) rozliczanie sił i środków łączności oraz podawanie aktualnego stanu środków łączności na żądanie przełożonych;
5) odtwarzanie sprawności technicznej sprzętu łączności przez jego przeglądy, naprawy we własnym zakresie oraz organizowanie przekazywania uszkodzonego sprzętu do naprawy komendzie wojewódzkiej Policji właściwej dla miejsca działań;
6) nadzór nad asystentami do spraw łączności oraz systemem łączności NPP wchodzących w skład oddziału;
7) prowadzenie zajęć dla kadry dowódczej w zakresie organizacji i utrzymania łączności oraz eksploatacji urządzeń łączności.
3. Pomocnik dowódcy NOP do spraw łączności po zakończeniu działań przez NOP sporządza notatkę zawierającą informacje dotyczące:
1) oceny przyjętej w trakcie działań organizacji łączności i jej zabezpieczenia technicznego;
2) sprawności systemów łączności radiotelefonicznej komendy wojewódzkiej Policji właściwej dla miejsca działań;
3) stanu technicznego sprzętu łączności i typowych jego uszkodzeń;
4) działalności asystentów do spraw łączności;
5) współpracy z komórkami organizacyjnymi komend wojewódzkich Policji właściwymi w sprawach łączności i policjantami innych jednostek organizacyjnych Policji;
6) wniosków do wykorzystania w kolejnych działaniach.
4. Notatkę, o której mowa w ust. 3, przekazuje się kierownikowi komórki organizacyjnej komendy wojewódzkiej Policji właściwej w sprawach łączności za pośrednictwem komórki organizacyjnej wykonującej zadania sztabu Policji.
§ 19
1. Dowódca kompanii NPP jest przełożonym wszystkich policjantów kompanii na czas koncentracji. Podlega on komendantowi Policji, który zarządził koncentrację albo dowódcy NOP.
2. Do obowiązków dowódcy kompanii NPP w szczególności należy:
1) utrzymanie kompanii w stanie gotowości do realizacji zadań oraz osobiste dowodzenie w czasie działań;
2) realizowanie programu doskonalenia zawodowego;
3) doskonalenie umiejętności kadry dowódczej kompanii;
4) prowadzenie ćwiczeń sztabowych z kadrą dowódczą kompanii;
5) umacnianie dyscypliny służbowej i kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich w kompanii;
6) nadzór nad przestrzeganiem regulaminowego porządku dnia w rejonie zakwaterowania kompanii;
7) zapewnienie policjantom należytych warunków socjalno-bytowych.
§ 20
1. Zastępca dowódcy kompanii NPP podlega bezpośrednio dowódcy kompanii NPP oraz zastępuje go w przypadku jego nieobecności.
2. Do obowiązków zastępcy dowódcy kompanii w szczególności należy:
1) planowanie i prowadzenie doskonalenia zawodowego kadry dowódczej kompanii;
2) przygotowanie założeń do ćwiczeń sztabowych z kadrą dowódczą kompanii;
3) przygotowanie ćwiczeń taktycznych i zgrywających z OPP;
4) kontrolowanie pełnienia służby prewencyjnej i wewnętrznej w kompanii;
5) sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad przestrzeganiem regulaminowego porządku dnia w rejonie zakwaterowania kompanii.
§ 21
1. Asystent (szef kompanii NPP) podlega bezpośrednio dowódcy kompanii NPP.
2. Do obowiązków asystenta (szefa kompanii NPP) w szczególności należy:
1) prowadzenie ewidencji stanów osobowych, wyposażenia indywidualnego i zbiorowego kompanii;
2) sprawowanie nadzoru nad stanem technicznym, właściwym użytkowaniem i przechowywaniem mienia powierzonego policjantom oraz materiałów i sprzętu stanowiącego wyposażenie kompanii;
3) dbanie o konserwację sprzętu i środków technicznych będących na wyposażeniu kompanii;
4) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych w rejonie zakwaterowania kompanii;
5) zapewnienie wyżywienia, wypoczynku, pomocy lekarskiej oraz należytych warunków socjalno-bytowych policjantom podczas koncentracji kompanii;
6) dbanie o przestrzeganie porządku, czystości i higieny, a także sprawność urządzeń sanitarnych i grzewczych podczas koncentracji kompanii.
3. Przepisy § 17 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do asystenta (szefa kompanii NPP) w przypadku, gdy koncentracji podlegała wyłącznie kompania NPP.
§ 22
1. Asystent do spraw łączności kompanii NPP podlega bezpośrednio dowódcy kompanii NPP albo pomocnikowi dowódcy NOP do spraw łączności.
2. Do obowiązków asystenta do spraw łączności kompanii NPP w szczególności należy:
1) utrzymywanie w gotowości i pełnej sprawności sprzętu łączności eksploatowanego w kompanii;
2) pomoc dowódcy kompanii NPP w organizacji i utrzymaniu systemu łączności, w tym przygotowanie niezbędnych dokumentów;
3) szybka i sprawna lokalizacja uszkodzeń sprzętu łączności oraz usuwanie uszkodzeń w miarę posiadanych możliwości technicznych;
4) kontrola i ładowanie źródeł zasilania sprzętu łączności;
5) instruowanie użytkowników sprzętu w zakresie jego eksploatacji oraz zasad prowadzenia łączności zgodnie z instrukcjami i wytycznymi Dyrektora Biura Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji;
6) kontrolowanie sieci radiowych wykorzystywanych przez kompanię.
3. Przepisy § 18 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do asystenta do spraw łączności kompanii NPP w przypadku, gdy koncentracji podlegała wyłącznie kompania NPP.
§ 23
1. Dowódca plutonu NPP jest przełożonym wszystkich policjantów w plutonie podczas koncentracji. Podlega on bezpośrednio komendantowi Policji, który zarządził koncentrację albo dowódcy kompanii NPP.
2. Do obowiązków dowódcy plutonu NPP w szczególności należy:
1) dowodzenie plutonem podczas realizacji zadań;
2) prowadzenie doskonalenia zawodowego z policjantami zgodnie z programem i instruktażem przełożonych;
3) przygotowanie plutonu do pełnienia służby, rozmieszczenie patroli, określenie zadań oraz sprawowanie nadzoru nad pełnieniem służby;
4) kształtowanie dyscypliny służbowej oraz dbanie o regulaminowy wygląd policjantów i porządek w rejonie zakwaterowania plutonu.
3. W przypadku, gdy w jednostce Policji został utworzony pluton NPP, jego dowódca prowadzi ewidencję stanu osobowego, wyposażenia indywidualnego i zbiorowego przeznaczonego dla plutonu.
§ 24
1. Dowódca drużyny NPP jest przełożonym policjantów w drużynie na czas koncentracji. Podlega on bezpośrednio dowódcy plutonu NPP.
2. Do obowiązków dowódcy drużyny NPP w szczególności należy:
1) dowodzenie drużyną podczas realizacji zadań;
2) sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad indywidualnym wyposażeniem policjantów oraz sprzętem stanowiącym wyposażenie drużyny;
3) bezpośrednie reagowanie na przypadki naruszania dyscypliny służbowej przez policjantów.
3. W przypadku, gdy w jednostce Policji została utworzona drużyna NPP, jej dowódca prowadzi ewidencję stanu osobowego, wyposażenia indywidualnego i zbiorowego przeznaczonego dla drużyny.
Rozdział 5
Zakres działań jednostek i komórek organizacyjnych Policji oraz ich kierowników związanych z organizowaniem, przygotowaniem do działania oraz prowadzeniem działań przez NPP i NOP
§ 25
Komendant wojewódzki Policji:
1) sprawuje nadzór nad NPP i NOP za pośrednictwem komórki organizacyjnej komendy wojewódzkiej Policji wykonującej zadania sztabu Policji;
2) zapewnia środki techniczne i kwatermistrzowskie niezbędne do wyposażenia NPP i NOP;
3) zapewnia zabezpieczenie medyczne;
4) wyznacza policjantów przeszkolonych w obsłudze sprzętu wideo do rejestracji i przebiegu działań;
5) organizuje okresowe treningi i ćwiczenia sztabowe dla kadry dowódczej NPP i NOP oraz innych policjantów przewidywanych do wykonywania funkcji dowódczych i logistycznych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa publicznego na obszarze województwa;
6) zarządza, co najmniej raz w roku, sprawdzenie skuteczności systemu alarmowania i powiadamiania NPP i NOP.
§ 26
Komendant powiatowy Policji w przypadku podjęcia decyzji o koncentracji NPP albo NOP utworzonego z podległych mu policjantów:
1) zapewnia zabezpieczenie medyczne działań;
2) wyznacza policjantów przeszkolonych w obsłudze sprzętu wideo do rejestracji działań zespołowych NPP.
§ 27
Komendanci jednostek organizacyjnych Policji, tworząc NPP, udostępniają podległym policjantom uzbrojenie, środki transportu i wyposażenie techniczne.
§ 28
Komórka organizacyjna komendy wojewódzkiej Policji właściwa w sprawach łączności zapewnia środki techniczne umożliwiające prawidłową łączność dowodzenia, współdziałania i alarmowania.
§ 29
W komendzie wojewódzkiej Policji prowadzi się dokumentacje, związaną z funkcjonowaniem NPP i NOP zawierającą:
1) decyzje, komendanta wojewódzkiego Policji, o której mowa w § 5 ust. 1;
2) wyciąg z planu organizacji łączności komendy wojewódzkiej Policji do działań w przypadkach, o których mowa w § 7 ust. 1, a także do działań w sytuacji określonej w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zawierający:
a) tabelę sygnałów dowodzenia,
b) rozliczenie sił i środków łączności;
3) wykazy stanu i rodzaju wyposażenia przeznaczonego dla NPP i NOP oraz miejsce jego składowania i tryb pobierania;
4) planowaną organizacje, systemu kwaterowania i żywienia NPP i NOP;
5) system powiadamiania i alarmowania kadry dowódczej i policjantów wchodzących w skład NPP i NOP;
6) plan i programy doskonalenia zawodowego NPP i NOP.
§ 30
W komendzie powiatowej Policji prowadzi się dokumentacje, związaną z funkcjonowaniem NPP albo NOP zawierającą:
1) imienny wykaz policjantów wyznaczonych do składu ze wskazaniem pełnionych przez nich funkcji;
2) organizacje, alarmowania kadry dowódczej i policjantów;
3) książkę, służby policjantów NPP;
4) dziennik doskonalenia zawodowego wraz z konspektami;
5) ewidencje, wyposażenia indywidualnego i zbiorowego NPP;
6) wyciąg z dokumentacji, o której mowa w § 29, dotyczący NPP albo NOP tworzonych w komendzie powiatowej Policji.
§ 31
1. Dokumenty, o których mowa w § 29 i 30, przechowują, z zastrzeżeniem ust. 2, komórki organizacyjne właściwych jednostek Policji wykonujące zadania sztabów Policji.
2. Dokumenty określające organizację alarmowania NPP oraz wyciąg z planu organizacji łączności NPP przechowują dyżurni jednostek Policji, w których utworzono NPP.
§ 32
Dowódca OPP przekazuje, raz na półrocze, komendantowi wojewódzkiemu Policji za pośrednictwem komórki organizacyjnej komendy wojewódzkiej Policji wykonującej zadania sztabu Policji informację o przebiegu zajęć, o których mowa w § 14 ust. 1, poziomie opanowania umiejętności oraz stwierdzonej absencji w NPP podczas tych zajęć.
§ 33
Biuro Służby Prewencyjnej Komendy Głównej Policji:
1) sprawuje nadzór nad organizowaniem i doskonaleniem zawodowym NPP i NOP;
2) koordynuje koncentrację i przemieszczenie NPP albo NOP w przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 1.
§ 34
Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji nadzoruje i koordynuje zabezpieczenie potrzeb w środki łączności, zgodnie z obowiązującymi normami należności, oraz określa zasady organizacji łączności radiotelefonicznej w NPP i NOP.
Rozdział 6
Przepisy końcowe
§ 35
Komendanci wojewódzcy Policji dostosują organizację i tryb szkolenia NPP do wymogów określonych w zarządzeniu w terminie do dnia 31 stycznia 2004 r.
§ 36
W zarządzeniu nr 25 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania komend, komisariatów i innych jednostek organizacyjnych Policji (Dz. Urz. KGP z 2003 r. Nr 2, poz. 4) § 15 otrzymuje brzmienie:
„§ 15. Zasady organizacji i zakres działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji określają odrębne przepisy”.
§ 37
Traci moc zarządzenie nr 9 Komendanta Głównego Policji z dnia 17 kwietnia 1998 r. w sprawie organizowania i koncentracji nieetatowych pododdziałów Policji.
§ 38
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia podpisania.
Komendant Główny Policji |
nadinsp. Leszek Szreder |
|
1) Zmiany do tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130 poz. 1188 i 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609 i Nr 192, poz. 1873.
Załącznik do zarządzenia nr 715
Komendanta Głównego Policji
z dnia 22 grudnia 2003 r.
Struktura kompanii NPP
Lp. | Nazwa komórki / stanowiska | Liczba stanowisk | ||
Ogółem | w tym: | |||
Kadra dowódcza | Policjanci | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1. | Dowództwo kompanii | 1 | 1 | – |
– Dowódca kompanii | ||||
| – zastępca dowódcy kompanii | 1 | 1 | – |
| – asystent (szef kompanii) | 1 | 1 | – |
| – asystent do spraw łączności | 1 | 1 | – |
| – policjant (kierowca, strażak, sanitariusz) | 3 | – | 3 |
7 | 4 | 3 | ||
2. | Pluton (4) |
|
|
|
| – dowódca plutonu | 4 | 4 | – |
| – dowódca drużyny | 12 | 12 | – |
| – policjant (w tym kierowcy) | 72 | – | 72 |
88 | 16 | 72 | ||
Ogółem | 95 | 20 | 75 |
- Data ogłoszenia: 2003-12-29
- Data wejścia w życie: 2003-12-29
- Data obowiązywania: 2017-12-16
- Dokument traci ważność: 2018-09-27
- ZARZĄDZENIE NR 962 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 7 lipca 2010 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
- ZARZĄDZENIE NR 1 564 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 28 grudnia 2005 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
- ZARZĄDZENIE NR 4 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 29 stycznia 2013 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
- ZARZĄDZENIE NR 830 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 15 lipca 2004 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
- ZARZĄDZENIE NR 35 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 9 listopada 2017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad organizacji i zakresu działania nieetatowych pododdziałów i oddziałów prewencji Policji
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA