REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2024 poz. 21

OGŁOSZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 13 maja 2024 r.

w sprawie listy organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje w rolnictwie ekologicznym w 2024 r.

Tekst pierwotny

Na podstawie § 8 ust. 11 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170, z późn. zm.2)) ogłasza się listę organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, i cele planowanych badań w 2024 r., która stanowi załącznik do ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. S. Krajewski


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2706).

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 1614, z 2017 r. poz. 1470, z 2019 r. poz. 901 i 1522, z 2020 r. poz. 2016, z 2021 r. poz. 1134, z 2022 r. poz. 253, 957 i 1874 oraz z 2023 r. poz. 1562.

Załącznik 1. [Lista organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, i cele planowanych badań w 2024 r.]

Załącznik do ogłoszenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 13 maja 2024 r. (poz. 21)

Lista organizacji badawczych i badań, na które zostały udzielone dotacje, i cele planowanych badań w 2024 r.

Lp.

Organizacja badawcza

Temat badania

Cel badania

1

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie

Badania w zakresie optymalizacji produkcji ekologicznej pasz, z uwzględnieniem wykorzystania odpadów z przetwórstwa ekologicznego. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

Celem badań jest określenie zasadności i możliwości wykorzystania w dawce pokarmowej łuski pochodzącej z odplewiania pszenic płaskurki i samopszy.

2

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie

Badania w zakresie optymalizacji przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem przetwarzania produktów na bazie zbóż.

Celem jest przeprowadzenie badań nad doskonaleniem odplewiania ekologicznie uprawianych: niewymłacalnej pszenicy samopszy formy ozimej i jarej oraz jarej pszenicy płaskurki, a także ich wpływu na wielkość wyciągu mąki i jakość mąki.



Warzywnictwo ekologiczne, w tym




uprawa ziół: badania w zakresie




usprawnienia ekologicznej produkcji




materiału rozmnożeniowego




ekologicznych upraw




warzywniczych, polegające na




określeniu dobrych praktyk,




standardów postępowania oraz

Celem jest ocena produktywności



opracowanie przewodnika wraz z

ekologicznego materiału

3

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach

wytycznymi w zakresie prowadzenia produkcji materiału rozmnożeniowego upraw warzywniczych w systemie rolnictwa ekologicznego; Badania w zakresie

rozmnożeniowego buraka ćwikłowego otrzymanego w pierwszym roku uprawy oraz opracowania ekologicznych metod zwiększenia jego potencjału



oceny produktywności ekologicznego

plonotwórczego w drugim roku



materiału rozmnożeniowego buraka

produkcji nasiennej.



ćwikłowego otrzymanego w




pierwszym roku uprawy oraz




opracowania ekologicznych metod




zwiększenia jego potencjału




plonotwórczego w drugim roku




produkcji nasiennej, z




uwzględnieniem zasad dobrej praktyki i czynników usprawniających produkcję wraz z wytycznymi (Kompleksowy przewodnik 2-letniej produkcji buraka ćwikłowego).


4

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie identyfikacji metod ochrony, dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym, przed chorobami grzybowymi i szkodnikami w uprawie roślin rolniczych oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w tym zakresie, podzadanie „Innowacyjne badania w zakresie identyfikacji metod ochrony pszenicy przed chorobami grzybowymi, dopuszczonymi w rolnictwie ekologicznym z wykorzystaniem substancji podstawowych, wspomaganych ozonowaniem materiału siewnego”.

Celem jest identyfikacja i opracowanie metod ochrony pszenicy, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (ocet winny, chlorowodorek chitozanu i nasion gorczycy w proszku), stosowanych oddzielnie, łącznie oraz w kombinacji z ozonowaniem materiału siewnego w zwalczaniu chorób grzybowych, poprawie parametrów jakościowych i żywieniowych plonu oraz redukcji poziomu mykotoksyn w ziarnie.

5

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi: badania w celu usprawnienia ekologicznej produkcji sadowniczego materiału rozmnożeniowego w systemie rolnictwa ekologicznego, polegające na określeniu dobrych praktyk, standardów postępowania oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia produkcji materiału rozmnożeniowego upraw sadowniczych w systemie rolnictwa ekologicznego. Badania nad możliwością towarowej produkcji sadzonek maliny w mateczniku prowadzonym metodami ekologicznymi - drugi rok prowadzenia plantacji matecznej.

Celem jest kontynuacja oceny możliwości towarowej produkcji sadzonek maliny w mateczniku prowadzonym metodami ekologicznymi.

6

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie podnoszenia efektywności i wydajności w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań zastępujących praktyki i środki produkcji niedozwolone w produkcji ekologicznej. Opracowanie narzędzia wsparcia decyzji dla ekologicznej uprawy zbóż (e-usługi dla rolnictwa ekologicznego).

Celem jest opracowanie kompleksowego narzędzia do wsparcia decyzji w zakresie ekologicznej produkcji zbóż. Program będzie dostępny online dla praktyki rolniczej, stanowiąc Internetowy System Wspomagania Decyzji w Rolnictwie Ekologicznym.

7

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie podnoszenia efektywności i wydajności w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań zastępujących praktyki i środki produkcji niedozwolone w produkcji ekologicznej.

Odchwaszczanie buraka cukrowego nowoczesnymi maszynami, w zastępstwie stosowania herbicydów; kontynuacja badań.

Celem jest przetestowanie nowoczesnych maszyn odchwaszczających, redukujących prawie całkowicie nakłady pracy ręcznej, podczas pielenia roślin uprawianych z szeroką rozstawą rzędów.

8

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno - Spożywczego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie

Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi - badania w zakresie optymalizacji technologii procesów przetwórstwa produktów ekologicznych z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów.

Temat: Produkcja ekologiczna wyrobów mięsnych z ras rodzimych trzody chlewnej z wykorzystaniem bakterii środowiskowych.

Celem jest zastosowanie bakterii środowiskowych w przetwarzaniu mięsa ras rodzimych trzody chlewnej z oceną wpływu na jakość i trwałość przechowalniczą produktu.

9

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania dotyczące podnoszenia efektywności w zakresie doskonalenia agrotechniki roślin oleistych uprawianych w rolnictwie ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem metod ochrony roślin, zadanie „Doskonalenie wykorzystania biologicznych i naturalnych środków produkcji w celu zapewnienie zdrowotności i ochrony rzepaku ozimego”.

Celem jest ocena efektywności wykorzystania grzybów owadobójczych oraz produktów pochodzenia naturalnego do ograniczenia strat w plonie rzepaku ozimego.

10

Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Badania w zakresie opracowania efektywnych metod produkcji wysokobiałkowych ekologicznych komponentów pasz dla trzody chlewnej i drobiu.

Celem jest przeprowadzenie szczegółowych analiz nad alkaloidami chinolizydynowymi w łubinie, z ekologicznych upraw na terenie Polski, a następnie eliminowanie z upraw odmian, które mimo deklaracji o obniżonej zawartości, mogą zawierać podwyższone stężenia tych toksycznych metabolitów roślinnych.

11

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Badania w zakresie dostosowania ekologicznych upraw zielarskich do warunków górskich i podgórskich oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia tych upraw w systemie rolnictwa ekologicznego w warunkach górskich i podgórskich.

Celem jest wdrożenie do ekologicznej uprawy w warunkach górskich różeńca górskiego, cząbru górskiego i tymianku właściwego (w tym przygotowanie metody uzyskiwania wartościowego materiału siewnego cząbru).

12

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym. (Ocena oddziaływania preparatów stosowanych jako zaprawy nasienne i nawozy dolistne na produkcyjność jęczmienia przeznaczonego na cele spożywcze, paszowe oraz analiza ekonomiczna produkcji ekologicznej).

Celem badań jest ocena działania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym preparatów mikrobiologicznych, krzemowych do zaprawiania nasion i aplikacji dolistnej w aspekcie poprawy produkcyjności jęczmienia jarego i lepszej aktywności mikrobiologicznej gleby.

13

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Badania w zakresie optymalizacji produkcji ekologicznej pasz, z uwzględnieniem wykorzystania odpadów z przetwórstwa ekologicznego. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

Celem jest ocena użyteczności paszowej różnych owoców i warzyw oraz produktów ubocznych z ich przerobu.

14

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

Celem jest określenie kondycji owsa uprawianego metodami ekologicznymi (stres środowiskowy, patogeny), wielkości i struktury plonu oraz wybranych wyróżników składu chemicznego i parametrów prozdrowotnych ziarna owsa, w zależności od zróżnicowanego zastosowania zmikronizowanych minerałów jako zaprawa nasienna.

15

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

Celem jest wytypowanie skutecznych, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym preparatów w ochronie lnu oleistego i czarnuszki siewnej, zastosowanych do zaprawiania nasion oraz przedsiewnie doglebowo.

16

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie produkcji ekologicznego materiału siewnego roślin rolniczych.

Określenie dobrych praktyk produkcyjnych, z uwzględnieniem warunków glebowych i klimatycznych oraz odporności i tolerancji na choroby - wytyczne dla prowadzenia ekologicznych plantacji nasiennych roślin rolniczych pod kątem produkcji materiału siewnego. Ekologiczna uprawa sadzeniaków ziemniaka.

Celem jest określenie dobrych praktyk produkcyjnych dla prowadzenie ekologicznych plantacji nasiennych ziemniaka, z uwzględnieniem warunków glebowych oraz odporności i tolerancji na choroby wirusowe.

17

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym. Dolistne stosowanie wyciągów roślinnych jako sposób ograniczający rozwój zarazy ziemniaka, stonki ziemniaczanej i poprawiający odżywienie roślin ziemniaka.

Celem jest określenie skuteczności zastosowania wyciągu z alg morskich jako sposobu poprawy stanu odżywienia rośliny ziemniaka w okresie wegetacji oraz wyciągu ze skrzypu polnego na ograniczenie rozwoju zarazy ziemniaka, a także wywaru z wrotyczu na ograniczenie występowania stonki.

18

Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach

Sadownictwo metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion ekologicznych upraw sadowniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

Ocena wpływu nalistnej aplikacji nawozowych produktów mikrobiologicznych na wzrost i plonowanie roślin truskawki w polowej uprawie ekologicznej.

Celem jest opracowanie nowych nawozowych produktów mikrobiologicznych dla roślin truskawki w polowej uprawie systemem ekologicznym.

19

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie

Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie produkcji ekologicznego materiału siewnego roślin rolniczych.

Określenie dobrych praktyk produkcyjnych, z uwzględnieniem warunków glebowych i klimatycznych oraz odporności i tolerancji na choroby – wytyczne dla prowadzenia ekologicznych plantacji nasiennych roślin rolniczych pod kątem produkcji materiału siewnego. Określenie efektywności otoczkowania nasion kukurydzy preparatami na bazie chitozanu oraz krzemu na rzecz rolnictwa ekologicznego w kontekście przeciwdziałania chorobom powodowanym przez grzyby z rodzaju Fusarium spp.: zgorzeli podstawy łodygi i fuzariozie kolb oraz redukcji skażenia ziarna mykotoksynami fuzaryjnymi.

Celem jest określenie efektywności otoczkowania nasion kukurydzy preparatami stosowanymi w rolnictwie ekologicznym, opartymi na bazie chitozanu oraz krzemu w kontekście podatności na choroby powodowane przez grzyby z rodzaju Fusarium spp.: zgorzeli podstawy łodygi i fuzariozie kolb oraz redukcji skażenia ziarna mykotoksynami



Uprawy polowe metodami




ekologicznymi: badania w zakresie




produkcji ekologicznego materiału




siewnego roślin rolniczych.




Określenie dobrych praktyk



Instytut Hodowli i

produkcyjnych, z uwzględnieniem



Aklimatyzacji Roślin -

warunków glebowych i

Celem jest kontynuacja oceny


Państwowy Instytut

klimatycznych oraz odporności i

przydatności złożonych populacji


Badawczy w

tolerancji na choroby – wytyczne dla

krzyżówkowych i starych odmian

20

Radzikowie

prowadzenia ekologicznych plantacji

pszenicy zwyczajnej i określenie



nasiennych roślin rolniczych pod

możliwości ich wdrożenia do



kątem produkcji materiału siewnego.

uprawy w gospodarstwach



Badania nad przydatnością

ekologicznych.



wybranych form pszenicy zwyczajnej




ozimej do produkcji nasiennej dla




gospodarstw ekologicznych -




upowszechnienie wyników badań w




formie zaleceń dla producentów




ekologicznych.


Metryka
  • Data ogłoszenia: 2024-05-14
  • Data wejścia w życie: 2024-05-14
  • Data obowiązywania: 2024-05-14
  • Dokument traci ważność: 2024-12-31
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA