REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 41
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 7 sierpnia 2012 r.
w sprawie nadania statutu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
Na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.2)) i art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
§ 3.
§ 4.
MINISTER |
Bogdan Zdrojewski |
|
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 248, poz. 1482).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, z 2007 r. Nr 136, poz. 956 oraz z 2011 r. Nr 207, poz. 1230.
3) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. MK z 2001 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 16, poz. 42 oraz z 2005 r. Nr 3, poz. 26.
Załącznik do zarządzenia
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z dnia 7 sierpnia 2012 r.
(poz. 41)
STATUT
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce, zwane dalej „Muzeum”, działa w szczególności na podstawie:
1) ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997r. Nr 5, poz. 24, z późn. zm1));
2) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406);
3) ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.2));
4) niniejszego statutu.
§ 2. 1. Organizatorem Muzeum jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej „Ministrem”.
2. Muzeum jest państwową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra pod numerem 12/92.
3. Muzeum jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministra pod numerem PRM/4/98.
4. Muzeum posiada osobowość prawną.
§ 3. Minister zapewnia Muzeum środki potrzebne do utrzymania i rozwoju Muzeum.
§ 4. Siedzibą Muzeum jest Wieliczka, a terenem działania obszar Rzeczypospolitej Polskiej i zagranica.
§ 5. Muzeum używa pieczęci okrągłej z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz nazwą Muzeum w otoku w brzmieniu: „Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce”.
Rozdział 2
Zakres działania Muzeum
§ 6. Do zakresu działania Muzeum należy upowszechnianie wiedzy z zakresu historii dawnego warzelnictwa i górnictwa solnego, dziejów miast górniczych, techniki kopalnianej, geologii złóż soli, sztuki i etnografii.
§ 7. 1. Muzeum prowadzi działalność przez:
1) gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych związanych z górnictwem, pochodzących w szczególności z żup krakowskich – kopalń soli w Wieliczce i Bochni, także z podkarpackich terenów solonośnych oraz innych kopalń soli zarówno nieczynnych, jak i eksploatowanych;
2) systematyczne uzupełnianie zbiorów w drodze wykopalisk archeologicznych, zakupów, badań i penetracji starych kopalń i terenów solonośnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski i Podkarpacia;
3) inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów i materiałów dokumentacyjnych;
4) przechowywanie zgromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im bezpieczeństwo, i magazynowanie ich w sposób dostępny dla celów naukowych;
5) zabezpieczanie i konserwację zbiorów i w miarę możliwości, zabezpieczanie stanowisk archeologicznych;
6) organizowanie i prowadzenie badań naukowych dotyczących historii kopalnictwa soli w zakresie rozwoju pojęć geologicznych, rozwoju techniki górniczej i mechanizacji dawnych kopalń, techniki dawnego warzelnictwa soli, zagadnień transportu i handlu solą w dawnej Polsce, zagadnień ekonomiki, socjologii, sztuki i etnografii oraz organizowanie wypraw badawczych w głąb starych kopalń w celu dokonania studiów i zebrania materiałów dla badań z dziedziny dawnego górnictwa, geologii i mineralogii oraz paleobotaniki i paleozoologii;
7) organizowanie sesji i zjazdów naukowych, poświęconych zagadnieniom solnictwa -samodzielnie lub wspólnie z innymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami o podobnym jak Muzeum zakresie działania;
8) organizowanie wystaw;
9) udostępnianie w komorach Muzeum, zlokalizowanych w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce, oraz w pomieszczeniach zamku żupnego, zbiorów do celów naukowych, edukacyjnych i turystycznych;
10) zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
11) prowadzenie działalności wydawniczej;
12) szkolenie pracowników Muzeum w dziedzinie muzeologii i zadań muzealnictwa, prowadzenie praktyk dla studentów w zakresie działalności Muzeum oraz prowadzenie szkoleń dla przewodników po kopalni soli w Wieliczce;
13) współpracę z muzeami, instytucjami naukowymi, organizacjami i stowarzyszeniami o pokrewnym jak Muzeum zakresie działania, w kraju i za granicą.
2. Muzeum inwentaryzuje i opracowuje dokumentację naukowo-techniczną, w szczególności w aspekcie historycznym, starych wyrobisk w zabytkowej części kopalni soli w Wieliczce i kopalni w Bochni.
3. Muzeum stanowi, w szczególności w aspekcie naukowym, organ opiniodawczy i doradczy wojewódzkiego konserwatora zabytków dla wyrobisk zabytkowych kopalń soli w Wieliczce i Bochni.
§ 8. Muzeum gromadzi w szczególności:
1) obiekty zabytkowe związane z kopalniami soli w Wieliczce i Bochni oraz innymi obszarami solonośnymi w Polsce, w tym dawne maszyny i narzędzia górnicze, sprzęt oświetleniowy, urządzenia do odwadniania i wentylacji kopalni;
2) dokumenty historyczne, materiały kartograficzne, fotograficzne i inne materiały związane z historią Żup Krakowskich oraz miast górniczych – Wieliczki i Bochni, a także związane z górnictwem solnym w Europie;
3) obiekty archeologiczne pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum na terenie Wieliczki i okolic;
4) okazy skał solnych, a także skał towarzyszących i współwystępujących w obrębie złóż mioceńskich i cechsztyńskich;
5) dzieła malarstwa, rzeźby, grafiki oraz numizmaty, wyroby rzemiosła artystycznego i ludowego, a także inne obiekty związane z historią górnictwa i kulturą górniczą – w szczególności solniczki wykonane w różnych technikach artystycznych.
Rozdział 3
Organizacja Muzeum
§ 9. 1. W skład struktury organizacyjnej Muzeum wchodzą działy i inne komórki organizacyjne oraz samodzielne stanowiska pracy.
2. Zakres zadań działów i innych komórek organizacyjnych oraz samodzielnych stanowisk pracy, o których mowa w ust. 1, określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora Muzeum, z zastrzeżeniem art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§ 10. Muzeum posiada wydzieloną część zabytkowych wyrobisk górniczych na poziomach II i III kopalni soli w Wieliczce, zespół zamku żupnego na terenie miasta Wieliczka i budynki o charakterze administracyjno-gospodarczym obok Szybu Daniłowicza (Park Kingi 6).
Rozdział 4
Organy nadzorujące i organ zarządzający oraz organy doradcze Muzeum
§ 11. Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister.
§ 12. 1. Przy Muzeum działa Rada Muzeum, której członków powołuje i odwołuje Minister w trybie i na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
2. Rada Muzeum działa w zakresie określonym w art. 11 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach.
3. Rada Muzeum składa się z 10 członków.
§ 13. Muzeum zarządzane jest przez dyrektora, którego powołuje i odwołuje Minister w trybie i na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
§ 14. 1. Dyrektor kieruje działalnością Muzeum przy pomocy zastępcy dyrektora.
2. Zastępcę dyrektora powołuje i odwołuje Minister na wniosek dyrektora Muzeum.
§ 15. 1. Dyrektor odpowiada za prawidłową realizację działalności statutowej oraz właściwe gospodarowanie mieniem i środkami finansowymi Muzeum.
2. Do obowiązków dyrektora należy w szczególności:
1) nadzór nad zbiorami i ich ewidencjonowaniem oraz nad majątkiem Muzeum;
2) reprezentowanie Muzeum na zewnątrz;
3) przedstawianie Ministrowi i właściwym instytucjom planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków inwestycyjnych;
4) nadzór nad redakcją wydawnictw muzealnych;
5) wydawanie zarządzeń;
6) zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami Muzeum oraz podejmowanie decyzji wynikających ze stosunku pracy;
7) organizowanie ochrony Muzeum;
8) tworzenie warunków organizacyjnych i technicznych planowania i realizacji zadań obronnych określonych odrębnymi przepisami.
§ 16. 1. W Muzeum działają, utworzone na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, następujące kolegia doradcze:
1) Kolegium Redakcyjne – do spraw opiniowania materiałów złożonych do druku, w liczbie nieprzekraczającej 6 osób;
2) Kolegium Kustoszy – do spraw analizowania i opiniowania działalności merytorycznej Muzeum, w liczbie nieprzekraczającej 10 osób.
2. Przewodniczących kolegiów wyznacza dyrektor Muzeum.
3. Kolegia wybierają spośród swoich członków zastępców przewodniczących oraz w miarę potrzeby, sekretarzy kolegiów, którzy prowadzą dokumentację oraz nadzorują obsługę kancelaryjno-biurową kolegiów.
4. Posiedzenia kolegiów zwoływane są przez dyrektora Muzeum w miarę potrzeby, a w przypadku Kolegium Kustoszy raz w miesiącu.
5. Kadencja kolegiów trwa 4 lata.
§ 17. 1. Kolegia wyrażają opinie w formie uchwał.
2. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, przy obecności co najmniej połowy składu kolegium. W przypadku równej liczby głosów o podjęciu uchwały decyduje głos przewodniczącego kolegium.
3. Z posiedzenia kolegium sporządza się protokół.
4. Protokoły kolegiów wraz z uchwałami są przekazywane dyrektorowi Muzeum.
5. Obsługę kancelaryjno-biurową kolegiów zapewnia Muzeum.
Rozdział 5
Gospodarka finansowa Muzeum
§ 18. Muzeum prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej i innych obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
§ 19. Podstawą gospodarki finansowej Muzeum jest plan finansowy ustalony przez dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji Ministra.
§ 20. Muzeum sporządza plan finansowy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3)).
§ 21. 1. Źródłami finansowania Muzeum są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz innych źródeł.
2. Minister przekazuje Muzeum środki finansowe w formie dotacji:
1) podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów;
2) celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;
3) celowej na realizację wskazanych zadań i programów.
§ 22. Majątek Muzeum wykorzystuje się do celów wynikających z zakresu działania Muzeum.
§ 23. 1. Muzeum może, na zasadach przewidzianych w obowiązujących przepisach, prowadzić jako dodatkową, działalność gospodarczą w zakresie:
1) usług związanych z obsługą ruchu turystycznego;
2) sprzedaży wydawnictw, pamiątek i innych wyrobów związanych tematycznie z profilem działalności Muzeum;
3) organizacji imprez kulturalnych;
4) realizacji filmów dokumentalnych.
2. Dochód uzyskany z działalności gospodarczej wykorzystuje się w celu finansowania działalności statutowej Muzeum.
§ 24. 1. Do składania w imieniu Muzeum oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych uprawniony jest dyrektor Muzeum.
2. Dyrektor Muzeum może ustanawiać pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu Muzeum, określając zakres pełnomocnictwa.
3. Udzielenie i odwołanie pełnomocnictwa podlega ujawnieniu w rejestrze instytucji kultury prowadzonym przez Ministra, za wyjątkiem pełnomocnictw procesowych.
Rozdział 6
Postanowienia końcowe
§ 25. Połączenie, podział albo likwidacja Muzeum następuje na podstawie zarządzenia Ministra.
§ 26. Zmian w statucie dokonuje się w trybie określonym dla jego nadania.
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, z 2007 r. Nr 136, poz. 956 oraz z 2011 r. Nr 207, poz. 1230.
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 50, poz. 362 i Nr 126, poz. 875, z 2007 r. Nr 192, poz. 1394, z 2009 r. Nr 31, poz. 206 i Nr 97, poz. 804 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 474 i Nr 130, poz. 871.
3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726 oraz z 2011 r. Nr 185, poz. 1092, Nr 201, poz. 1183, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429 i Nr 291, poz. 1707.
- Data ogłoszenia: 2012-08-07
- Data wejścia w życie: 2012-08-07
- Data obowiązywania: 2012-08-07
- Dokument traci ważność: 2017-04-28
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA