REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2013 poz. 36

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)

z dnia 18 września 2013 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia i nadania statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987) oraz art. 8 i art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406) zarządza się, co następuje:

§ 1.

W zarządzeniu Nr 6 Ministra Kultury z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie utworzenia i nadania statutu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Dz. Urz. MK Nr 2, poz. 10 i Nr 4, poz. 49, Dz. Urz. MKiDN z 2008 r. Nr 3, poz. 28 oraz z 2011 r. Nr 2, poz. 14) załącznik otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Kadencja członków Rady Muzeum powołanych zarządzeniem Nr 11 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 marca 2011 r. w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Dz. Urz. MKiDN Nr 2, poz. 15) wygasa z dniem upływu kadencji, na którą zostali powołani.

§ 3.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: B. Zdrojewski

 

1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 248, poz. 1482).

Załącznik 1. [Statut Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie]

Załącznik
do zarządzenia
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 18 września 2013 r. (poz. 36)

Statut
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

§ 1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zwane dalej „Muzeum”, jest państwową instytucją kultury działającą w szczególności na podstawie:

1) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406), zwanej dalej „Ustawą”;

2) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2012 r. poz. 987);

3) umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zawartej dnia 30 października 2006 r.;

4) niniejszego statutu.

§ 2. 1. Organizatorem Muzeum jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej „Ministrem”.

2. Muzeum jest instytucją kultury prowadzoną jako wspólna instytucja kultury Ministra i Miasta Stołecznego Warszawy, zwanego dalej „Miastem”.

§ 3. Muzeum jest wpisane do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Ministra pod numerem RIK 58/2005 i posiada osobowość prawną.

§ 4. 1. Siedzibą Muzeum jest m. st. Warszawa.

2. Terenem działania Muzeum jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica.

§ 5. Muzeum używa okrągłej pieczęci z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz nazwą Muzeum w otoku w brzmieniu: „Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”.

Rozdział 2

Zakres działania Muzeum

§ 6. Przedmiotem działania Muzeum jest ukazanie dorobku i przemian sztuki i kultury polskiej XX i XXI wieku w kontekście międzynarodowym oraz prezentacja znaczących zjawisk międzynarodowej sztuki współczesnej.

§ 7. 1. Muzeum prowadzi działalność w szczególności przez:

1) gromadzenie zbiorów i materiałów dokumentacyjnych w statutowo określonym zakresie;

2) katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;

3) udostępnianie zgromadzonych zbiorów;

4) prowadzenie działalności wystawienniczej, promocyjnej, edukacyjnej, badawczej;

5) przechowywanie zgromadzonych zbiorów, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;

6) zabezpieczanie i konserwację posiadanych zbiorów;

7) użyczanie i przyjmowanie w depozyt zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami;

8) opracowywanie, wydawanie i rozpowszechnianie publikacji z zakresu swojej działalności;

9) inspirowanie i prowadzenie działalności upowszechniania kultury;

10) organizowanie lub współorganizowanie spotkań, zjazdów i konferencji, związanych z zakresem swojej działalności;

11) realizowanie w zakresie objętym przedmiotem działania Muzeum nagrań filmowych, telewizyjnych, innych form mediów cyfrowych, a także performensów oraz akcji artystycznych.

2. Muzeum może realizować swoje zadania poprzez współpracę z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi, organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami pozarządowymi, mediami, a także jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej oraz osobami fizycznymi.

§ 8. Muzeum gromadzi dzieła sztuki nowoczesnej i współczesnej oraz wytwory kultury współczesnej, w szczególności malarstwo, rzeźbę, reliefy, rysunki, fotografie, kolaże, grafiki, instalacje, sztukę video, filmy, akcje artystyczne i ich zapisy i wszelkie inne artefakty, obiekty projektowania użytkowego, komiksy, książki artystyczne oraz dokumentację działań artystycznych i archiwa artystów.

§ 9. Muzeum uczestniczy w realizacji zadań wynikających ze strategii i programów rządowych i samorządowych.

Rozdział 3

Organy nadzorujące, organ zarządzający oraz organizacja Muzeum

§ 10. Nadzór nad Muzeum sprawują Minister oraz Miasto.

§ 11. 1. Przy Muzeum działa Rada Muzeum, której członków powołuje i odwołuje Minister w trybie i na zasadach określonych w Ustawie o muzeach, z tym zastrzeżeniem, że w skład Rady Muzeum jest powoływana co najmniej jedna osoba wskazana przez Ministra i co najmniej jedna osoba wskazana przez Miasto.

2. Rada Muzeum liczy 11 członków.

§ 12. 1. Muzeum jest zarządzane przez dyrektora Muzeum, zwanego dalej „dyrektorem”, który reprezentuje Muzeum na zewnątrz.

2. Dyrektora powołuje i odwołuje Minister w uzgodnieniu z Miastem. Kandydata na stanowisko dyrektora można wyłonić w drodze konkursu.

3. Dyrektor organizuje pracę Muzeum i odpowiada za prawidłową realizację działalności statutowej oraz właściwe gospodarowanie mieniem i środkami finansowymi Muzeum.

4. Do zakresu zadań dyrektora należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw organizacyjnych, inwestycyjnych, finansowych, administracyjnych oraz programowo-ekspozycyjnych Muzeum;

2) przedstawianie Ministrowi i Miastu oraz właściwym instytucjom, planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków finansowo-inwestycyjnych;

3) wydawanie zarządzeń;

4) tworzenie warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Muzeum;

5) dokonywanie w imieniu Muzeum czynności z zakresu prawa pracy wobec pracowników Muzeum;

6) tworzenie warunków organizacyjnych i technicznych planowania i realizacji zadań obronnych określonych odrębnymi przepisami.

§ 13. 1. Dyrektor kieruje działalnością Muzeum przy pomocy trzech zastępców. 2. Zastępców powołuje i odwołuje dyrektor w uzgodnieniu z Ministrem i Miastem.

§ 14. 1. Dyrektor może tworzyć kolegia doradcze o charakterze stałym lub dla realizacji konkretnego zadania. Powołując kolegium doradcze dyrektor określa jego przedmiot działania i liczbę członków.

2. W skład kolegium doradczego wchodzą pracownicy merytoryczni Muzeum lub osoby spoza Muzeum, powoływani i odwoływani przez dyrektora.

3. Posiedzenia kolegium doradczego zwołuje dyrektor.

4. Członkowie kolegium doradczego wybierają ze swego grona przewodniczącego.

5. Kolegium doradcze wyraża opinie w formie uchwał.

6. Uchwały kolegium doradczego są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu kolegium. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.

7. Obsługę kancelaryjno-biurową kolegium doradczego zapewnia Muzeum.

§ 15. 1. Organizację wewnętrzną Muzeum określa Regulamin Organizacyjny nadawany przez dyrektora, po zasięgnięciu opinii Ministra i Miasta oraz opinii działających w Muzeum organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.

2. Zmiany Regulaminu Organizacyjnego dokonywane są w trybie określonym dla jego nadania.

Rozdział 4

Gospodarka finansowa Muzeum

§ 16. Muzeum prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w Ustawie i innych obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

§ 17. Podstawą gospodarki finansowej Muzeum jest plan finansowy ustalony przez dyrektora, z zachowaniem dotacji Ministra oraz Miasta.

§ 18. Majątek Muzeum wykorzystuje się dla realizacji celów wynikających z zakresu działania Muzeum.

§ 19. 1. Dyrektor zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego i jego zbadanie przez biegłego rewidenta.

2. Dyrektor przedkłada roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta do zatwierdzenia Ministrowi.

3. Kopię zatwierdzonego przez Ministra rocznego sprawozdania finansowego Muzeum doręcza Miastu.

§ 20. Źródłami finansowania działalności Muzeum są:

1) przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego;

2) przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych;

3) dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego;

4) środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.

§ 21. 1. Do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum, w tym do składania oświadczeń woli w zakresie jego praw i zobowiązań majątkowych jest uprawniony dyrektor.

2. Dyrektor może ustanawiać pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum określając zakres pełnomocnictwa.

3. Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa podlega ujawnieniu w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Ministra, za wyjątkiem pełnomocnictw procesowych.

Rozdział 5

Działalność dodatkowa

§ 22. Muzeum może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą według zasad określonych w obowiązujących przepisach, o ile działalność ta nie spowoduje ograniczenia przedmiotu działalności statutowej Muzeum.

§ 23. Muzeum może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie:

1) sprzedaży publikacji, pamiątek i wyrobów przemysłów kultury;

2) odpłatnego organizowania imprez kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, projekcji, spektakli, koncertów, pokazów, konferencji, szkoleń i innych spotkań;

3) usług związanych z obsługą ruchu turystycznego;

4) wykonywania ekspertyz;

5) usług wydawniczych;

6) wypożyczania zbiorów i materiałów dokumentacyjnych;

7) przygotowywania i wypożyczania wystaw instytucjom pozamuzealnym;

8) usług konserwatorskich i reprodukcyjnych;

9) wynajmu pomieszczeń Muzeum.

§ 24. Przychód z działalności gospodarczej Muzeum wykorzystuje się w celu finansowania działalności statutowej.

Rozdział 6

Postanowienia końcowe

§ 25. Połączenia, podziału lub likwidacji Muzeum dokonuje Minister w trybie i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach.

§ 26. Zmiany statutu wymagają zgodnej woli Ministra i Miasta.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2013-09-19
  • Data wejścia w życie: 2013-09-18
  • Data obowiązywania: 2013-09-18
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA