REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe - rok 2016 poz. 13

ZARZĄDZENIE NR 13
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)

z dnia 28 kwietnia 2016 r.

w sprawie procedury postępowania z wnioskami o udostępnienie informacji publicznej w Ministerstwie Skarbu Państwa

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1

Zarządzenie określa procedurę postępowania z wnioskami o udostępnienie informacji publicznej w Ministerstwie Skarbu Państwa, zwanym dalej „Ministerstwem”.

§ 2

Udostępnianie informacji publicznej w Ministerstwie realizowane jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 2058 oraz z 2016 r. poz. 34 i 352), zwanej dalej „ustawą”.

§ 3

1. Podstawowym sposobem udostępniania informacji publicznych w Ministerstwie jest ich ogłaszanie w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa lub w centralnym repozytorium.

2. Informacja, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa lub w centralnym repozytorium jest udostępniana na wniosek.

3. Ministerstwo przyjmuje wnioski o udostępnienie informacji publicznej w formie:

1) ustnej, w tym telefonicznej;

2) pisemnej;

3) elektronicznej za pośrednictwem:

a) formularza dostępnego w biuletynie Informacji publicznej Ministerstwa,

b) platformy epUAp,

c) skrzynek e-mail w domenie @msp.gov.pl.

4. W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa opublikowany zostanie pomocniczy wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.

5. Złożenie przez wnioskodawcę wniosku o treści innej niż we wzorze, o którym mowa w ust. 4, nie zwalnia komórki organizacyjnej Ministerstwa z obowiązku jego rozpatrzenia.

§ 4

1. Koordynowanie udzielania odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej w Ministerstwie oraz prowadzenie rejestru wniosków i udzielonych odpowiedzi należy do Biura Komunikacji Społecznej, zwanego dalej „Biurem”.

2. Do zadań Biura, o których mowa w ust. 1, należy:

1) prowadzenie rejestru wniosków i udzielonych odpowiedzi, zgodnie z wzorem, o którym mowa w § 8 ust. 1;

2) zakładanie w systemie EZD spraw dla wniosków;

3) wskazywanie komórek organizacyjnych Ministerstwa właściwych do realizacji wniosków;

4) monitorowanie terminowości realizacji wniosków.

3. Komórki organizacyjne Ministerstwa w zakresie udostępniania informacji publicznej odpowiedzialne są, m.in. za:

1) ocenę czy wniosek podlega rejestracji w rejestrze wniosków i udzielonych odpowiedzi prowadzonym przez Biuro;

2) przekazywanie wniosków do Biura, w celu rejestracji w rejestrze wniosków i udzielonych odpowiedzi oraz założenia sprawy w systemie EZD;

3) realizację wniosków, w tym udzielanie odpowiedzi zgodnie z właściwością rzeczową danej komórki organizacyjnej, z zastrzeżeniem § 8 ust. 7;

4) przygotowanie projektów decyzji określonych w ustawie, a także prowadzenie postępowań odwoławczych w sprawach o udostępnienie informacji publicznej;

5) przestrzeganie terminowej realizacji wniosków o udzielenie informacji publicznej;

6) po zakończeniu sprawy, przekazywanie do Biura dokumentacji sprawy w systemie EZD.

4. W przypadku gdy wniosek o udostępnienie informacji publicznej został złożony przez dziennikarza realizacją wniosku zajmuje się Wydział Prasowy w Biurze lub Rzecznik Prasowy, na zasadach określonych w § 8.

§ 5

1. Udostępnianie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

2. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym w ust. 1, komórka organizacyjna Ministerstwa realizująca wniosek powiadamia wnioskodawcę oraz Biuro o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

3. W przypadku wniosku ustnego, jeżeli niezwłoczne udzielenie odpowiedzi w formie ustnej nie jest możliwe lub odpowiedź udzielana jest w formie pisemnej, pracownik komórki organizacyjnej zobowiązany jest do przyjęcia wniosku poprzez sporządzenie protokołu zawierającego:

1) datę złożenia wniosku;

2) imię i nazwisko (nazwę) wnioskodawcy oraz adres, na który powinna zostać przekazana korespondencja w sprawie, o ile dane te zostały podane pracownikowi sporządzającemu protokół;

3) treść wniosku;

4) określenie formy lub sposobu przekazania informacji publicznej;

5) podpis osoby przyjmującej wniosek.

4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.

5. Jeżeli wnioskodawca nie wskazał we wniosku sposobu i formy udostępnienia informacji publicznej, odpowiedzi udziela się w sposób i w formie, na których wybór pozwala zakres danych wnioskodawcy dostępnych we wniosku, przy czym w pierwszej kolejności wybiera się sposób i formę powodujące jak najmniejsze koszty i najkrótszy czas doręczenia odpowiedzi wnioskodawcy.

§ 6

Jeżeli Ministerstwo nie posiada żądanej przez wnioskodawcę informacji, wniosek nie dotyczy informacji publicznej albo dotyczy takiej informacji, której udostępnienie odbywa się w innym trybie, komórka organizacyjna Ministerstwa realizująca wniosek zawiadamia o tym wnioskodawcę.

§ 7

1. Minister Skarbu Państwa może upoważnić w formie pisemnej członków Kierownictwa Ministerstwa lub dyrektorów komórek organizacyjnych do wydawania w jego imieniu zgodnie z ustawą decyzji:

1) o odmowie udostępnienia informacji publicznej;

2) o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej;

3) o odmowie przekazania informacji w celu ponownego wykorzystania;

4) o warunkach ponownego wykorzystania informacji publicznej lub o wysokości opłat;

2. Do wydawania decyzji, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, z uwzględnieniem odpowiednio art. 16 ust. 2 albo art. 23g ust. 11 ustawy.

Rozdział II

Procedura realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej

§ 8

1. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej wraz z odpowiedziami podlegają rejestracji w rejestrze wniosków i udzielonych odpowiedzi prowadzonym przez Biuro. Wzór rejestru stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.

2. Realizacja wniosków o udostępnienie informacji publicznej, zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Ministerstwa Skarbu Państwa nr 35 z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie ustalenia wykazu klas z Jednolitego Rzeczowego Wykazu Akt stanowiących wyjątki od podstawowego sposobu załatwiania i rozstrzygania spraw obowiązującego w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz ustalenia szczególnego trybu postępowania z korespondencją wpływającą, odbywa się wyłącznie poprzez system EZD.

3. Rejestracji i założeniu sprawy w systemie EZD podlegają wnioski o udostępnienie informacji publicznej złożone pisemnie lub elektronicznie oraz wnioski, o których mowa w § 5 ust. 3.

4. Rejestracji i założeniu sprawy w systemie EZD nie podlegają wnioski dotyczące informacji publicznej prostej o charakterze administracyjno-technicznym, których realizacja jest możliwa niezwłocznie.

5. Komórki organizacyjne Ministerstwa, do których wniosek o udostępnienie informacji publicznej wpłynie bezpośrednio, zobowiązane są do założenia koszulki z wnioskiem w systemie EZD i niezwłocznego przekazania jej do biura, w celu rejestracji i założenia sprawy w systemie EZD Ministerstwa.

6. W przypadku gdy wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczy udostępnienia informacji publicznej pozostającej w zakresie właściwości rzeczowej innej komórki organizacyjnej Ministerstwa, Biuro wskazuje komórkę właściwą do udzielenia odpowiedzi wnioskodawcy. W tym celu Biuro w systemie EZD przekazuje do komórki organizacyjnej Ministerstwa sprawę, która po realizacji wniosku powinna zostać przekazana do Biura.

7. W przypadku gdy wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczy udostępnienia informacji pozostającej w zakresie właściwości rzeczowej więcej niż jednej komórki organizacyjnej Ministerstwa, Biuro wskazuje komórki właściwe do przygotowania informacji, a następnie w oparciu o uzyskane od nich informacje sporządza odpowiedź i przekazuje ją wnioskodawcy. W tym celu Biuro w systemie EZD udostępnia sprawę komórkom organizacyjnym Ministerstwa.

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, komórka organizacyjna Ministerstwa przesyła do Biura informację niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 10 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, chyba że decyzją Biura czas ten musi ulec skróceniu.

9. Jeżeli komórka organizacyjna Ministerstwa, nie może udzielić odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 8, niezwłocznie powiadamia o tym Biuro, podając przyczynę opóźnienia i określając termin, w jakim udzieli informacji.

10. Jeżeli wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie dotyczy właściwości komórki organizacyjnej Ministerstwa, do której został skierowany, winien być niezwłocznie zwrócony do Biura lub przesłany do rzeczowo właściwej komórki organizacyjnej Ministerstwa z powiadomieniem Biura.

§ 9

W przypadku realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej przetworzonej, gdy wnioskodawca nie wykazał, że udzielenie informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, komórka organizacyjna Ministerstwa realizująca wniosek wzywa wnioskodawcę do wykazania w terminie 7 dni roboczych, że udostępnienie informacji publicznej przetworzonej w żądanym zakresie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.

§ 10

Przepisy

niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej.

Rozdział III

Zasady udostępniania informacji publicznych w celu ich ponownego wykorzystywania

§ 11

1. Ministerstwo udostępnia lub przekazuje do ponownego wykorzystania informację publiczną w drodze:

1) udostępniania na stronie biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa;

2) udostępniania w serwisie informacyjnym na stronie http://www.msp.gov.pl lub http://msp.gov.pl/en oraz innych stronach internetowych, których właścicielem jest Ministerstwo Skarbu Państwa;

3) udostępniania w centralnym repozytorium;

4) przekazywania na wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej.

2. Biuro opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej, dotyczące w szczególności:

1) obowiązku podmiotów wykorzystujących ponownie informację publiczną do poinformowania o źródle pozyskania informacji publicznej oraz informowania o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej;

2) udostępniania informacji publicznych opublikowanych w serwisie „Akcjonariat Obywatelski” po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku o ponowne wykorzystanie informacji publicznej, w celu ustalenia oferty zawierającej warunki ponownego wykorzystania informacji publicznej;

3) wykorzystywania informacji publicznych spełniających cechy utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.2)) lub stanowiących bazę danych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2135 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 195), do celów komercyjnych i niekomercyjnych, tworzenia i rozpowszechniania kopii utworu lub bazy danych, w całości lub we fragmentach, oraz wprowadzania zmian i rozpowszechniania utworów zależnych, z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych, z zastrzeżeniem praw przysługujących podmiotom trzecim.

Rozdział IV

Opłata z tytułu dodatkowych kosztów udostępniania informacji publicznej

§ 12

1. Udostępnienie informacji publicznej jest bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Opłata za udostępnienie informacji publicznej może zostać pobrana w przypadkach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym rozdziale.

3. Opłatę, o której mowa w ust. 2, określa Biuro Dyrektora Generalnego na wniosek komórki organizacyjnej Ministerstwa realizującej wniosek o udzielenie informacji publicznej.

§ 13

1. W przypadku udostępniania informacji publicznej na wniosek, gdy Ministerstwo ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, komórka organizacyjna Ministerstwa realizująca wniosek w terminie 14 dni od złożenia wniosku powiadamia wnioskodawcę:

1) o wysokości opłaty, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, ze wskazaniem sposobu wyliczenia kosztów;

2) o możliwości udostępnienia informacji bezpłatnie lub za pobraniem opłaty w niższej wysokości, w przypadku udostępnienia informacji w innej formie niż wskazano we wniosku lub o możliwości wycofania wniosku;

3) o tym, że brak zmiany wniosku w zakresie sposobu lub formy udostępnienia informacji lub wycofania wniosku w terminie 14 dni od dnia powiadomienia, nie wstrzymuje realizacji wniosku o udostępnienie informacji publicznej i tym samym spowoduje naliczenie opłaty w wysokości określonej w pkt 1, a także wystawienie rachunku, o którym mowa w § 15;

4) o konieczności uzupełnienia danych niezbędnych do wystawienia rachunku;

5) o tym, że po udostępnieniu informacji publicznej Ministerstwo będzie dochodzić nieuiszczonej przez wnioskodawcę opłaty.

2. O realizacji czynności wskazanych w ust. 1 pkt 1–3 komórka organizacyjna Ministerstwa realizująca wniosek powiadamia niezwłocznie Biuro.

§ 14

W razie dokonania przez wnioskodawcę wyboru innego sposobu lub formy udostępnienia informacji powodujących powstanie dodatkowych kosztów, przepisy § 13 stosuje się odpowiednio.

§ 15

Komórka organizacyjna rozpatrująca wniosek, w przypadku poniesienia przez Ministerstwo dodatkowych kosztów, zwraca się do Departamentu Budżetu i Finansów o wystawienie rachunku na kwotę odpowiadającą wyliczonej opłacie, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

§ 16

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Minister Skarbu Państwa

z up. Podsekretarz Stanu

Mikołaj Wild

 

 

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej – Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 1902).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. Nr 121, poz. 843, z 2007 r. Nr 99, poz. 662 i Nr 181, poz. 1293, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 152, poz. 1016 oraz z 2015 r. poz. 994 i 1639.

Załącznik 1. [WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ]

Załączniki do Zarządzenia Nr 13 Ministra Skarbu Państwa
z dnia 28 kwietnia 2016 r. (poz. 13)

Załącznik Nr 1

WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

infoRgrafika


 

Załącznik 2. [REJESTR WNIOSKÓW I ODPOWIEDZI BKS]

Załącznik Nr 2

REJESTR WNIOSKÓW I ODPOWIEDZI BKS

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2016-04-29
  • Data wejścia w życie: 2016-04-28
  • Data obowiązywania: 2016-05-24

REKLAMA

Dzienniki Urzędowe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA