REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2012 poz. 395
Departament Wychowania i promocji Obronności
DECYZJA Nr 322/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 października 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 45. Wojskowego Oddziału Gospodarczego
Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) – po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej – ustala się co następuje:
1. Wprowadza się odznakę pamiątkową zwaną dalej „odznaką” oraz oznakę rozpoznawczą zwaną dalej „oznaką” 45. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
2. Zatwierdza się:
1) wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2) wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3) wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3. Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4. Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej:
Sekretarz Stanu: Cz. Mroczek
Załączniki do decyzji Nr 322/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 09.10.2012 r. (poz. 395)
Załącznik Nr 1
WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 45. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
Załącznik Nr 2
WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 45. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
Załącznik Nr 3
WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ 45. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
Załącznik Nr 4
REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 45. WOJSKOWEGO ODDZIAŁU GOSPODARCZEGO
1. Odznaka pamiątkowa 45. Wojskowego Oddziału Gospodarczego (45 WOG) jest znakiem przywiązania i nienagannej służby i pracy wszystkich żołnierzy zawodowych i pracowników wojska. Stanowi o przynależności, solidarności i współpracy całego stanu osobowego oddziału. Jej funkcją jest „łączyć wszystkich żołnierzy i pracowników oddziału w jedną rodzinę wojskową i zobowiązywać każdego posiadającego odznakę do dzielnego stawania w obronie Ojczyzny i honoru 45. Wojskowego Oddziału Gospodarczego”.
2. Celem ustanowienia odznaki było podniesienie autorytetu oddziału na zewnątrz i dumy ze służby i pracy w jego szeregach.
3. Odznaka Pamiątkowa 45 WOG wykonana jest na bazie krzyża maltańskiego o wymiarach 40 mm x 40 mm. Całość krzyża wykona jest z metalu w kolorze srebrnym. Ramiona są barwy jasnoniebieskej z amarantowymi obrzeżami, barwy te nawiązują do barw służb logistycznych oraz barw używanych przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W centralnej części krzyża znajduje się herb powiatu sulęcińskiego, na terenie którego stacjonuje 45 WOG. Herb jako symbol społeczności lokalnej ma na celu pokazanie więzi i tożsamości ze środowiskiem, w którym funkcjonuje jednostka. Krzyż otaczają dwa złotej barwy symbole: kłos i tryb. Są to znaki nawiązujące do zadań jakie realizuje 45 WOG. Na ramionach krzyża widnieją napisy: „45” (na górnym ramieniu), „W” (na lewym ramieniu), „O” (na dolnym ramieniu), „G” (na prawym ramieniu). Napisy te – barwy srebrzystej – są skrótem nazwy jednostki – 45. Wojskowy Oddział Gospodarczy.
4. Wprowadza się dwie wersje odznaki:
1) Wersja dla żołnierzy i pracowników oddziału – z wygrawerowanym na rewersie numerem. Przyjmuje się numerację od liczby początkowej 001;
2) Wersja dla osób fizycznych i prawnych szczególnie zasłużonych dla 45 WOG – bez wygrawerowanego numeru.
5. Prawo do otrzymania odznaki pamiątkowej przysługuje:
1) Komendantowi 45 WOG z dniem jej wprowadzenia oraz z tytułu objęcia stanowiska służbowego:
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w oddziale co najmniej jednego roku;
3) pracownikom wojska po przepracowaniu co najmniej dwóch lat;
4) żołnierzom rezerwy, będącym na przydziałach mobilizacyjnych 45 WOG za szczególne zasługi;
5) wyjątkowo, na wniosek Komisji do spraw Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej „Komisją”, innym osobom fizycznym i prawnym, które stale współpracują w dziedzinie umacniania obronności RP i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie zasłużyły się w upowszechnianiu i popularyzacji tradycji 45 WOG.
6. Do nadania lub pozbawienia odznaki pamiątkowej powołuje się Komisję w składzie: zastępca komendanta, szef wydziału administracyjnego, kierownik sekcji wychowawczej, mężowie zaufania poszczególnych korpusów osobowych oraz przedstawiciel pracowników wojska 45 WOG. Obowiązki Przewodniczącego Komisji pełni zastępca komendanta.
7. Do zadań komisji należy:
1) przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o nadanie lub pozbawienie prawa do jej posiadania;
2) zakup i ewidencja odznak oraz przygotowanie legitymacji;
3) zapewnienie przestrzegania zasad regulaminu.
8. Sprawy sporne lub nie ujęte w regulaminie rozstrzyga Komisja w porozumieniu z Komendantem 45 WOG – kierując się intencją zachowania dobrych obyczajów wojskowych oraz zapewnienia wysokiej rangi odznaki pamiątkowej 45 WOG.
9. Decyzje Komisji w sprawie wniosków zapadają większością 3/5 głosów.
10. Prawo zgłaszania do Komisji kandydatur do odznaki przysługuje szefom pionów, wydziałów i kierownikom sekcji oddziału.
11. Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych, w dniu zwalniania żołnierzy z zawodowej służby wojskowej oraz innych, szczególnie ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z przepisami ceremoniału wojskowego.
12. Odznakę pamiątkową nadaje Komendant 45 WOG na wniosek Komisji.
13. Potwierdzeniem prawa do odznaki jest legitymacja z wpisanym kolejnym numerem.
14. Posiadaczom odznaki pamiątkowej nie przysługują jakiekolwiek prawa czy przywileje z tytułu jej posiadania.
15. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Komendant 45 WOG z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji.
16. Fakt nadania lub pozbawienia prawa do posiadania odznaki odnotowuje się w rozkazie Komendanta 45 WOG.
17. Prawo do odznaki pamiątkowej tracą osoby prawomocnie ukarane sądownie lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek.
18. Od decyzji o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej przysługuje odwołanie na piśmie do Komendanta 4. Rejonowej Bazy Logistycznej w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do jej posiadania. Decyzja wyższego przełożonego jest ostateczna.
19. Wizerunek odznaki może być używany na drukach i wydawnictwach, których tematyka jest ściśle związana z jednostką za zgodą komendanta 45 WOG.
20. Koszty wykonania odznaki pamiątkowej nie mogą obciążać budżetu resortu obrony narodowej.
- Data ogłoszenia: 2012-10-16
- Data wejścia w życie: 2012-10-31
- Data obowiązywania: 2016-05-10
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA