REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 10

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)

z dnia 9 marca 2016 r.

w sprawie nadania statutu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987 oraz z 2015 r. poz. 1505) i art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z 2014 r. poz. 423 oraz z 2015 r. poz. 337 i 1505) zarządza się, co następuje:

§ 1.

 Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nadaje się statut – Muzeum w organizacji, w brzmieniu określonym w załączniku do zarządzenia.

§ 2.

 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: P. Gliński

 

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1894).

Załącznik 1. [STATUT MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939 (W ORGANIZACJI)]

Załącznik do zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 9 marca 2016 r. (poz. 10)

STATUT
MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939
(W ORGANIZACJI)

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (w organizacji), zwane dalej „Muzeum”, jest państwową instytucją kultury, działającą w szczególności na podstawie:

1) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987 oraz z 2015 r. poz. 1505), zwanej dalej „ustawą o muzeach”;

2) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z 2014 r. poz. 423 oraz z 2015 r. poz. 337 i 1505), zwanej dalej „ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej”;

3) ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1446 oraz z 2015 r. poz. 397, 774 i 1505);

4) statutu.

§ 2. 1. Organizatorem Muzeum jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej „Ministrem”.

2. Muzeum jest wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra pod numerem RIK 91/2015.

3. Muzeum posiada osobowość prawną.

§ 3. 1. Siedzibą Muzeum jest Gdańsk.

2. Terenem działania Muzeum jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica.

§ 4. 1. Muzeum używa okrągłej pieczęci z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz nazwą Muzeum w otoku w brzmieniu: „Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (w organizacji)”.

2. Muzeum może używać nazwy skróconej w brzmieniu: „Muzeum Westerplatte (w organizacji)”.

Rozdział 2

Zakres działania Muzeum oraz rodzaj gromadzonych zbiorów

§ 5. Do zakresu działania Muzeum należy:

1) gromadzenie zbiorów i upowszechnianie wiedzy z zakresu dziejów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. jako początku światowego konfliktu – II wojny światowej, tradycji wojskowych i patriotycznych oraz historii i dorobku Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem:

a) losów Wojskowej Składnicy Tranzytowej od początku jej powstania do końca XX w., w tym jej bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 r.,

b) oporu Żołnierza Polskiego przeciwko agresorom III Rzeszy i jej sprzymierzeńcom oraz Związkowi Socjalistycznych Republik Sowieckich;

2) ochrona, utrzymanie i rewitalizacja zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte;

3) zorganizowanie wystawy stałej.

§ 6. Muzeum prowadzi działalność w szczególności przez:

1) gromadzenie zabytków, pamiątek historycznych, archiwaliów oraz materiałów fotograficznych i dokumentacyjnych, związanych z zakresem działania Muzeum, pozyskiwanych w drodze zakupów, darowizn, zapisów, depozytów oraz prac archeologicznych;

2) inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie gromadzonych zbiorów i materiałów dokumentacyjnych;

3) przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;

4) zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz utrzymywanie we właściwym stanie terenu Muzeum wraz ze znajdującymi się na nim obiektami;

5) organizowanie wystaw czasowych, pokazów terenowych i rekonstrukcyjnych, a także organizowanie i prowadzenie innych form działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnej;

6) organizowanie i prowadzenie badań naukowych w zakresie dziejów Wojny Obronnej Polski w 1939 r. oraz historii i dorobku Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej;

7) upowszechnianie i popularyzację wiedzy historycznej o tradycjach narodowych, wojskowych i patriotycznych;

8) opracowywanie, publikowanie i upowszechnianie katalogów zbiorów i wystaw, przewodników wystaw, wyników badań naukowych oraz publikacji popularnonaukowych;

9) udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;

10) prowadzenie działalności wydawniczej;

11) współpracę z polskimi i zagranicznymi muzeami, administracją rządową i samorządową, instytucjami kultury, polskimi i zagranicznymi instytutami naukowo-badawczymi, organizacjami pozarządowymi, a także innymi osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej oraz osobami fizycznymi.

§ 7. Muzeum gromadzi w szczególności wyposażenie, umundurowanie i uzbrojenie oraz zbiory dotyczące wyszkolenia, historii pojazdów mechanicznych i konnych oraz fortyfikacji Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II Rzeczypospolitej, i armii innych państw.

Rozdział 3

Organy nadzorujące oraz organ zarządzający i sposób ich powoływania

§ 8. Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister.

§ 9. 1. Muzeum jest zarządzane przez Dyrektora.

2. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister, w trybie i na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

§ 10. 1. Dyrektor odpowiada za prawidłową realizację działalności statutowej oraz właściwe gospodarowanie mieniem i środkami finansowymi Muzeum.

2. Do zakresu działania Dyrektora należy w szczególności:

1) przeprowadzenie procesu organizacji Muzeum, w tym przygotowanie otwarcia wystawy stałej;

2) nadzór nad zbiorami i ich ewidencjonowaniem oraz nad majątkiem Muzeum;

3) reprezentowanie Muzeum na zewnątrz;

4) przedstawianie właściwym instytucjom i Ministrowi planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków finansowych;

5) nadzór nad redakcją publikacji muzealnych;

6) wydawanie zarządzeń;

7) nadzór nad kontrolą wewnętrzną;

8) zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami Muzeum oraz podejmowanie decyzji wynikających ze stosunku pracy;

9) tworzenie warunków umożliwiających planowanie i realizowanie w Muzeum zadań obronnych oraz zadań w obszarze zarządzania kryzysowego, określonych odrębnymi przepisami.

§ 11. 1. Dyrektor zarządza Muzeum przy pomocy 3 zastępców.

2. Zastępcy są powoływani i odwoływani przez Dyrektora po uzgodnieniu z Ministrem.

§ 12. 1. Przy Muzeum działa Rada Muzeum, której członków powołuje i odwołuje Minister w trybie i na zasadach określonych w ustawie o muzeach.

2. Rada Muzeum działa w zakresie określonym w art. 11 ustawy o muzeach.

3. Rada Muzeum składa się z 15 członków.

§ 13. Organizację wewnętrzną Muzeum, w tym zakres zadań komórek organizacyjnych i stanowisk pracy, określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora Muzeum, po zasięgnięciu opinii Ministra oraz opinii działających w Muzeum organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.

Rozdział 4

Organy doradcze

§ 14. 1. Dyrektor może tworzyć, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej połowy zatrudnionych w Muzeum muzealników, kolegia doradcze.

2. Kolegium doradcze może mieć charakter stały albo być utworzone w związku z realizacją konkretnego zadania.

§ 15. 1. W skład kolegium doradczego wchodzi nie więcej niż 10 członków, których powołuje i odwołuje Dyrektor.

2. Dyrektor wyznacza przewodniczących poszczególnych kolegiów doradczych.

3. Kolegium doradcze działa na posiedzeniach zwoływanych przez Dyrektora co najmniej dwa razy do roku.

4. Posiedzeniom kolegium doradczego przewodniczy przewodniczący kolegium, a w razie jego nieobecności – zastępca przewodniczącego.

5. Kolegium doradcze wybiera spośród swoich członków zastępcę przewodniczącego oraz sekretarza kolegium, który prowadzi dokumentację oraz nadzoruje obsługę kancelaryjno-biurową kolegium.

6. Do odbycia posiedzenia kolegium doradczego jest wymagana obecność co najmniej połowy składu kolegium, w tym przewodniczącego kolegium albo jego zastępcy.

§ 16. 1. Kolegium doradcze wyraża opinie w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego kolegium albo zastępcy przewodniczącego kolegium.

2. Z posiedzenia kolegium doradczego sporządza się protokół, który zawiera porządek posiedzenia, nazwiska obecnych członków kolegium oraz opinie zgłoszone podczas posiedzenia.

3. Protokół podpisują obecni na posiedzeniu członkowie kolegium doradczego.

4. Protokoły są przekazywane Dyrektorowi.

§ 17. Członkowie kolegium doradczego realizują swoje zadania osobiście.

§ 18. 1. Kolegia doradcze korzystają z pomieszczeń, materiałów biurowych i urządzeń Muzeum.

2. Obsługę kancelaryjno-biurową kolegiów doradczych zapewnia Muzeum.

Rozdział 5

Gospodarka finansowa Muzeum

§ 19. 1. Muzeum prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i innych obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

2. Majątek Muzeum wykorzystuje się do celów wynikających z zakresu działania Muzeum.

§ 20. Dyrektor zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, obligatoryjne jego zbadanie przez biegłego rewidenta i przedłożenie do zatwierdzenia Ministrowi.

§ 21. Źródłami finansowania działalności Muzeum są:

1) dotacje przekazywane przez Ministra, w tym:

a) dotacje podmiotowe na finansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów,

b) dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji,

c) dotacje celowe na realizację wskazanych zadań i programów;

2) przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego;

3) przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych;

4) dotacje z budżetu jednostek samorządu terytorialnego;

5) środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.

§ 22. 1. Muzeum może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą według zasad określonych w obowiązujących przepisach, w zakresie:

1) usług konserwatorskich i renowacyjnych;

2) udostępniania zbiorów do celów wystawienniczych, wydawniczych, filmowych, fotograficznych itp.;

3) sprzedaży publikacji, plakatów, pamiątek, materiałów promocyjnych i replik przedmiotów historycznych;

4) wynajmu sprzętu stanowiącego własność Muzeum;

5) dzierżawy majątku nieruchomego i wynajmu pomieszczeń Muzeum na cele niekolidujące z działalnością statutową;

6) organizacji konferencji, sympozjów, koncertów, imprez artystycznych, naukowych i edukacyjnych;

7) usług szkoleniowych;

8) usług transportowych;

9) usług reklamowych;

10) usług związanych z obsługą ruchu turystycznego.

2. Dochód z działalności gospodarczej wykorzystuje się w celu finansowania działalności statutowej Muzeum.

§ 23. 1. Do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum, w tym do składania oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków finansowych i majątkowych jest uprawniony Dyrektor.

2. Dyrektor może ustanawiać pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum, określając zakres pełnomocnictwa.

3. Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa podlega ujawnieniu w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Ministra, za wyjątkiem pełnomocnictw procesowych.

Rozdział 6

Postanowienia końcowe

§ 24. Połączenie, podział lub likwidacja Muzeum może nastąpić w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

§ 25. Zmian statutu dokonuje się w trybie określonym do jego nadania.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-03-09
  • Data wejścia w życie: 2016-03-09
  • Data obowiązywania: 2016-03-09
  • Dokument traci ważność: 2017-02-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA