REKLAMA
Dzienniki Urzędowe - rok 2023 poz. 196
ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 października 2023 r.
w sprawie utworzenia interdyscyplinarnego Zespołu do spraw wdrożeń nowoczesnych technologii
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188, z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§ 1.
§ 2.
1) przygotowywanie rekomendacji co do kierunków i zakresu wdrażania nowoczesnych technologii w podmiotach realizujących zadania wchodzące w zakres wymiaru sprawiedliwości we współpracy z Departamentem Informatyzacji i Rejestrów Sądowych;
2) opracowywanie projektu koncepcji wykorzystania nowoczesnych technologii w wymiarze sprawiedliwości i we współpracy z Departamentem Informatyzacji i Rejestrów Sądowych;
3) analiza i rekomendowanie możliwych zmian w użytkowanych oraz przygotowywanych rozwiązaniach celem wprowadzenia modyfikacji w zakresie niezbędnym do wdrażania nowoczesnych technologii, przy uwzględnieniu aktualnych możliwości technologicznych oraz organizacyjnych, w tym opracowywanie propozycji kompleksowych planów wdrożeniowych;
4) opracowywanie wytycznych na potrzeby projektowania, wdrażania i utrzymania rozwiązań zapewniających wdrożenie nowoczesnych technologii;
5) analiza i rekomendowanie rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych umożliwiających lub wspierających wdrażanie nowoczesnych technologii;
6) identyfikacja i analiza głównych barier występujących we wdrażaniu nowoczesnych technologii;
7) rekomendowanie Ministrowi Sprawiedliwości działań związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii;
8) przedstawianie Ministrowi Sprawiedliwości, nie rzadziej niż co 3 miesiące, informacji o stanie realizacji zadań Zespołu;
9) podejmowanie działań mających na celu nawiązanie współpracy z ministrem właściwym do spraw informatyzacji i powołanymi przez niego ciałami doradczymi.
§ 3.
1) przewodniczący - Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości;
2) do trzech Zastępców Przewodniczącego, w tym:
a) Dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości,
b) Dyrektor Departamentu Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
c) Dyrektor Departamentu właściwego do spraw cyberprzestępczości i informatyzacji w Prokuraturze Krajowej, o ile wyrazi na to zgodę oraz dysponuje zgodą wymaganą przez przepisy prawa i wewnętrzne regulacje Prokuratury Krajowej do podejmowania takiego zajęcia;
3) pozostali członkowie:
a) przedstawiciele Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych w Ministerstwie Sprawiedliwości,
b) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości,
c) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
d) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
e) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Legislacyjnego Ustroju Sądów w Ministerstwie Sprawiedliwości,
f) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Nadzoru Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
g) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
h) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
i) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Prawa Gospodarczego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
j) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich w Ministerstwie Sprawiedliwości,
k) przedstawiciel lub przedstawiciele Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości,
l) przedstawiciel lub przedstawiciele Biura Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości,
m) przedstawiciele Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości,
n) przedstawiciel lub przedstawiciele Biura Komunikacji i Promocji w Ministerstwie Sprawiedliwości,
o) osoby pełniące urząd, służbę, zajmujące stanowisko albo zatrudnione w sądach i trybunałach oraz jednostkach prokuratury, w zakresie w jakim mogą podejmować inne zajęcia i uczestniczyć w gremiach tego rodzaju oraz dysponują zgodą wymaganą przez przepisy prawa i wewnętrzne regulacje jednostki, w której są zatrudnieni albo w której pełnią urząd, służbę albo w której zajmują stanowisko.
4) Przedstawiciele innych instytucji reprezentujących środowiska naukowo¬ badawcze i biznesowe dysponujący zgodą wymaganą przez przepisy prawa i wewnętrzne regulacje jednostki, w której są zatrudnieni albo w której pełnią funkcje.
2. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a¬ n, są powoływani, w liczbie nie większej niż po dwóch z danego departamentu albo biura, spośród osób w nich zatrudnionych albo wykonujących w nich czynności i odwoływani decyzją dyrektora albo koordynatora danego departamentu albo biura.
3. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. o są powoływani i odwoływaniu przez Przewodniczącego Zespołu, po konsultacji z Zastępcami Przewodniczącego, a także z kierownikami właściwych grup roboczych lub zespołów roboczych, w których mają wykonywać czynności albo z pracownikami Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych posiadającymi kompetencje do oceny przydatności kandydatów.
4. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 4 są powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego Zespołu, po konsultacji z Zastępcami Przewodniczącego, a także z kierownikami właściwych grup roboczych lub zespołów roboczych, w których mają wykonywać czynności albo z pracownikami Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych posiadającymi kompetencje do oceny przydatności kandydatów. Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. o i pkt 4 mogą złożyć Przewodniczącemu albo w razie jego nieobecności Zastępcy Przewodniczącego, rezygnację z udziału w Zespole, która ma charakter wiążący.
§ 4.
2. Sekretarz Zespołu sporządza oraz przechowuje protokoły z posiedzenia Zespołu.
§ 5.
1) zwoływanie posiedzeń Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu;
2) przewodniczenie posiedzeniom Zespołu i czuwanie nad ich sprawnym przebiegiem;
3) przydzielanie zadań członkom Zespołu;
4) ustalanie terminu i programu kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu.
2. W razie nieobecności Przewodniczącego pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego wskazany przez Przewodniczącego.
§ 6.
1) tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze oraz wyznaczać ich kierowników;
2) zlecać ekspertyzy lub opinie;
3) zapraszać do udziału w pracach Zespołu z głosem doradczym osoby niebędące członkami Zespołu lub przedstawicieli sądów, innych podmiotów i organów.
§ 7.
2. Osobom niebędącym członkami Zespołu, za sporządzenie ekspertyzy lub opinii, przysługuje wynagrodzenie, za zgodą Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, wydaną na wniosek Przewodniczącego Zespołu albo jednego z jego Zastępców po dokonaniu oceny merytorycznej ekspertyzy lub opinii przez właściwych członków Zespołu, przy czym takie wynagrodzenie nie przysługuje członkom Zespołu.
3. Członkom Zespołu oraz osobom niebędącym członkami Zespołu, za zgodą Dyrektora Generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu oraz diety - na terenie kraju, w związku z udziałem w pracach Zespołu na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465) dotyczących warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, o ile koszty te nie zostały rozliczone z pracodawcą.
§ 8.
2. Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego wskazany przez Przewodniczącego, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu.
3. Przewodniczący lub Zastępca Przewodniczącego wskazany przez Przewodniczącego zawiadamia członków Zespołu o terminie i trybie posiedzenia z przynajmniej 14 - dniowym wyprzedzeniem na podane przez nich adresy poczty elektronicznej, wskazując jednocześnie miejsce posiedzenia Zespołu bądź sposób porozumiewania się na odległość oraz przesyłając agendę posiedzenia.
4. Zespół wyraża swoje stanowisko w formie uchwały, o ile uzna ją za celową.
5. Uchwały zapadają jednomyślnie, chyba że zostanie zgłoszony przez któregokolwiek z członków Zespołu wniosek o przeprowadzenie głosowania w jej przedmiocie. W takim przypadku Przewodniczący zarządza głosowanie jawne. Rozstrzygnięcia zapadają zwykłą większością głosów, w drodze głosowania przeprowadzonego w obecności przynajmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
6. Z przebiegu posiedzenia Zespołu sporządzany jest protokół, który zatwierdza Przewodniczący. W protokole zamieszcza się ustalenia, uchwały Zespołu i decyzje Przewodniczącego podjęte na posiedzeniu.
§ 9.
2. Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Sprawiedliwości są obowiązane do współdziałania z Zespołem oraz udostępniania niezbędnych informacji.
§ 10.
2. Środki finansowe na potrzeby realizacji zadań przez Zespół będą zapewnione w ramach budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości znajdujących się w częściach budżetowych nr 15 i nr 37.
§ 11.
§ 12.
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI
Zbigniew Ziobro
- Data ogłoszenia: 2023-10-16
- Data wejścia w życie: 2023-10-31
- Data obowiązywania: 2024-11-02
REKLAMA
Dzienniki Urzędowe
REKLAMA
REKLAMA