REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2007 nr 3 poz. 42
ZARZĄDZENIE NR 21
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO1)
z dnia 30 lipca 2007 r.
w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej
Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Bibliotece Narodowej nadaje się statut, który stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Traci moc Zarządzenie nr 29 Ministra Kultury z dnia 30 sierpnia 2005 r. w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej (Dz. Urz. MK z 2005 r. Nr 4, poz. 44)
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2007 r.
MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO |
(-) Kazimierz M. Ujazdowski |
|
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej – kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. Nr 131, poz. 911).
2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 129, poz. 1440, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 oraz z 2006 r. Nr 220, poz. 1600.
Załącznik do Zarządzenia Nr 21
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 30 lipca 2007 r.
STATUT BIBLIOTEKI NARODOWEJ
I. PRZEPISY OGÓLNE
§ 1.
1. Biblioteka Narodowa, zwana dalej „Biblioteką”, jest centralną biblioteką Państwa.
2. Biblioteka jest biblioteką naukową.
§ 2.
Biblioteka działa na podstawie:
1) ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, z późn. zm.1));
2) ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.2)) ;
3) ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 238, poz. 2390 oraz z 2006 r. Nr 50, poz. 362 i Nr 126, poz. 875) ;
4) ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz.722 oraz z 2003 r. Nr 130, poz. 1188);
5) niniejszego Statutu.
§ 3.
Siedzibą Biblioteki jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 4.
Biblioteka posiada osobowość prawną.
§ 5.
Nadzór nad Biblioteką sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwany dalej „Ministrem”.
§ 6.
Biblioteka używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem „Biblioteka Narodowa” w otoku.
II. ZADANIA BIBLIOTEKI
§ 7.
Zadaniem Biblioteki jest prowadzenie działalności bibliotecznej, bibliograficznej, informacyjnej, naukowej, konserwatorskiej, poradniczej, instrukcyjno-metodycznej, wydawniczej, wystawienniczej i usługowej.
§ 8.
1. Biblioteka gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne, zawierające utrwalony wyraz myśli ludzkiej, niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści, a zwłaszcza dokumenty: graficzne (piśmiennicze, kartograficzne, ikonograficzne i muzyczne), dźwiękowe, audiowizualne i elektroniczne.
2. Zadania zawarte w ust. 1 dotyczą w szczególności:
1) zabytków kultury polskiej w dziedzinie piśmiennictwa;
2) całokształtu krajowej produkcji wydawniczej;
3) wszystkich publikacji polskich lub dotyczących Polski wydanych za granicą;
4) publikacji obcych z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauki o książce, niezbędnych dla rozwoju nauki i kultury polskiej –zwłaszcza wydawnictw informacyjnych.
§ 9.
Biblioteka wieczyście archiwizuje po jednym egzemplarzu polskich materiałów bibliotecznych oraz tych, które powstały za granicą, a dotyczą Polski.
§ 10.
Biblioteka opracowuje i wydaje bibliografię narodową bieżącą na podstawie urzędowej rejestracji bibliograficznej publikacji zwartych i ciągłych oraz innych typów dokumentów, narodową bibliografię retrospektywną, bibliografię poloników zagranicznych oraz prowadzi statystykę wydawnictw krajowych.
§ 11.
Biblioteka prowadzi działalność naukową, instrukcyjno-metodyczną, dokumentacyjną, unifikacyjną i usługową w dziedzinie bibliotekoznawstwa, bibliografii, informacji naukowej, czytelnictwa, edytorstwa i nauk pokrewnych, a także w zakresie konserwacji materiałów bibliotecznych. W szczególności do zadań Biblioteki w tym zakresie należy:
1) prowadzenie indywidualnych i zespołowych prac naukowych;
2) opracowywanie naukowe zbiorów Biblioteki;
3) prowadzenie informacji naukowej zgodnie ze specjalizacją Biblioteki i we współpracy z innymi bibliotekami oraz instytucjami polskimi i zagranicznymi;
4) prowadzenie centralnych katalogów piśmiennictwa krajowego i zagranicznego, zgromadzonego w bibliotekach polskich;
5) prowadzenie prac unifikacyjnych i normalizacyjnych w zakresie specjalizacji Biblioteki;
6) upowszechnianie wyników badań naukowych oraz udzielanie pomocy, konsultacji i opinii w dziedzinach objętych tematyką badawczą Biblioteki;
7) wydawanie publikacji naukowych, metodycznych i dokumentacyjnych;
8) uczestniczenie w ogólnokrajowych pracach naukowych i dokumentacyjnych, w zakresie zainteresowań badawczych Biblioteki;
9) prowadzenie kursów w zakresie doskonalenia zawodowego bibliotekarzy oraz kursów kwalifikacyjnych
§ 12.
Biblioteka bierze udział w doskonaleniu merytorycznej działalności bibliotek krajowych oraz wspomaga biblioteki polskie za granicą.
§ 13.
Biblioteka prowadzi krajowe ośrodki międzynarodowych znormalizowanych numerów polskich wydawnictw zwartych i ciągłych oraz oznacza inne typy publikacji międzynarodowymi numerami wydawnictw.
§ 14.
Zbiory Biblioteki tworzą Narodowy Zasób Biblioteczny.
§ 15.
Biblioteka prowadzi obsługę Krajowej Rady Bibliotecznej, Rady do spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego i innych ciał doradczych.
§ 16.
Biblioteka prowadzi ewidencję bibliotek naukowych oraz bibliotek wchodzących w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
§ 17.
Biblioteka współpracuje z odpowiednimi bibliotekami i pokrewnymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą, szczególnie w zakresie:
1) udostępniania zbiorów;
2) wymiany wydawnictw;
3) wymiany informacji;
4) wymiany doświadczeń i osiągnięć;
5) krajowych i międzynarodowych programów bibliotecznych;
6) realizacji wspólnych programów wydawniczych i innych inicjatyw naukowych i kulturalnych
§ 18.
Biblioteka kwalifikuje przeznaczone do wywozu za granicę materiały biblioteczne, które powstały przed dniem 1 stycznia 1949 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
§ 19.
Biblioteka realizuje inne zadania zlecone przez Ministra, a w szczególności wynikające ze strategii i programów dotyczących wspierania rozwoju czytelnictwa, bibliotek i czasopism kulturalnych.
§ 20.
1. Biblioteka jest dostępna dla osób korzystających z niej w celu badań naukowych, działalności kulturalnej, pracy twórczej, zawodowej lub kształcenia się.
2. Biblioteka udostępnia swoje zbiory innym bibliotekom i instytucjom w kraju i za granicą.
3. Warunki i zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki określa regulamin wydany przez dyrektora.
§ 21.
Dla wykonywania swych zadań Biblioteka zatrudnia pracowników działalności podstawowej –bibliotekarzy, bibliotekarzy dyplomowanych, pracowników naukowych oraz pracowników administracji, obsługi technicznej i innych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
III. DYREKTOR, KOLEGIUM, RADA NAUKOWA
§ 22.
Na czele Biblioteki stoi dyrektor, który kieruje jej działalnością, reprezentuje ją na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny.
§ 23.
Dyrektor zarządza Biblioteką przy pomocy zastępców.
§ 24.
Zastępcy dyrektora kierują powierzonymi im sprawami i działalnością podporządkowanych im bezpośrednio komórek organizacyjnych Biblioteki oraz zastępują dyrektora. Podział ich kompetencji ustala dyrektor.
§ 25.
1. Dyrektora Biblioteki powołuje i odwołuje Minister.
2. Zastępców dyrektora powołuje i odwołuje Dyrektor Biblioteki Narodowej.
§ 26.
1. Dyrektor może powołać spośród pracowników Biblioteki zespoły problemowe do wykonywania określonych zadań, działające w ramach udzielonych im pełnomocnictw.
2. Dyrektor może powołać spośród specjalistów spoza Biblioteki doradców naukowych, technicznych i organizacyjnych.
§ 27.
1. Zastępcy dyrektora, główny księgowy, kierownicy instytutów, zakładów, oddziałów i sekretariatów oraz osoby powołane przez dyrektora tworzą Kolegium Biblioteki.
2. Kolegium Biblioteki jest organem opiniodawczym i doradczym dyrektora w zakresie spraw związanych z kierowaniem działalnością Biblioteki.
3. Zasady działania Kolegium Biblioteki określa regulamin zatwierdzony przez dyrektora.
§ 28.
1. Przy Bibliotece działa Rada Naukowa, której członków w liczbie 20, powołuje i odwołuje Minister na wniosek dyrektora, na 6-letnią kadencję.
2. Co najmniej 14 członków Rady powołuje się spośród samodzielnych pracowników nauki zatrudnionych w Bibliotece oraz z innych ośrodków naukowych i bibliotek, które specjalizują się w dziedzinach będących przedmiotem prac badawczych prowadzonych w Bibliotece.
3. Na wniosek dyrektora Minister może odwołać członka Rady przed upływem kadencji w razie:
1) zrzeczenia się członkostwa;
2) nieuczestniczenia w pracach Rady;
3) śmierci.
4. W razie odwołania członka Rady, powołanie nowego dokonuje się w trybie określonym w ust. 1.
§ 29.
Rada Naukowa, zwana dalej „Radą”, jest organem opiniodawczym i doradczym dyrektora w zakresie działalności statutowej Biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem działalności naukowej oraz spraw związanych z rozwojem kadry naukowo-badawczej.
§ 30.
Do zadań Rady należy, w szczególności:
1) opiniowanie kierunków i programów badawczych, a także planów i sprawozdań z działalności naukowej Biblioteki, inspirowanie prac naukowych oraz ocena ich wyników;
2) opiniowanie spraw dotyczących działalności podstawowej Biblioteki;
3) opiniowanie spraw związanych z rozwojem kadry naukowej Biblioteki.
§ 31.
Podstawową formą działania Rady są ogólne zebrania, które zwołuje się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż dwa razy w roku.
§ 32.
Rada Naukowa działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, zatwierdzonego przez dyrektora.
IV. ORGANIZACJA WEWNĘTRZNA BIBLIOTEKI
§ 33.
1. W skład Biblioteki wchodzą następujące komórki:
1) Instytut Bibliograficzny;
2) Instytut Książki i Czytelnictwa;
3) Oddział – Archiwum Zakładowe BN;
4) Oddział Administracyjno-Gospodarczy ;
5) Oddział – Introligatornia Specjalistyczna;
6) Oddział Inwestycji i Remontów;
7) Oddział Kontroli Zbiorów;
8) Oddział Magazynów Bibliotecznych;
9) Oddział Rachunkowo-Budżetowy;
10) Oddział Służby Ochrony BN;
11) Oddział Spraw Pracowniczych;
12) Oddział Udostępniania Zbiorów Specjalnych;
13) Oddział Wypożyczania Krajowego i Zagranicznego;
14) Oddział Zaopatrzenia i Zamówień Publicznych;
15) Oddział Zasobu Wymiennego;
16) Sekretariat Naukowy;
17) Sekretariat Organizacyjny;
18) Zakład Bibliografii Polskiej 1901-1939;
19) Zakład Bibliografii Zawartości Czasopism;
20) Zakład Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona;
21) Zakład Czasopism;
22) Zakład Czytelń;
23) Zakład Dokumentacji Księgoznawczej;
24) Zakład Dokumentów Elektronicznych;
25) Zakład Dokumentów Życia Społecznego;
26) Zakład Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej;
27) Zakład Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów;
28) Zakład Informacji Naukowej;
29) Zakład Katalogów Centralnych;
30) Zakład Konserwacji Masowej Zbiorów Bibliotecznych;
31) Zakład Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych;
32) Zakład Książki;
33) Zakład – Laboratorium Konserwatorskie Zbiorów Bibliotecznych;
34) Zakład Opracowania Rzeczowego;
35) Zakład Technologii Informatycznych;
36) Zakład Reprografii i Digitalizacji;
37) Zakład Retrokonwersji;
38) Zakład Rękopisów;
39) Zakład Starych Druków;
40) Zakład Statystyki Wydawnictw;
41) Zakład – Wydawnictwo BN;
42) Zakład Wydawniczy Czasopism Patronackich;
43) Zakład Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych;
44) Zakład Zbiorów Ikonograficznych;
45) Zakład Zbiorów Kartograficznych;
46) Zakład Zbiorów Mikrofilmowych;
47) Zakład Zbiorów Muzycznych;
2. Organizację wewnętrzną Biblioteki oraz zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych i stanowisk samodzielnych określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora, po zasięgnięciu opinii Ministra oraz opinii działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
V. GOSPODARKA FINANSOWA
§ 34.
1. Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
2. Biblioteka otrzymuje dotacje z budżetu na pokrycie kosztów działalności oraz inwestycji, korzysta z wpływów uzyskanych z działalności gospodarczej Biblioteki, a także może otrzymać środki od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
§ 35.
1. Do składania w imieniu Biblioteki oświadczeń w zakresie jej praw i obowiązków majątkowych konieczne jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2. Osobami upoważnionymi są: dyrektor Biblioteki, jego zastępcy, główny księgowy oraz upoważnieni pełnomocnicy.
3. Osoby upoważnione, o których mowa w ust. 2, działają w granicach swych pełnomocnictw udzielanych przez dyrektora.
§ 36.
Dyrektor Biblioteki zapewnia terminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego, obligatoryjne jego zbadanie przez biegłego rewidenta i przedłożenie go do zatwierdzenia Ministrowi.
VI. PRZEPISY KOŃCOWE
§ 37.
Wszelkie zmiany niniejszego statutu mogą być dokonane w trybie określonym dla jego nadania.
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 129, poz. 1440, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 oraz z 2006r.Nr 220, poz. 1600.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 364, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, Nr 162, poz. 1568 i Nr 213, poz. 2081, z 2004 r. Nr 11, poz. 96 i Nr 261, poz. 2598, z 2005 r. Nr 131, poz. 1091 i Nr 132, poz. 1111 oraz z 2006 r. Nr 227, poz. 1658.
- Data ogłoszenia: 2007-07-31
- Data wejścia w życie: 2007-09-01
- Data obowiązywania: 2013-03-05
- Dokument traci ważność: 2014-02-13
- ZARZĄDZENIE NR 27 MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 14 września 2007 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej
- ZARZĄDZENIE NR 8 MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 18 marca 2010 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej
- ZARZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 16 stycznia 2013 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej
- ZARZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 5 marca 2013 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Bibliotece Narodowej
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA